Hem gelenekçi hem çağdaşız

AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, AKP'li belediyelerin sık sık gündeme getirdiği içki yasağı ve 'harem selamlık' uygulamalarını savundu. Konunun çarpıtıldığını ileri süren Kapusuz, şunları söyledi:
"Ankara Gölbaşı'nda halka açık çok güzel bir yer yapıldı.

ANKARA - AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, AKP'li belediyelerin sık sık gündeme getirdiği içki yasağı ve 'harem selamlık' uygulamalarını savundu. Konunun çarpıtıldığını ileri süren Kapusuz, şunları söyledi:
"Ankara Gölbaşı'nda halka açık çok güzel bir yer yapıldı. Büyükşehir Belediyesi içki içilmemesi ve içkili yer açılmaması konusunda bir duyarlılık gösteriyor. Bu içkiyi yasaklamak mı? Ankara'da içkiyi yasaklayan bir belediye mi var? Gölbaşı'nda o alanın ilerisinde birçok restoran var. Çoğu içkili. Şimdi bu nasıl yasaklama? Tekirdağ Belediyesi'nde kurtuluş günü resepsiyonunda içki verilmemesi de, şehit ve gazilerin anıldığı bir gün olmasından kaynaklanıyor. Tekirdağ en fazla içki tüketilen illerden biri. Bu içkiyi yasaklamak mı?"
Dayanak 58. madde
Anayasa'nın 58. maddesinin sağlık ve çevrenin korunması konusunda belediyelere görev verdiğini belirten Kapusuz, "Bu görevi yerine getiriyorsunuz diye birilerini suçlamak yanlış olur. Dünyada alkolizmle mücadelede, uyuşturuda ciddi çaba ve gayret devam ediyor" dedi. AKP'li belediyelerin görevleri dışında bir şey yapmaları durumunda yargıya gidilebileceğini belirten Kapusuz, harem selamlık niteliğindeki uygulamalar için de şöyle konuştu:
"Birtakım konularda hassasiyet gösteriyoruz. Bazı belediyeler havuzlarda belli saatleri kadınlara tahsis ediyor. Bu gayet doğal. Havuzlara karışık olarak, otellerimizde, toplumun gittiği yerlerde girilebildiği gibi, belli saatler ayrılarak gitmek de mümkün. Bu ABD'de de, Avrupa'da da var. Biz geleneğimize bağlı, örf ve adetlerimize sadık, her zaman da çağdaş demokratik değerlerle bu toplumu buluşturmak istiyoruz. Toplumun derdi aş ve iştir. Yoksa insanlar ne yemiş, ne içmiş, ne giymiş, ilgilenmiyoruz. Herkesin kişisel hayatı kendisine ait."


    http://www.radikal.com.tr/7641217641210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.