@ismailsaymaz

Hepsi aynı gösterideydi sadece biri ceza aldı

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Mersin’de geçen yıl Hrant Dink’i ölüm yıldönümünde anmanın ‘faturası’, basın açıklamasını okuyan eski ÖDP Merkez İlçe Başkanı Ali Sesal’a kesildi. Sesal’a, ‘yasadışı yürüyüşe dönüşen toplantıya katılarak üzerine atılı suçu’ işlediğinden 15 ay hapis cezası verildi.
Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinin yıldönümünde, başta İstanbul olmak üzere birçok kentte yürüyüş, basın açıklaması ve anma toplantısı vardı. Mersin’de de 19 Ocak 2008’de ÖDP öncülüğünde yürüyüş yapıldı. Çankaya Mahallesi’nde ÖDP il binası önünde toplanan 250 kişi Gazeteciler Cemiyeti binasına doğru yürüyüşe geçti.
Polis fezlekesi ve iddianameye göre; yürüyüşte ‘Hrant için, adalet için’, ‘Sınır içi, sınır dışı operasyonlara hayır’, ‘Bir arada yaşamı savunalım’, ‘Hrant’ın katili patron ağa devleti’, ‘Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz’ yazılı dövizler taşındı. Cemiyet  önüne varan grup adına dönemin ÖDP Merkez İlçe Başkanı Ali Sesal basın açıklaması yaptı. Grup daha sonra sakince dağıldı.
O gün çoğu kentte anma töreni yapılırken, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘kalabalığın yolu trafiğe ve yayaların geliş gidişine engel olacak şekilde, saf düzeninde yürüyüşe geçerek basın bildirisini izinsiz gösteriye dönüştürdüğü’ görüşündeydi. Fakat buna rağmen, 250 kişinin katıldığı eylemden, sadece basın açıklamasını okuyan Ali Sesal’a, o da, herkes gibi ‘yürüyüşe katıldığı’ gerekçesiyle 2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten dava açıldı. Mersin 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 Şubat 2009’da görülen karar duruşmasında, Sesal’a 15 ay hapis cezası verildi.  Kararı itiraz eden Sesal, dilekçede, kendini şöyle savundu:
“Olay çıkmadı, müdahale olmadı. Eğer ortada yasadışı yürüyüş varsa diğer kişiler de yargılanmalı. Bu bile, yasal yürüyüş yapıldığının kanıtıdır.”