Henüz karar verilmedi İmralı için izin çıkabilir

Henüz karar verilmedi İmralı için izin çıkabilir
Henüz karar verilmedi İmralı için izin çıkabilir

Arınç görüşmeler için Şu anda daha işin neticesinin bir ışığını görme noktasında değiliz dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İmralı ile görüşmelerine ilişkin, “ Hükümet , başbakan, bakan olarak ‘gel bakalım Öcalan seninle oturalım, pazarlık yapalım’ diyemeyiz. Bunu dersek millet bizi affetmez, böyle bir şey olmaz” dedi. Manisa’da AK Parti İl Başkanlığı binasını ziyaret eden Arınç, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin İmralı görüşmelerine yönelik sorusu üzerine Arınç, sürecin içinde şu anda hükümetin bulunmadığını, böyle bir gelişmenin bir yol haritasına bağlı olduğunu belirtti. Bu süreçte istihbarat teşkilatının görev aldığını kaydeden ve dünyadaki bütün istihbarat teşkilatlarının yasa dışı örgütlerle mücadele konusunda kendisine verilen görevi yerine getirdiğini söyleyen Arınç şöyle devam etti: “Denilmiş ki ‘Öcalan’la temas kurulursa bundan sonrası için bir şeyler yapılabilirse örgüt silah bırakabilir’. Bu bir varsayım. Peki bu varsayımın gerçekleşme ihtimali var mı? Bakmışlar olabilir. Ondan sonra ne yapılacak? MİT kendisiyle bir irtibat kurmuş. Bu irtibatın sonunda ‘ben bazılarıyla görüşmek istiyorum’ demiş. Bazıları gittiler görüştüler. ‘Bundan sonra şöyle şöyle de olabilir’. MİT’in aklı yatarsa ‘peki o da olsun’ diyebilir. Şimdi ne başbakanımız, ne içimizden birimiz, ne parti grubumuzdan bir kimsenin bu yapılan görüşmelerle ilgili en küçük bir ilgisi bile yok. Olsaydı ‘ AK Parti işin içinde’, ‘hükümet işin içerisinde’ derlerdi.”

’Terör bitecek’ ümidi
MİT’in yürüttüğü görüşmelerin siyasi bir karar alma gerekliliği noktasına gelmesi durumunda bu kararı öncelikle AK Parti ve hükümetin, daha sonra parlamentonun alacağını bildiren Arınç, “Şu anda biz daha işin neticesinin bir ışığını görme noktasında değiliz. Sadece bu bile milletimizde ‘terör bitecek’ diye bir heyecana, ümide yol açtı” dedi.
Arınç, “Benim bildiğim kadarıyla birkaç milletvekilinin yeniden adaya gitme isteği olmuştur. Bu konu, Adalet Bakanlığımız tarafından halen inceleniyor. Talep hakkında bir karar verilmedi, verilebilir. Şu ana kadar gitmeleri konusunda bir karar verilmemişse bu red anlamına gelmez. Günü geldiğinde ‘Şunlara şunlara izin verilmiştir’ denilebilir” dedi.