Hem pilot hem pilot eğitmeni tek kadın

Hem pilot hem pilot eğitmeni tek kadın
Hem pilot hem pilot eğitmeni tek kadın
12 yıllık pilot Deniz Ülke, çocukluk hayalini kaptan koltuğuna oturarak gerçekleştirmiş. Şimdi hem uçuyor hem yeni pilotları eğitiyor.

Çocukken başlayan uçma merakı büyüdükçe bir tutkuya dönüşen Deniz Ülke , halen Türkiye ’nin hem pilotluk hem de pilot eğitmenliği yapan tek kadını.
189 kişilik Boeing 737-800 tipi uçağı kullanan Deniz Ülke, THY’nin 43 kadın pilotundan biri. 12 yıllık pilot olan Deniz Ülke’nin gökyüzündeki hikâyesi, Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi’ni kazanıp kayıt yaptırmasıyla başlamış:
“1998 senesinde Sivil Havacılık Anadolu Üniversitesi’ne başladım. 2002’de mezun oldum. O tarihten beri de hava yolu şirketlerinde pilot olarak uçuyorum. Üniversiteden mezun olurken CPR lisansı ile mezun olduk. Daha sonra ‘Tip Eğitimi’ almamız gerekti. Okulu bitirdikten sonra Pegasus Hava Yolları’na katıldım. Orada Boeing 737 tip uçağın eğitimini aldım. Diğer dersleri ve simülatörleri tamamladım. 2004’te THY’ye katıldım. Daha sonrasında kaptanlık eğitimi ve öğretmenlik eğitimi bu sıralamayı takip etti.”

‘Aslında zor iniş yok’

Boeing 737-800 filosuyla uçan Ülke, bu uçakların genelde orta menzilli olduğunu, bu nedenle Uzakdoğu ve Amerika ülkeleri hariç, çok sayıda ülkeye uçtuğunu söyledi. Bugüne kadar uçuşlarında tehlike yaşamasa da iniş ve kalkışların özel dikkat gerektirdiğini hatırlatıyor:
“Bazı havalimanlarına inişlerde zorlandığımız oluyor. Aslında zorlanmak değil de daha ziyade kalabalık meydanlarda; Londra, Paris Charles De Gaule gibi hava trafiği yoğun meydanlarda daha dikkatli davranmak gerekiyor. Zor iniş diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Tabii ki sadece daha yoğun ve dağlık arazideki meydanlara yaklaşması ve inişi daha zor oluyor. Bazı meydanlar var; Erzincan, Van ve Saraybosna gibi. Özellikle arazi yapısı gereği bunlar ‘special airport’ olarak geçiyorlar. Bunların özel eğitimini almak gerekiyor. Bunun eğitimini alan pilotlar sadece o meydanlara uçabiliyorlar.”
Uçuş sevgisini kızına da aşılayan Ülke, aynı zamanda ‘flight instrc-
tor’ olarak şirkete yeni gelenlere Boeing eğitimi veriyor. Türkiye’de aynı zamanda hem pilotluk hem de uçuş eğitmenliği yapan bir başka kadının olmadığını dile getiren Ülke, buraya gelenlere Boeing uçağını öğrenmelerinde, iniş kalkış, düz uçuş gibi eğitimler verdiğini söyledi.