@ismailsaymaz

Hem hoca, hem öğrenci gözünü kaybetti

Hem hoca, hem öğrenci gözünü kaybetti
Hem hoca, hem öğrenci gözünü kaybetti
Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde araştırma görevlisi olan Dr. Burak Ünveren ile aynı fakültenin öğrencisi Selim Poyraz, başlarına isabet eden gaz bombası fişeği ve plastik mermiyle gözünü kaybetti. Dr. Ünveren, hastanede Radikal'e konuştu: Şiddet yokken gözümü kaybettim, bu haksızlık değil mi?
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İktisat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan Dr. Burak Ünveren ile aynı okulda okuyan Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) İstanbul İl Yönetim Kurulu Selim Polat, başlarına isabet eden gaz bombası fişeği ve plastik mermiyle gözünü kaybetti. Radikal’e konuşan 31 yaşındaki Ünveren, Radikal’e konuştu. Ünveren, “ Kamu güvenliğine karşı hiçbir tehdit oluşturmuyorken, sadece olayların ne minvalde cereyan ettiğini görmek isterken gözümden oldum. Bu büyük bir haksızlık” diyor.

Dr. Burak Ünveren, önceki geçe Ihlamurdere’deki gösterilere müdahale eden polislerin sıktığı gaz bombası fişeğiyle sol yüzünden yaralandı. Gözüne fişek gelen Ünveren, Şişli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Dr. Ünveren sol gözünü kaybederken, sağ gözünün kurtarılmasına çalışılıyor.

Radikal’e konuşan Ünveren, şunları söyledi:

“Evimin önünde olaylar oluyordu; ne olduğunu görmek için aşağıya indim, Ardından çok fazla gaz sıkıldığı için tekrar evime, yukarıya çıktım. Deniz gözlüğü taktım. Deniz gözlüğü takınca daha rahat yürüyebiliyordum. Üç dakikalik mesafe yürüyebildikten sonra polisin attığı gaz bombasının kapsülü yüzüme isabet etti. Gözlüğüm kırıldı. İki kişi beni hastaneye kaldırdı. O andan beri tedavi görüyorum.”

Sokakta herhangi bir şiddet hareketi olmadığının altını çizen Ünveren “İnsanlar yalnızca alkışlıyor, tenceleri birbirine vuruyordu. Birileri çöp tenekelerini devirmişti. Zaten gazdan etraf çok görünüyordu. O kadar gaz vardı ki sis gibiydi. Bir şiddet hareketi yoktu, zannetmiyorum. Haksızlığa uğradığımızı düşünüyorum. Kamu güvenliğine karşı hiçbir tehdit oluşturmuyorken, sadece olayların ne minvalde cereyan ettiğini görmek isterken gözümden oldum. Bence bu büyük bir haksızlık” dedi.

Bu arada, YTÜ İktisat Fakültesi’nde öğrenim gören SDP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Selim Poyraz adlı bir öğrenci de, plastik merminin isabet etmesi sonucu bir gözünü yitirdi.


  http://www.radikal.com.tr/113607111360715

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnsanların dünyasını yarı karanlığa çevirmenin hesabını kim verecek? - kargıyel

  Göz ki insanın neredeyse en önemli organıdır.Göz ki en küçük rahatsızlık belirtisinde 'acilen doktora gitmemizi' gerektiren, hayati işleve sahip bir organdır..Ve polisin birisi geliyor, büyük olasılık kasten bu insanların gözüne gelecek şekilde fişeği fırlatıyor ve bu insanların hayatı yarı karanlık görmelerine yol açıyor.İnsanların beden bütünlüğüne saldırma hakkı ne zaman verildi bu polislere? Acaba o polisiye aygıtı sokağa koşanlar bu insanların gözlerini kaybetmeleri ile ilgili ne düşünüyorlar? Eminim hiçbir şey düşünmüyorlar.Ateş düştüğü yeri yakmasıyla, gaz fişeği de yok ettiği bir göz ile kalacak.

  başbakan - şev_baş

  Ortamı sakinleştirmek için değil de iyice kızıştırmak için konuşuyor adam televizyonda... Esadı eleştiriyordu kendi halkına zülüm ediyor diye. Aynısını kendisi yapıyor...

  OHAL - Secret Garden

  yillarca bu vahsiler devlet tarafindan palazlandi doguda eline silah veridli iktidarlar kursun atanda yiyende sereflidir dediler doguda olunca bir sorun yoktu olenler nede olsa kürttü ama simdi vahsiler vahsiliklerini batida denemeye kalkinca is degisiyor.kardesim doguda olunca suspus olanlar gik demeyenler bugunde GIK diyemezler!bu ulke polis devleti ise 50 yildir böyle yeni degil.chp-mhp nin kuyruguna takilip diktatorlere kufur edenler asil diktatorler mhp-chp nin icindedir.ayrica bugun gezi parki icin eylem yapan chp liler sahtelik yapiyorlar cunku o iznin altinda 20 chp il meclis uyesinin imzasida var.

  hükümet istifa etmeli - ismet65

  demokratik ülkelerde böyle bir iktidar istifa eder ve halktan özür diler.

  vicdansızlar - habara007

  insanların kafasına nişan alan bu vahşileri besleyen iktidara yazıklar olsun.