'Hepimiz Tarzanız...'

Türkiye'nin ilk çevrecisi olarak anılan 'Manisa Tarzanı' Ahmet Bedevi, ölümünün 42'nci yılında törenlerle anıldı.

MANİSA - Türkiye'nin ilk çevrecisi olarak anılan 'Manisa Tarzanı' Ahmet Bedevi, ölümünün 42'nci yılında törenlerle anıldı.
Yaşamı boyunca Manisa ve çevresine binlerce ağaç diken ve bakımlarını yapan Bedevi için ilk anma töreni, Manisa Tarzan Meydanı'ndaki anıtı önünde düzenlendi. Belediye başkanı Bülent Kar, burada yaptığı konuşmada kendisinin Tarzan'ı hatırlamadığını, ancak annesinin, "Tarzan geliyor, çiçekleri sakın koparma" uyarmasını hiç unutmadığını söyledi! Kar, "Ahmet Bedevi bir çıplak, garip adamdır. 'Bu memleketin yeşilliğe,
ağaca, çiçeğe ihtiyacı vardır, bu sevgiyi yaşatın ne olur' demiştir. Bizler Tarzan'ın yolundayız" dedi. Daha sonra Bedevi'nin Çatal Mezarlığı'ndaki kabri başında dua okundu.
İstiklal Savaşı'nda geldi
1899 doğumlu Ahmet Bedevi, İstiklal Savaşı sırasında Manisa'ya geldi. Yaz-kış yarı çıplak dolaştığı için 'Tarzan' diye anılan Bedevi, bugün Fatih Parkı, Ulupark, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve Spil Dağı'nın eteklerini süsleyen ağaçları dikti ve bakımlarını yaptı. Ağaç kesimine karşı çıkmasıyla tanınan Tarzan, 31 Mayıs 1963'te yılında öldü. Tarzan, sağlığında, Manisa Dağcılık Kulübü üyesi olarak da başta Ağrı Dağı olmak üzere birçok dağa tırmandı.


    http://www.radikal.com.tr/7478127478120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.