'Hepimiz Ergenekoncuyuz' sloganı attılar

'Hepimiz Ergenekoncuyuz' sloganı attılar
'Hepimiz Ergenekoncuyuz' sloganı attılar

Gayrimenkul zengini Türk Metal Sendikası Başkanı ve Avrasya TV?nin sahibi Mustafa Özbek evinde gözaltına alınarak İstanbul?a gönderildi.

Ergenekon'un finansörü olduğu öne sürülen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ve dört sendika yöneticisi Ankara'da gözaltına alındı. Özbek'e destek vermek için arama yapıldığı sırada evinin önünde toplanan bir grup işçi, 'Hepimiz Ergenekoncuyuz' diye slogan attı

ANKARA - Ergenekon’un muvazzaf subaylarla birlikte en fazla polisin gözaltına alındığı 11. dalgasının sivil kanadı ‘Ergenekon’un finansörü’ diye nitelendirilen Türk Metal-Sen Genel Başkanı Mustafa Özbek oldu. Özbek ile birlikte sendikanın dört yöneticisi gözaltına alınırken, son dönemde AKP karşıtlığı ile öne çıkan araştırmacı Erhan Göksel ve gazeteci Ünal İnanç da gözaltına alındı. Operasyonda Türkmeneli Derneği Başkanı olarak gözaltına alınan Savaş Avcı’nın da Sanayi Bakanlığı’na bağlı Türk Akreditasyon Kurumu (Türkak) Genel Sekreter Yardımcısı olduğu ortaya çıktı.
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi polisleri, güne Avrasya TV ve Türk Metal Sendikası’nın bürolarında arama yaparak başladı. Sendika Genel Merkezi’nin yapı planını alan polis gün boyunca detaylı bir şekilde arama yaptı. 

Ankara’da altı kişi alındı
Arama sırasında sendikanın Ankara Şube Başkanı Yavuz Gökçe, “Türkiye’de demokrasinin nereye götürülmek istendiğini herkes biliyor” diyerek tepki gösterdi. Sendika genel başkanı Mustafa Özbek’in yanı sıra, sendika genel başkan yardımcıları Mecit Hazır ve Pevrul Kavlak, genel sekreteri Muharrem Aslıyüce ve Süleyman Erdinç gözaltına alındı. Ankara’da gözaltına alınan diğer bir isim ise VERSO?araştırma şirketinin sahibi Erhan Göksel’di. Ankara’da gözaltına alınması istenen gazeteci Ünal İnanç ve  Türkmeneli Derneği’nin başkanı, Sanayi Bakanlığı’na bağlı Türkiye Akreditasyon Kurumu (TürkAK) Genel Sekreter Yardımcısı Savaş Avcı İstanbul’da bulundu. 
Aynı saatlerde Özbek’in Beysukent’teki müstakil evi ve Avrasya TV?merkez bürosu da aranmaya başlandı. Özbek’in oğlu Haydar Özbek, arama sırasında dışarı çıkarak, babasıyla ilgili gözaltına alma talimatı bulunduğunu ve aramaya sabah saat 07.00’te başlandığını söyledi. Özbek, “Ergenekon savcısı zatın talimatıyla geldiler. Dinci basın hedef gösterdi, şimdi kına yaksınlar. Bizim için sürpriz olmadı, bekliyorduk. Bunlar BOP’un uygulamaları” dedi.

