Hemşire kepi tarih oluyor

Hemşirelikle özdeşleşen beyaz kep tarihe karışıyor. Hemşirelerin kep takması zorunluluğu, hijyenik olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı.

ANKARA - Hemşirelikle özdeşleşen beyaz kep tarihe karışıyor. Hemşirelerin kep takması zorunluluğu, hijyenik olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nejdet Ünüvar, valiliklere gönderdiği genelgede, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nde konuyla ilgili gerekli düzenleme yapılıncaya kadar bakanlığa bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli ebe ve hemşirelere, çalışma saatleri içinde kep takıp takmama konusunda serbesti tanınmasını istedi.
Ünüvar, genelgede Ebelik ve Hemşirelik Danışma Kurulu'nun daha önce konuyla ilgili olarak verdiği kararlara işaret etti. Kurul, kepin hemşirelerin hareketlerini kısıtladığı, mikroorganizmaların taşınmasına neden olduğu ve simgesel açıdan da hemşireliğe herhangi bir olumlu katkı sağlamadığı yolunda karar vermişti.
Hemşireler teşekkür etti
Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Döne Çoban, kep zorunluluğunun kaldırılmasından memnun olduklarını söyledi. Dernek olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüşüp kep zorunluluğunun kaldırılmasını istediklerini belirten Çoban, "Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Akdağ'a tüm hemşire ve ebe meslektaşlarım adına teşekkürlerimi sunarım" dedi.