Hem denizde hem karada 'kıtlık'

Küresel ısınmayı ciddiye almayan kaldıysa, bu yaz manavdan alışveriş yaparken konuyu daha iyi anlayacak! Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, küresel ısınma ve...
Haber: FERAH IŞIK / Arşivi

DENİZLİ - Küresel ısınmayı ciddiye almayan kaldıysa, bu yaz manavdan alışveriş yaparken konuyu daha iyi anlayacak! Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, küresel ısınma ve yağışların yetersizliği nedeniyle Ege'deki baraj ve sulama göletlerinde su seviyesinin yarı yarıya düştüğünü, susuzluk yüzünden tarım arazilerine ikinci ürün ekimi yapılmasının yasaklanacağını söyledi.
Denizli İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na katılan Halil İbrahim İndap, "Ege'nin dağlarında kar yok, yağış yetersiz oldu. Barajlarda ve göletlerde su rezervi yetersiz. Barajları besleyen çok sayıda kaynak kurudu. Suyu en tasarruflu şekilde kullanmalıyız. Özellikle Denizli'nin Adıgüzeller, Aydın'ın Kemer ve Topçam barajları ile Muğla'nın Geyik ve Mumcular barajlarında durum iç açıcı değil" dedi.
Sarayköy'den geçen Menderes Nehri'nin kolunun kurumaya yüz tuttuğunu, tarım arazilerine ekilen ikinci ürüne su vermelerinin mümkün olmadığını sözlerine ekleyen İndap, "Sarayköy Ovası'nda ekin ve bezelye tarlalarının sulama dönemindeyiz. Rezerv yetersiz olduğu için bu ovaya su veremedik. Ancak, önümüzdeki günlerde su vermeye çalışacağız. DSİ olarak bir metreküp suyun bile hesabını yapmaya başladık" diye konuştu.
Çiftçiler isyanda: 10 gün su verseler...
DSİ bir metreküp suyun hesabını yaparken, Denizli'nin Sarayköy ilçesinde de arazilerini sulayamayan çiftçiler isyanda. Tarladaki ürünlerinin susuzluktan büyüyemediğini ve yakında kurumaya başlayacağını söyleyen Sarayköy Sulama Birliği Başkanı Yasin Çetinkaya, "DSİ Bölge Müdürlüğü çiftçiye karşı anlayışlı davranmıyor. Arazilerimize 10 günlük bile su verseler yeterli olacak ama sulama sezonu olmasına rağmen hiç vermiyorlar" dedi.
Bölgedeki baraj ve göletlerdeki durum şöyle:
Denizli-Işıklı Barajı: En iyi durumdaki baraj. Geçen yıl yüzde 74 doluydu, bu yıl yüzde 71.
Denizli-Adıgüzeller Barajı: Geçen yıl 16 Nisan'da yüzde 42 doluydu, bu yıl yüzde 24.
Denizli-Gökpınar Barajı: Geçen yıl doluluk oranı yüzde 82 iken bu yıl yüzde 70'e geriledi.
Aydın-Kemer Barajı: Geçen yıl 16 Nisan'da doluluk oranı yüzde 78'di, bu yıl oran 166 milyon 600 bin metreküp suyla yüzde 40.
Aydın-Topçam Barajı: Geçen yıl doluluk oranı yüzde 63'tü, bu yıl yüzde 34.
Aydın-Karpuzlu-Yaylakavak Barajı: Doluluk oranı geçen yıl yüzde 95'ti, şimdi yüzde 28'e düştü.
Muğla-Geyik Barajı: Doluluk oranı geçen yıl yüzde 98 iken bu yıl yüzde 38'e düştü.
Muğla-Mumcular Barajı: Geçen yıl yüzde 64 olan doluluk oranı, bu yıl yüzde 29'a indi.