Hemşireler en çok dayaktan korkuyor

ANKARA - Avrupa’daki meslektaşlarının yedi katı işyükü altında ezilen hemşirelerin en büyük korkusu ‘işlerini yaparken şiddete uğramak’. En yoğun yaşadıkları sağlık sorunuysa stres. Sağlık-Sen 12 Mayıs Hemşireler ve Ebeler Haftası nedeniyle yaklaşık 1100 hemşire ve ebeyle yüz yüze görüşülerek bir rapor hazırladı. Rapora göre Türkiye hemşire başına düşen nüfus açısından Avrupa bölgesindeki 53 ülke içinde son sırada. Hemşire sayısının yetersizliği nedeniyle ebelere de hemşirelik yaptırılıyor.
Hemşire ve ebeleri en çok mutsuz eden konular arasında aile düzenlerini ve sosyal hayatlarını mahveden düzensiz nöbetler ön planda. Ankete katılan hemşire ve ebelerin tamamı şiddete uğrama kaygısı yaşıyor. Hemşire ve ebelerin yüzde 59’u kendilerini mutlu edecek ve iş motivasyonlarını yükseltecek en etkin hizmetin ne olacağı sorusuna ‘kreş hizmeti’ yanıtını verdi.
Sağlık-Sen’in araştırmasına katılan ebe ve hemşirelerin yüzde 75’i iş yorgunluğunun ardından temizlik gibi ev işlerini çekilmez buluyor, yüzde 70’i ev işlerinin kadın ve erkek arasında paylaşılması gerektiğine inanıyor. (anka)