Evi dört saat arandı
Özbek’in evinde 20 polisin yaptığı arama yaklaşık dört saat sürdü. Özbek’in yakınlarının verdiği bilgiye göre, polislerin Mustafa Özbek’in çeşitli miting konuşmalarının olduğu CD’lere el koydu. Ev aramasının sona ermesinin ardından Özbek gözaltına alındı. Arama sonunda henüz kullanılmamış bir dizüstü bilgisayar, Özbek’in kullandığı cep telefonuna da el konuldu. Evde, içerisinde 15-20 bin TL’nin bulunduğu bir kasanın da emniyet görevlilerince incelendiği bildirildi. Özbek’in evindeki arama sürerken Türk -Metal Sendikası bir grup işçi başkanlarına destek amacıyla evin önünde toplandı. İşçiler sık sık “hepimiz Ergenekoncuyuz”, “Vur de vuralım öl de ölelilim” sloganları attılar.
Özbek’in eşi Bedriye Özbek, vatana millete saygı gösterenlere saygı gösterilmediğini savunarak “Vatanını seven herkesi alabora, alaşağı ettiler. Vatanı sevmek suç mu. Eşim alnın akıyla gelecek” dedi. Gözaltı işleminin ardından ailenin de büyük üzüntü içinde olduğu gözlemlendi.

Canlı yayında arama
Televizyon binasına giren kanal personeli didik didik arandı. Sigara paketleri bile tek tek açıldı. ART’nin olayla ilgili canlı yayını ancak saat 12.00 civarında Savcılıktan alınan izinle devreye sokulan canlı yayın aracı sayesinde gerçekleşti. Kanalın canlı yayında verdiği ilk haber bülteninde spiker, “ART televizyonunda şu anda aramalarla karşı karşıyayız” diyerek söze başladı ve devam etti: “Bu kez bize vurdu.”
ART Televizyonunun karşısındaki Anıtkabir’in ormanlık arazisinde tam teşekkülü ve kamuflajlı şok timleri hazır bekletildi.
Emniyetteki işlemlerinin ardından Özbek, Aslıyüce, Hazır ve Erdinç, Erhan Göksel Adli Tıp’ta sağlık kontrolünden geçirildiler. Özbek, Adli Tıp önünde “Ergenekon ’dan tutuklanıyoruz. Bunlar hukuk devletinin olmadığını gösteriyor” dedi. Özbek, “Bir sendikacı olarak Ergenekon ile ne bağlantınız var?” şeklindeki soruya da “Hukuksuzluk” yanıtını verdi.  Ankara’da gözaltına alınan altı kişi işlemlerinin tamamlanmasından sonra Özel Harekât Şube Müdürlüğü’ne ait bir minibüse bindirilerek 17.00 uçağı ile Esenboğa Havalimanı’na götürüldü. Ev ve işyeri aramalarında el konulan bazı doküman ve CD’lerde beraberinde götürüldüğü belirtildi. 

Tolon’un açtığı merkez
Gazeteci İnanç’la ilgili olarak ‘Şirinoğlu Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi’ de arandı. Şirinoğlu Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde yaklaşık 11 saat süren aramada polis, birkaç program CD’sini aldı. Bilgisayarların hard disklerini kopyalayan polis, bahçede süs amacıyla bulunan bir adet havan kovanını ne yapacağını bilemedi. Kovanı, ‘yanlış anlamaya’ fırsat vermemek için Merkez’in içine koyan polis, Ünal İnanç’ın evinde de bir şey bulamadı.
Ankara Batıkent’te bulunan merkezin açılışına, Ergenekon kapsamında halen tutuklu bulunan Hurşit Tolon, İstanbul’da 1. Ordu komutanı iken, Ankara’ya gelerek katılmıştı. Merkezi İstanbul’da faaliyet gösteren Şirinoğlu Holding’in finanse ettiği öne sürüldü.
Merkezde 30 ile 50 bin arasında kitap olduğu ve 200 bine yakın belge bulunduğu öğrenildi. Kitapların büyük bir bölümünün ‘Atatürk’ konulu olduğuna dikkat çekildi. Merkezde görevli olan Mehmet Balıkçıoğlu, araştırma yapmak isteyen herkesin merkezden yararlandığını anlatarak “Burada, eski davalarla ilgili binlerce belge ve tutanak var. Çok büyük bir arşivimiz var. Suç teşkil edecek bir şey bulamazlar” diye konuştu.

TOLGA AKINER / MESUT HASAN BENLİ / BEHZAT MİSER / SERKAN OCAK