Her çocuğa laptop vermekle eğitim değişmez

Her çocuğa laptop vermekle eğitim değişmez
Her çocuğa laptop vermekle eğitim değişmez

Prof.Dr. Edith Ackermann, Radikal muhabiri Umay Aktaş Salman a konuştu.

Çocuğa yetenek kazandıranın yüz yüze konuşma olduğunu söyleyen Ackermann, "Çocuğun karşısındakinin duygularını okuyabilmesi, empati kurabilmesi ve işbirliğini öğrenmesi gerekiyor" dedi.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Kara tahtanın yerini akıllı tahta, defterlerin yerini ise tabletler aldı. Akıllı telefonlar, Tabletler çocukların yeni oyuncakları.Teknoloji, kimi zaman eğitimde de özel hayatlarda da araç olmaktan çıkıp amaç haline geliyor. Öğretmenden önce, akıllı tahta çocuklara bir şey öğretecek, teknolojik aletlerle eğitim bir çırpıda değişecek zannediyoruz. Çocuklar hipnotize olmuş gibi tabletlerine dalmışken, ne bulunduğu mekânın ne de çevresindeki insanların farkında. MIT Profesörü ve LEGO Eğitim Danışmanı Edith Ackermann, oysa çocuğa yetenek kazandıranın yüz yüze konuşma olduğunu söylüyor. Teknofobist ve teknofetişist olmanın arasında bir yerde durmak gerekiyor diyen Ackermann, “Her çocuğa bir laptop verip, eğitimin değişeceğini beklemek anlamsız. Eğitimde teknolojinin doğru kullanımı için kaliteli okul ve öğretmen gerekli. Bence dünya deliriyor ve teknolojinin çözüm olduğunu düşünüyor.”
Özel Sezin Okulu kuruluşunun 50. yılında eğitimcilere yönelik ‘Sezin Teach 21 Eğitim Sempozyumu’na ev sahipliği yaptı. The School at Columbia Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ve iki gün süren sempozyumda, 21. yüzyılın inovatif öğretme ve öğrenme teknikleri üzerine hazırlanmış atölye ve paneller yapıldı. Sempozyuma, Lego Eğitim Danışmanı Prof.Dr. Edith Ackermann, ABD ’de matematik ve fen eğitimi üzerine ödülleri olan, Gregory Benedis-Grab, Julie Broderick, Kathryn Kaiser, Sheile O’Shea, Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayla Oktay, Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu gibi alanında uzman isimler katıldı. Sempozyumda teknolojinin araç olarak kullandığında eğitime kattıkları anlatılırken, teknolojinin dengeli kullanılması gerektiği vurgulandı.
Konferans için Türkiye ’ye gelen psikoloji ve mimarlık profesörü, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT), Harvard Üniversitesi’nde çalışan ve çocukların en çok tercih ettiği oyuncaklardan olan Lego’nun eğitim danışmanı Prof.Dr. Edith Ackermann, Radikal’e konuştu. Eğitimcilere ve anne -babalara teknolojinin kullanımıyla ilgili uyarılarda bulunan Ackermann şunları söyledi:
GÜNÜMÜZ ÇOCUKLARI SABIRSIZ:Teknofobist ve teknofetişist olmanın arasında durmak gerekiyor. Geçmiş ve bugünün çocuğu arasında çok büyük farklar var. Şimdi çocukların beklentileri farklı. Örneğin biz eskiden bir şeyi yaparken önce çok uzun planlar ve ‘yaptığımız şey mutlaka doğru olmalı’ derdik. Şimdi hata yapmak eskisi gibi korkunç değil. Çocukların, geriye dönüp doğruyu bulmaları kolay olduğu için direkt işe girişiyorlar. Bu yüzden daha girişken ve hızlılar. Okuma-yazmaya bakış da değişti. Şimdiki çocuklar çok kolay başkasından ödünç alabiliyorlar. Giriyorlar Google’a, kes yapıştır yapıp bilgileri ediniyorlar. Teknoloji ödünç almayı öyle hızlandırdı ki bilgileri sindiremiyorlar. Öğretmenler yavaşlamalı. Öğrencilere, ‘Ödevini kopyala yapıştır yapıp hemen bana verme, kendi düşüncelerini kat’ demeli. Bugünün çocuklarının doğru ve iyiye ulaşmak için hata yapıp, tekrar deneme yapmayı öğrenmeleri lazım. Ama böyle bir sabırları yok.
ÇOCUĞUNUZUN VÜCUDU OLDUĞUNU UNUTMAYIN: Aileler çocuklarının teknolojiyle oynamasını engelleyemez belki ama çocuklarının bir vücudu olduğu ve bir insan olduğunu unutmasınlar. Onların bulundukları alanı ve mekânı unutmalarına engel olsunlar. Yüz yüze konuşma çocuğa çok büyük yetenek kazandırıyor. Çocuğun karşısındakinin duygularını okuyabilmesi gerekiyor. Birini üzdü mü, kızdırdı mı bunu anlayabilmesi lazım. Çocuğun empati kurabilmesi, işbirliğini öğrenmesi için, yanındaki gerçek insanlarla diyalog kurabilmesi gerekiyor. Tabii ki teknolojiyi kullansın ama limiti olsun.
ÖNCE TEKNOLOJİ, SONRA ÖĞRENME OLMAZ: Teknoloji, zaten iyi olan çocukların öğrenmesi için kafa yoran bir okulda kullanıldığında bundan fayda çıkar. Önce teknoloji, sonra öğrenme derseniz bu asla olmayacaktır. Önce okul ve öğretmen iyi olacak, sonra o teknolojiyi araç olarak kullanacak. Bence dünya deliriyor ve teknolojinin çözüm olduğunu düşünüyor. Teknolojinin doğru kullanımı için okul ve öğretmenin kalitesi lazım.


