Hemzemin geçitlerde 10 yılda 498 kişi öldü

Hemzemin geçitlerde 10 yılda 498 kişi öldü
Hemzemin geçitlerde 10 yılda 498 kişi öldü

Hemzemin geçit kazalarına karşı yeni güvenlik sistemi kurulacak.

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaların üzüntü verici bilançosunu açıkladı. Buna göre Türkiye’de son 10 yılda 498 kişi hemzemin geçitlerde can verdi. Yıldırım, hemzemin geçitlerde can ve mal güvenliğinin sağlanması için yeni bir geçiş sistemi projesinin kısa sürede hayata geçirileceğini bildirdi.
MHP’li Yılmaz Tankut’un yazılı soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre, 1999-2009 arasında Türkiye’de 2 bin 122 hemzemin geçit kazası meydana geldi. Bu kazalarda 498 vatandaş yaşamını yitirirken,  1680 kişi de yaralandı.
Yıldırım, Tankut’un önergesinde yer alan ‘gelişmiş ülkelerde bu tip kazalar yaşanmıyor’ tezine de karşı çıktı. Bakan, hemzemin geçit kazalarının Türkiye’ye özgü olmadığını, gelişmiş Avrupa ülkelerinde de benzer üzücü olayların yaşandığını söyledi. Yıldırım, buna göre 2007’de Türkiye’de hemzemin geçit kazalarında 43 kişi yaşamını yitirirken, aynı yıl bu nedenle Almanya’da 14, Fransa’da 38, Avusturya’da 33, Polonya’da 48, İtalya’da da 16 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Yıldırım, hemzemin geçitlerde can ve mal güvenliğinin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. 2004-2008 arasında 384 kontrolsüz hemzemin geçitin otomatik korumalı hale getirildiğini belirten Yıldırım, bu yıl içinde 260 adet flaşörlü geçidin otomatik bariyerli hale getirileceğini duyurdu. 

Araçlara uyarı sistemi
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile birlikte yeni bir hemzemin geçit sistemi geliştirilmesi için çalışmalara başlandığını da açıklayan Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre, yeni sistemde lokomotiflerde bulunan GPRS cihazları aracılığıyla trenin konum bilgisi izlenecek. Tren hemzemin geçitlere yaklaştığında da GPRS aracılığıyla karayolu araçlarına yönelik sesli ve ışıklı uyarı verilecek.  Bu sistemde geçitlerin kapalı kalma süreleri tren hızına göre belirleneceği için araçların yolda bekleme süreleri de azalacak.