Hemzemin geçitte kaza: 1 ölü, 25 yaralı

Aydın'da yük treni hemzemin geçitte tarım işçilerini balık istifi taşıyan kamyonete çarptı. Kazada 1 işçi öldü 25 kişi yaralandı

 

Ferah IŞIK- Şevket ALTINAYAR- Hüsnü ALTINDİŞ


AYDIN - Denizli'den hareket eden yük treni, Aydın'ın Umurlu Beldesi'ndeki kontrolsüz hemzemin geçitte, tarım işçilerini taşıyan minibüse çarptı. Minibüse balık istifi doldurulan işçilerden 1 öldü, 25'i yaralandı. Kazanın, minibüs sürücüsünün, hemzemin geçidin hemen yanı başında biten ve boyları 1.5 metreye ulaşan otlar nedeniyle treni fark etmemesinden kaynaklandığı öne sürüldü. TCDD İzmir Bölge Müdürü Sabahattin Eriş ise makinistlerin 400 metre önceden siren çaldığını ancak minibüsün hareket etmediğini belirtti.
Saat 08.35'de Denizli Garı'ndan hareket geden makinist Rüstem Vıcır ve yardımcısı Murat Kayabaş’ın kontrolündeki 34902 sefer sayılı boş yük treni, çeşitli istasyonlarda yükleme yaptıktan sonra, Aydın Merkeze bağlı Umurlu Beldesi’ne ulaştı. Aydın’ın Germencik İlçesi’ne bağlı Ortaklar Beldesi’ne giden yük treni, saat 13.15'de Umurlu Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında, Kanyaşı Mevkii’ndeki hemzemin geçitte, Ercan Konma’nın (36) kullandığı, çilek tarlasından dönen işçileri taşıyan 09 NF 374 plakalı minibüse çarptı. Metrelerce sürüklenen minibüs hurdaya dönerken, içine balık istifi bindirilen tarım işçilerinden Sibel Teyfur (31) olay yerinde hayatını kaybetti, 25 kişi de yaralandı. Yaralılar, çevredeki vatandaşların araçları ve kısa sürede olay yerine ulaşan ambulanslarla Aydın ve Nazilli’deki hastanelere kaldırılıp tedaviye alındı.
Nazilli Devlet Hastanesi’nde Mehmet Yasan (24), Ahmet Yasan (21), Neride Konma (22), Yazgül Kişnir (35), Leyla Yavuz (25), Nurcan Ateş (25), Zeynep Keleş (25), Asiye Teyfur (24) ve Fatma Tunç; Aydın Devlet Hastanesi’nde Medine İnanç, Meltem Karakoç, Reyhan Demirkol, Selma Ağabi, Hazal Konma, Leyla İder ve minibüs sürücüsü Ercan Konma; Aydın SSK Hastanesi’nde Gülnaz Soğuksu, Gül Çankaya ve Aygül Konma; Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde de Ayten Baran’ın tedavisinin sürdüğü bildirildi. Minibüste bulunan 5 yaralanının ise kimlikleri henüz tespit edilemedi.
Aydın Vali Yardımcısı Mesut Kırcalı, Aydın İl Emniyet Müdürü Kamil Çolak ve TCDD İzmir Bölge Müdürü Sabahattin Eriş de olay yerine gelip incelemelerde bulundu.
Vatandaşlar kazanın, minibüs sürücüsünün, hemzemin geçidin hemen yanı başında biten ve boyları 1.5 metreye ulaşan otlar nedeniyle treni fark etmemesinden kaynaklandığını iddia etti. Umurlu sakinlerinden Ali Gülhan, “Boyları 1.5 metreyi bulan otlar yüzünden gelip geçen trenler gözükmüyor. Biz de sık sık geçidi aşarken aynı sorunu yaşıyoruz. İnsan ne kadar dikkatli olursa olsun treni fark etmekte zorlanıyor. Bu kadar ihmalkarlık olmaz. Otların acilen kesilmesi gerekiyor” diye konuştu.
TCDD İzmir Bölge Müdürü Sabahattin Eriş ise trenin Denizli’nin Goncalı İstasyonu’ndan boş konteynır ve beton travers yüklenip Ortaklar’a götürdüğünü belirterek, “Yaşanan bu acı kaza hepimizi çok üzdü. Kazanın nedeni araştırılıyor. İdari ve adli tahkikat başlatıldı. Araştırma sonucu kazanın nedeni belli olacak. Şu anda yorum yapmak yanlış olur” dedi. Kazanın otlar yüzünden yaşandığı yönündeki iddiayı yanıtlayan Eriş, “Böyle bir duruma ihtimal vermiyorum. Makinistler minibüsü 400 metre önce görüp siren çaldıklarını ancak minibüsün hareket etmediğini anlattı. Minibüsün stop etmiş olabileceğini düşünüyoruz” dedi. (dha)