Hepsi de sistemli, bilinçli çocuklar

Birinciliği paylaşan üç öğrenci, başarılarını sistemli çalışmaya bağladı.

İZMİR/KONYA - Birinciliği paylaşan üç öğrenci, başarılarını sistemli çalışmaya bağladı.
Üç birinciden İzmirli Çağdaş Gül, disiplinli çalışmak ve dersi derste öğrenmenin en iyi yöntem olduğuna inanıyor; hedefi, babası gibi mühendis olmak. Sınavda başarılı olacağını tahmin ettiğini belirten Gül, ilk tercihi olan İzmir Fen Lisesi'ne kayıt yaptıracağını açıkladı. İki çocuğunun da okulda iyi dereceler aldığını, burslar sayesinde ceplerinden para çıkmadığını anlatan baba İbrahim Gül, ağabey Uygar'ın 1997 ÖSYM 2'ncisi olduğunu, Bilkent Üniversitesi'nde burslu okuduğunu, şimdi de burslu olarak ABD'de master yapacağını söyledi.
Akın, depremi yaşadı
Başarının ikinci ortağı İzmirli Akın Uçar ise sistemli, düzenli ve bilinçli çalıştığını, yine de sonucun sürpriz olduğunu söyledi. 15 yaşındaki Akın, bilgisayar veya elektronik mühendisliği okumak istiyor. İzmir Bornova Anadolu Lisesi İlköğretim Bölümü'nden mezun olan Akın'ın astsubay babası Adem Uçar Hakkâri'de görevli, annesi Nurten Uçar ev kadını, ağabeyi Fatih Uçar ise Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitim görüyor.
Uçar, 17 Ağustos depremini Adapazarı'nda yaşamış ve evleri yıkılmış. Daha sonra ailesiyle İzmir'e yerleşen öğrenci, yaşadığı güç günlere rağmen eğitimini aksatmamış.
Şampiyonluğun üçüncü ortağı, İzmir Fen Lisesi'ni kazanan Konyalı Furkan Ceran, başarısını sistemli ve disiplinli çalışmaya borçlu olduğunu söyledi. Konya Meram Anadolu Lisesi 8. sınıf öğrencisi olan 15 yaşındaki Ceran, sınavı kazanacağından emin olduğunu, ancak birinciliği tahmin etmediğini belirterek, "Sınıfta anlatılan dersi çok iyi takip ediyordum. Dershanenin yararını da gördüm. İlerideki hedefim fizik mühendisi olmak. Bunun için daha çok çalışacağım. Futbol ve basketbol oynarım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi çok severim" dedi.
Fen ağırlıklı standart ve toplam ağırlıklı standart puan türlerine göre sınavda ikinci olan İzmir Ödemiş 50. Yıl İlköğretim Okulu'ndan Gözde Baygın, başarısını düzenli ve planlı ders çalışmaya borçlu olduğunu vurgulayıp şunları söyledi:
"Fen lisesini kesin kazanacağımı bekliyordum, ama ikincilik ummuyordum. İki yıldır dershaneye devam ederek sınava hazırlanıyordum. Sabahçı olduğum için evde de boş vaktim oluyordu. Oyun zamanını ders çalışarak değerlendirdim. Öğretmen olan babamın da büyük katkısı oldu. Küçük şeylerden vazgeçerek, başarı sağlanabiliyor. Doktor olmak istiyorum."
Fen ağırlıklı puanda beşinci, toplam ağırlıklıda altıncı olan Hakan Yıldız, Ankara Fen Lisesi'i kazandı. Yıldız, Boğaziçi, ODTÜ veya Bilkent'te elektrik-
elektronik veya bilgisayar mühendisliği okuyacak. (dha/aa)