Her camide bir kurs

AKP, öğrencilere dini eğitimin yeterince verilmemesinden yakınırken, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı 4 bin 344 Kuran kursu olduğu, yaz aylarında da bütün camilerde yaz kursları açıldığı belirtildi.

ANKARA - AKP, öğrencilere dini eğitimin yeterince verilmemesinden yakınırken, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı 4 bin 344 Kuran kursu olduğu, yaz aylarında da bütün camilerde yaz kursları açıldığı belirtildi.
Son beş yıl içinde izinsiz açıldığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan 125 Kuran Kursu'ndan 85'inin kapatıldığı açıklandı.
Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) 'kanuna aykırı eğitim kurumlarına ceza indirimi' öngören düzenleme ile birlikte Kuran kursları yeniden tartışma konusu oldu. CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, konuyu yazılı soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Türkiye'de kaç Kuran kursu olduğunu, bunlardan izinsiz açılan ve kapatılan olup olmadığını, kız çocuklarının okula gönderilmesi için yapılan çalışmaları soran Gazalcı'ya yanıt Devlet Bakanı Mehmet Aydın'dan geldi. Aydın, 2004-2005 eğitim-öğretim yılı itibarıyla Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren 4 bin 344 Kuran kursu bulunduğunu duyurdu.
Okulların yaz tatiline girmesiyle vatandaşlardan, çocuklarına temel dini bilgiler ve Kuran öğrenmeye yönelik yoğun talep geldiğini ifade eden Aydın, bu nedenle Diyanet'in uzun yıllardır bütün camilerde yaz Kuran kursu açtığını belirtti. Yasa uyarınca yaz Kuran kurslarına ilköğretimin 5. sınıfını bitirenler ile daha üst sınıflarda okuyanlar ve yetişkinlerin kabul edildiğini anımsatan Aydın, Kuran kurslarının denetiminin Diyanet'in müfettişleri ve mahalli yetkililerince yapıldığını vurguladı.
Yasadan önce 43 kurs kapandı
Türkiye genelinde 1 Ocak 2000 ile 31 Aralık 2002 tarihleri arasında izinsiz açılan toplam 62 Kuran kursu hakkında gerekli adli ve
idari işlemler yapıldığını belirten Aydın, 230 kişinin adli mercilere sevk edildiğini, haklarında yasal işlem yapılan 62 Kuran kursundan 42'sinin kapatıldığını ifade etti. 1 Ocak 2003 ile 30 Mayıs 2005 tarihleri arasında izinsiz açılan toplam 63 Kuran kursu hakkında işlem başlatıldığını, 142 kişinin adli mercilere sevk edildiğini anlatan Aydın, bu kurslardan da 43'ünün kapatıldığını açıkladı.
Muhtarlıkça ve mülki amirce yapılan tebliğe rağmen zorunlu öğrenim çağındaki çocuğunu okula göndermeyenlere öngörülen idari hapis cezasının yasada yapılan değişiklikle para cezasına dönüştürüldüğünü anlatan Aydın, sözkonusu düzenlemeyi "Veliye hapis cezası verilmesi, suç işleme eğilimini ortadan kaldırmadığı gibi aile düzeninde bozulmalar ve toplumsal sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Burada önemli olan cezanın türü değil, suç işleme eğiliminin ortadan kaldırılmasına çalışmaktır. Bu ancak velilerin eğitilerek bilinçlendirilmesiyle mümkün olabilecektir" diye savundu.


    http://www.radikal.com.tr/7542457542450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.