'Hepimiz Ermeni'yiz, hepimiz Hrant'ız'

Hrant Dink'in katledildiğinin duyulmasıyla birlikte AGOS gazetesinin önüne akın eden sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar saldırıyı protesto etti.

İSTANBUL - Hrant Dink'in katledildiğinin duyulmasıyla birlikte AGOS gazetesinin önüne akın eden sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar saldırıyı protesto etti. Saatler ilerledikçe protestolar da çığ gibi büyüdü. 8 bin kişi Taksim'de toplanıp oturma eylemi yaptıktan sonra AGOS'un önüne yürüdü. Gece geç saatlere kadar protestolar sürdü. Eylemciler "Hepimiz Ermeni'yiz, hepimiz Hrant'ız" sloganı attı.
Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından arkadaşları, AGOS gazetesi çalışanları, gazeteciler, aydınlar, üniversite öğrencileri gazete binası önünde toplandı. Dakikalar ilerledikçe bina önündeki kalabalık da arttı. Ermeni ve Türk vatandaşlar, İnsan Hakları Derneği, Sosyalist Demokrasi Partisi ile Özgürlük ve Dayanışma Partisi üyeleri de buraya geldi. Dink'in cesedinin kaldırılıp ambulans konulduğu esnada alkışlar koptu. Ambulans Adli Tıp Kurumu'na doğru yol alırken, SDP Genel Başkanı Filiz Koçali, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Alper Taş ve şarkıcı Ferhat Tunç'un da içinde bulunduğu 30 kişilik grup da yürüyüşe geçti. Ambulans arkasından yürüyen topluluk, 'Yaşasın halkların kardeşliği' ve 'Katil devlet hesap verecek' diye slogan attı. Üniversite öğrencileri de Sebat Apartmanı önünde, 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Çeteler halka hesap verecek', 'Yaşasın halkların kardeşliği' ve 'Hepimiz Ermeni'yiz, hepimiz Hrant'ız' diye slogan attı. Dink'in cesedinin kaldırılmasına rağmen AGOS gazetesi önündeki kalabalık buradan ayrılmadı ve yağmur altında bekleyişini sürdürdü.
Kalabalık, bir şeridi trafiğe kapatılan caddede akşam saatlerinde daha da arttı. Dink'in yakınları gazeteye grimek istedi. Ancak polis, birçok kişinin güvenlik şeridin geçmesine izin vermeyince tartışmalar çıktı ve yine "Hepimiz Ermeni'yiz, hepimiz Hrant'ız" sloganları atıldı. Dink'in arkadaşları, gazetenin çalışanları ve aydınlar da gazete binasında toplanmaya başladı. Tiyatrocu Orhan Alkaya, gazeteci Ali Bayramoğlu, Aydın Engin, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de binaya girdi. Gazete binasından zaman zaman ağlama ve çığlık sesleri duyuldu.
Bu arada, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, yazarlar, sanatçılar ve öğrencilerin de bulunduğu kalabalık bir grup Taksim Meydanı'nda toplandı. Saat 20.00'de ise kalabalık daha da arttı. Yaklaşık 8 bin kişi Halaskargazi Caddesi'ndeki AGOS gazetesine doğru yürüyüşe geçti. Kortejin önünde elinde Dink'in fotoğrafıyla 10 yaşında Ermeni bir çocuk vardı.
CHP ve Baykal'a öfke
Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı yürüyüş boyunca kiminin elinde 'Barış', kiminin elinde 'Düşüncelerin kimliği olmaz' yazılı pankartlar vardı. Caddeden taşan kalabalık yaklaşık bir saat süren yürüyüş boyunca 'İnadına Kürt'üz, İnadına Ermeni'yiz', 'Susma haykır', 'Kurtuluş yok, ya tek başına ya hep beraber', 'Halklar kardeştir' sloganları attı. Eylem boyunca CHP protestonun odak noktası oldu. 'Faşist Baykal' sloganları atıldı, CHP'nin cadde üzerindeki filamaları vatandaşlar tarafından kesilerek indirildi.
Kalabalık AGOS gazetesi önüne geldiğinde onları, binanın camından sarkıtılan dev Hrant Dink posteri ve ellerinde Agos'un son sayısı ile gazete çalışanları karşıladı. Gazetenin yanındaki gözlükçünün önüne Dink'in posterleri bırakıldı. Posterlerin üzeri karanfillerle donatıldı, mumlar yakıldı. AGOS önündeki protestolar geç saatlere kadar sürdü.

Taksim'de oturma eylemi
Dink için Taksim'de toplanan gazeteciler, sanatçılar, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş oturma eylemi yaptı. Eylemde herkes Dink'in fotoğraflarını ve AGOS gazetesini taşıdı.
FOTOĞRAF: AFP