Her dinin temsilcisiyle bir arada

Her dinin temsilcisiyle bir arada
Her dinin temsilcisiyle bir arada

Toplugörüşmede Süryani, Müslüman, Musevi, Ermeni liderler vardı. fotoğraf: oktay çilesiz / aa

Obama, dini liderlerle de bir araya gelirken, 'Türkiye ve ABD'nin çoğulcu din konusunda benzer olduğunu' söyledi

İSTANBUL- ABD Başkanı Barack Obama  İstanbul’daki temaslarında, dini temsicilerle de bir araya geldi. Obama Türkiye ve ABD’nin dinler konusunda çoğulcu kültüre sahip olması bakımından birbirine benzediğini vurguladı.
Obama, geceyi geçirdiği Conrad Otel’de dün sabah dini temsilcileri kabul etti. Görüşmede İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, Türkiye Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan’ın vekili Aram Ateşyan ve Süryani Metropoliti Yusuf Çetin yer aldı. ABD Başkanı, Türkiye ve ABD’nin özellikle dinler konusunda çoğulcu kültüre sahip olması bakımından birbirine benzediğine dikkat çeken Obama, ülkesindeki çok dinlilik hakkında bilgi verdi ve oradaki Müslümanların da güçlü bir toplum olduklarından söz etti.
Obama’nın ardından tek tek söz alan dini temsilciler Türkiye’de huzur içinde yaşadıklarını aktardı. İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ise dünya barışıyla ilgili görüşlerini Obama’yla paylaştı. Çağrıcı daha sonra görüşmeyi şöyle anlattı:
“Kendisine Türkiye’nin sadece coğrafyasıyla değil, çoğulcu kültürüyle, modern değerleri içleştirmiş olmasıyla, batı ve İslam dünyasındaki kültürel bağlarla, siyasi ilişkilerle de iki dünya arasında özel bir yerde olduğunu söyledim. Bu bölgedeki dengesiz ve yersiz güç kullanılmasına destek verilmesinin bölge barışı için ciddi bir sorun olduğunu dile getirdim.”(Radikal)