  http://www.radikal.com.tr/115944511594454

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eğitim - gokyuzualtındakiagac

  hayat boyu insanların sorunu bu olmadı mı? birbirimizle uzlaşı sorunumuz var. haklısınız her öğrenciye laptop vererek eğitim ilerlemez. eğitimcilerin daha profesyonel olması gerekir. kitap verin öğrenciye okuma seviyesini artırın okulların insanları kitap okumaya teşvik edin. her şey sanallaşıyor. yazı yazmayı beceremeyen insanlar var dışarıda. insanlara sorsak bu hafta sonu ne yaptınız anlatın desek kaçı 10 cümleden fazla bir şey yazabilir. bu ülkenin tek problemi olayları düşünmeden çözmeye çalışmak. eğitim her şeyin çözümü ama ezber bir eğitim değil kişinin yeteneğine göre eğitim. özgür eğitim.

  BEN BU ÜLKEYE EĞİTİM BAKANI OLSAM - pispor

  laptop yerine çocuklara bol bol kitap verir okumasını anlatmasını isterim birde çocukları tarihi yerleri doğayı üretimi emeği sanatı öğretmeye çalışırdım Bu ülkede belki ilk yıllarda alıp kullanan biri olarak kitabın bana verdiği zevki bilgisayardan alamadım bakıyorum öğretmen çocuğa şu kitabı oku demiş çocuk kitap almıyor lap topta kitabın özeti var ondan okuyor bu ezbercilik ile bu ülkenin eğitimi asla gelişmez

  Bir kaç beden büyük bu yazı bu ülkeye - SBalkaya

  Bu ülkede daha ortada bir eğitim sistemi olup olmadığı tartışılırken (ki bence yok) bu yazı bir kaç beden büyük gelebilir ama olsun gelecek senelere de okuruz. Komik olan ise bu ülkede ingilizce mantığında matematik dersleri veriliyor. Mezun olmuş bir çok insan matematik terimlerinin ne anlama geldiğini bilmez. Yada senelerce ingilizce dersi alan milyonlarca öğrecinin izgilizceden bihaber şekilde mezun olması .. Neyse bu ülkenin daha önemli sorunları var. kızlı erkekli yaşıyorlarmış..

  Bugün söylenmiş bir laf - Artificial intelligence

  Bugün: her çocuğa laptop vermekle eğitim değişmez, dün: her çocuğa sütiçirmekle Önceki gün: her sınıfa akıllı tahta asmakla Ondan önceki gün: her okula ek sınıf açmakla Daha önceki gün: kitapları bedava dağıtmakla...