Henüz çekilmeyen PKK'lılar şenlikte: Barış, savaştan zor

Henüz çekilmeyen PKK'lılar şenlikte: Barış, savaştan zor
Henüz çekilmeyen PKK'lılar şenlikte: Barış, savaştan zor
Muş ile Diyarbakır'ın Kulp ilçesi arasında kalan Kozma Dağı eteklerindeki Şenyayla'da düzenlenen şenliklere, henüz çekilmeyen PKK'lılar da katıldı.

MUŞ - Şenyayla'da düzenlenen şenliğe katılan PKK 'lılardan biri yaptığı konuşmada, "barışın savaştan zor olduğunu" söyledi.

Bu yıl birincisi düzenlenen Şenyayla Şenlikleri'nde bölgedeki PKK'lıların katılması öne çıktı. Kozma Dağı Şenyayla bölgesinde ilki düzenlenen şenliklere bin kadar vatandaş ile BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da katıldı. Türküler söylenip halaylar çekilirken, güneşin battığı sıralarda üç ayrı tepede PKK'nın gözcüleri ortaya çıktı. Bu arada bir vatandaş kamyonetle Kozma dağına çıkarak silahlı 6 PKK'lıyı alıp alana getirdi. Bu sırada tepede kalan PKK'lılar ise gözcülük yaptı.

'BARIŞ SAVAŞTAN DAHA ZOR'
Alandaki kalabalığın uzaklaştırılmasının ardından, şenliğe katılanlar kol kola girerek, sahnenin bulunduğu alana kadar bir koridor oluşturdu. Şenliğe katılanların tezahüratları arasında PKK'lılar koşarak sahneye çıktı. PKK'lılar geldikten sonra görüntü ve fotoğraf çekilmesine izin verilmedi. PKK flamaları ve Abdullah Öcalan'ın posterleri ile donatılan sahnede PKK militanları halkı selamladı. Konuşma yapan bir PKK'lı barışın savaştan çok daha zor olduğunu, barış için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Yaklaşık 30 dakika boyunca alanda kalan PKK'lılar yine aynı araca binerek dağa çıktı.
Geri dönüş sırasında gözcülük yapan PKK'lılar havaya ateş açınca, şenliğe katılanlar da havaya ateş açarak PKK'lıları selamladı. (Cevat DANIŞ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113729211372925

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eksiklik var - gazetey

  Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, ABD ve AB elçiliklerini unutmuşlar hep beraber halay çekip oynarlardı. Nasıl olsa Taksim de ellerine geçti. Çifte kavrulmuş lokum niyetine kutlama yaparlardı.

  Ne oldu - aliselvi

  Bakin pkk elini ayagini cekince türkiyen pislikleri tek tek ortaya döküldü. eskiden ne olsa hemen sorumlu bulunurdu adres belliyidi ya simdi?

  çatışmaların bitmesi sevindirici - yaralı aslan

  bir ayrılıkçı Türk olarak çatışmaların bitmesini sevindiirici buluyorum.şimdi yapılması gereken ayrılıkçı partilerin kurulabilmesini yasallaştırmak.bir ayrılıkçı Türk olarak kansız medeni bir ayrılık istiyorum.umarım ayrılık kansız olur

  - momentum

  İlk defa doğru bir laf etmişler. Barış savaştan daha zor. Ve bu zorluğa siz zor katlanırsınız. Herkesin katlanamayacağı bir zorluk türü var: Kimine göre savaş, kimine göre barış. Kimine göre devrim, kimine göre süreklilik ve istikrar. Bir kaç yıl önce National Geographic'te bir belgesel seyretmiştim. Eski bir gerilla olan Kolombiyalı bir taksi şoförü "Taksicilik gerilla olmaktan daha zormuş" diyordu. Romantik devrimlerin istikrarsız ülkeleri.

  Zordur,Elbet. - Clear

  Barış savaştan zordur,elbet...O yüzden 30 yıl herkes kolay yolu seçti.Amma kolay yolun bedeli ağırdır,zor olanın yani "barışın" ise ödülü, baldır.Her nedense insanlar,"deneme yanılma" yöntemine bayılır,matah bir şey zanneder,"denemeden bilemezsin" beylik sözünü baştan söylemeyi bilgelik sanır ve "dene de gör" der ve de görür.Halbu ki "deneyip görmek" düşünce ve öngörüyü projelendirdikten sonra,hayata geçirmeden önce prova etmektir.Yani alışılageldiği gibi "ilk" değil,tam tersine son basamak olmalıdır.Doğru olan,budur.Biz insanlar ise sonu baştan yapmaya çok hevesli,düşünce fakiri ve öngörü fukarasıyızdır, vesselam!