Hep birlikte müzakereye

Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakerelerinin başlayacağı 3 Ekim için kritik dönemece giren Ankara, müzakere motivasyonunu ve performansını artırmaya dönük hazırlıklara hız verdi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakerelerinin başlayacağı 3 Ekim için kritik dönemece giren Ankara, müzakere motivasyonunu ve performansını artırmaya dönük hazırlıklara hız verdi. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS), devletin tüm kurum ve kuruluşları başta olmak üzere sivil toplum örgütleri ve üniversitelerin müzakere sürecine katkısını artıracak, üreticiden tüketiciye kadar halkın tüm kesimlerini müzakarelerle birlikte yaşanacak 'dönüşüm'e hazırlayacak kitapçıklar hazırlamaya başladı. Kitapçıklar, 35 müzakere başlığına göre düzenlenirken zaman içinde yenilenecek.
'Politikalar kalıcı olmalı'
Yakında herkesin eline ulaşacak ilk kitapçıklarda, müzakere sürecinin doğal döngüsü anlatılıyor, bu süreçte yaşanacaklara dikkat çekiliyor. Kitapçıklarda AB ile müzakerelerde hedefin tam üyelik olduğuna dikkat çekilirken, geçici politika ve çözümlerden çok kalıcı politikaların benimsenmesi telkin ediliyor. İlk kitapçıkların temel kaynağı, Avrupa Komisyonu'nun 29 Haziran'da Türkiye için hazırladığı müzakere çerçeve belgesi taslağı oldu.
ABGS, AB ile yürütülen ortak politikaların anlatıldığı kitapçıkların yakında hazır olacağını söyledi. Yetkililer, "Hedefimiz herkesin AB'yi öğrenmesi ve Türkiye'yi nasıl bir dönüşümün beklediğinden haberdar olması. Çalışmamıza birçok kurum daha aktif olarak katılacak" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7555167555160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.