'Hepatit B artık öldürmesin'

Dünyada 400 milyon, Türkiye'de ise 5 milyon taşıyıcısı bulunan Hepatit B konusunda toplumu bilinçlendirmek amacıyla kampanya başlatıldı.

İSTANBUL - Dünyada 400 milyon, Türkiye'de ise 5 milyon taşıyıcısı bulunan Hepatit B konusunda toplumu bilinçlendirmek amacıyla kampanya başlatıldı. Kampanya kapsamında altı ilde seminerler düzenlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ile Viral Hepatitle Savaşım Derneği işbirliğinde GlaxoSmithKlnie'ın katkılarıyla gerçekleştirilen kampanya, dün, gönüllü proje destekçisi Hülya Avşar'ın da katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı. Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Cevdet Yanlız, Hepatit B aşısının 1997 yılı sonunda rutin aşı programına alındığını hatırlatarak, "Aşılama oranı yüzde 85'lere çıktı. Hedefimiz, bunu yüzde 90-95'lere çıkarmak. Yaygın görülen ve kronikleşme eğilimi gösteren Hepatit B, Türkiye için ciddi bir problem. Zamanla siroz ve karaciğer kanserine yol açabiliyor" diye konuştu. Viral Hepatitle Savaşım Derneği Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Necla Tülek de, Hepatit B infeksiyonu kan ve kan ürünleriyle, cinsel yolla, anneden bebeğe ve aile içi temasla bulaşabilir. Kronikleşme oranı; çocuklarda yüzde 90, erişkinlerde yüzde 5'tir" diye bilgi verdi.
İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep ve Adana illerinde Halk Eğitin Merkezi öğretmenleri kursiyerlere Hepatit B hakkında ayrıntılı bilgi verecek. Bu sayede 3 bin 600 kişiye doğrudan ulaşılacak.