Hem suç hem kabahat işlediler

Yapılana nereden baksan ayrı suç

Samast'ı görüntüleyenler, bayrağın kullanım yerlerini belirleyen Bayrak Kanunu'nu çiğnedi. Gündeme gelen diğer suçlar: Soruşturmanın gizliliğini ihlal, suçu-suçluyu övme, görevi kötüye kullanma yasağına aykırı hareket...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Tetikçi Ogün Samast'ın 'bayraklı posterinin' faili olduğu ortaya çıkan jandarma hem suç hem kabahat işledi. Katili kahramanmış gibi gösteren bayraklı fotoğrafla öncelikle Türk bayrağının her yerde kullanılamayacağını düzenleyen Bayrak Kanunu, ayrıca soruşturmanın gizliliği ve suçu-suçluyu övme, görevi kötüye kullanma yasağı getiren TCK ve CMK maddeleri ihlal ediliyor. Çünkü, mevzuat jandarmaya böyle bir hak vermediği gibi, aksine bunu suç ve kabahat olarak düzenliyor. Bu suç ve kabahatler şöyle:
'Bayrağın manevi değeri zedelenemez'
Bayrak kanunu: Bayrak Kanunu ve Tüzüğü, Türk bayrağının nerelerde fon olarak takılacağı ve asılacağını, hangi törenlerde masalara örtülebileceğini çok ayrıntılı düzenliyor ve bunlar arasında zanlılara fon yapılacağına ilişkin düzenlemeye yer vermiyor. Kanun, Türk bayrağının '...layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz, resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara örtü olarak serilemez... Türk bayrağına herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz..." hükümlerini içeriyor. Bayrak Kanunu'nu ihlale eski TCK 526. maddede ceza öngörülüyordu. Şimdiyse bu suç Kabahatler Kanunu'na taşındı ve cezası 100 YTL.
Soruşturmanın gizliliği ihlal edildi: Jandarmanın tutumu asıl TCK kapsamında tartışılacak. Öncelikle jandarmanın zanlıya poster yapıp, bunun basına ulaştırılma yetkisi yok. Bu, TCK'nın 285. maddesinde soruşturmanın gizliliğini açıkça ihlal olarak görülüyor. 285. maddede bu suçun karşılığı 4.5 yıla kadar hapis.
Suçu övenlere iki yıla kadar hapis
Suçu-suçluyu övme: Katile gösterilen teveccüh TCK'nın 'suçu ve suçluyu övme' suçuyla ilgili TCK 215. maddesiyle de ilişkilendiriliyor. Madde 'işlenen bir suçu veya işlediği suçtan dolayı bir kişiyi alenen övenlere' iki yıla kadar hapis öngörüyor.
Görev-tahrik: TCK'nın görevi kötüye kullanmak (257. madde) ve halkı kanunlara uymamaya tahrik suçları (217. madde) de akla gelen diğer maddeler. Katile poster, bakanlıkların yayımladığı, soruşturmanın gizliliği ve masumiyet ilkesinin ihlal edilmemesi (zanlıları basına teşhir vd.) istenen genelgelere de aykırılık oluşturuyor.