Her düşünceye özgürlük

DGM heyeti karşısındaydı. Usulca ayağa kalktı, "Siz kimsiniz? Ne yapıyorsunuz burada?" diye konuşmaya başladı; "Ne demek oluyor bu adalet komedyası.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

DGM heyeti karşısındaydı. Usulca ayağa kalktı, "Siz kimsiniz? Ne yapıyorsunuz burada?" diye konuşmaya başladı; "Ne demek oluyor bu adalet komedyası. Sorguya çekilen niçin başkası değil de benim? Bunu bilmek isterdim. Siz de bilmiyorsunuz. Emirleri uyguluyorsunuz. Ve bu ad, her nasılsa benim olan bu ad, bir başkasının da olabilirdi. Bir badanacının mesela. Buradan çıkınca evinize gidecek, annenizi, karınızı, çocuklarınızı kucaklayacaksınız. Teker teker alınınca, her birinizin bir insan olması, hepinizin bir vicdanı olması... İşte bunu anlayamıyorum!"
Savcı, yerinden fırladı: "Bize hakaret ediyor, suç duyurusunda bulunuyorum."
Kafka, DGM'de
13 Mart 1996 tarihli duruşmada bu sözleri söyleyen tiyatro sanatçısı Mahir Günşiray'dı. Ancak sözler, Günşiray'ın o günlerde sahneye koyduğu Franz Kafka'nın 'Duruşma' adlı oyunundandı. DGM, Kafka'yı sanık olarak 10. Asliye Ceza Mahkemesi'ne yolladı. Böylece, Aziz Nesin'in ölümüyle 184'e inen sanık sayısı tekrar 185'e yükseldi. Ama hiçbir duruşmaya katılmadı. Kafka, kendini duruşmalardan vareste tutmuştu!
Bir yıl sonraki duruşmada Erol Toy'du bu kez DGM heyetine seslenen: "Millet adına hüküm veren mahkemelerin bulunduğu bir ülkede, devlet adına cinayet işleniyorsa, herhangi bir yerde hâkim olmaktansa, bir zindanda mahkûm olmayı tercih ederim."
Savcı yine suç duyurusunda bulundu 'mahkeme heyetine hakaret'ten. Erol Toy aklandı. Mahkemeye Mahir Günşiray suretinde yansıyan Kafka ise altı ay hapse mahkûm oldu. Ceza paraya çevrilerek ertelendi.
Topluca işlenen suç
Yargıç soruyor, onlar yanıtlıyordu. Adı 'Orhan'dı, soyadı 'Pamuk, mesleği 'yazar, yayıncı'. Adı 'Cenk'ti, soyadı 'Koray', mesleği 'gazeteci, yayıncı'ydı. Adı 'Adalet'ti, Soyadı 'Ağaoğlu', Mesleği 'yazar, yayıncı'ydı. Adı 'Müjdat'tı, soyadı 'Gezen', mesleği 'tiyatrocu, yayıncı'ydı. Sıra Bület Tanör'e gelmişti. "Mesleğiniz" diye sordu yargıç. "Anayasa profesörü" yanıtını alınca dayanamadı:
"Siz de yayıncılık yok mu?"
Ne olmuştu da Türkiye'nin tanınmış birçok aydını, topluca ve gönüllü olarak 'yayıncılık' suçundan yargılanıyordu? Her şey 23 Ocak 1995'te başlamıştı. Bu duruşmada sanık olan aydınların büyük bölümü DGM avlusundaydı. Çünkü o gün, Yaşar Kemal sorgulanmaya gelecekti. Ünlü yazarı mahkemede yalnız bırakmamak için herkes sözleşmiş, DGM'nin avlusunu doldurmuştu.
Yaşar Kemal'in 'suçu', Almanya'daki Der Spiegel dergisine bir makale yazmaktı. Bu makaleye bölücülük propagandasından soruşturma açılmıştı. DGM avlusundaki 83 kişi şu sözlerin altına orada imzalarını attı:
"... içeriğini onaylasam da, onaylamasam da; sırf düşünceleri açıklama özgürlüğüne duyduğum saygı gereği olarak, yasal baskı altına alınmak istenen düşüncelerin tümünün altına imzamı atıyorum. Bu imza yüzünden bana verilebilecek her türlü cezayı onurla taşıyacağımı duyuruyorum."
İnsan hiç 'onaylamadığı' düşüncenin altına imzasını atar mı? Elbette hayır! Ama insanlar düşünceye karşı öylesine ceberrut yaklaşan bir sistemin içinde yer alıyorlardı ki kaygıları yalnızca kendi düşünce ve ifade özgürlüklerinin ötesine geçmişti.
'Düşünce Suçu(?!)'na Karşı Girişim' işte böyle dünyaya geldi DGM avlusunda. İmzalar hızla toplanıyordu. Benzer başka kampanyalar da vardı. Hepsi birleştirildi. Yöntem belirlendi. 'Kanunun cürüm saydığı neşriyatı nakletmek başlı başına bir cürüm olup, faili aynı cezaya tabidir' diyen TCK'nın 162. maddesi kampanyanın hareket noktasıydı. Daha sonra 50 bini aşacak imzacı sayısı ilk elde bini bulunca harekete geçildi. Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesine göre suç sayılmış 10 yazarın yer aldığı 'Düşünceye Özgürlük' kitabı 8 Mart 1995'te yayımlandı. Bini aşkın yayıncıdan bir grup kendini ihbar etti. Böyle başladı 'Düşünceye Özgürlük' yargılanması.
Gerisi birkaç yıl sürecek bir komedi! Dava beraatle bitti ama artık ok yaydan çıkmıştı. Sıra 'Düşünceye Özgürlük Kitapçıkları'na gelmişti. Suç sayılan yazı ya da yazıları bir, üç , beş, 10 yayıncı yeniden basıp kendilerini DGM'ye ihbar ediyordu. Günümüze kadar bu kitapların sayısı 50'ye yaklaştı.
Ayrım yapmadan yüzlerce kişinin 'düşünce suçuna' katıldı binlerce kişi. 'Suçlu' görülen söz ya da yazı yeniden basılarak on binlerce kişi kendini 'yayıncı' olarak ihbar etti savcılığa. Hakkında dava açılmasını sağladı. Eğer yargıdan beraat kararı çıkarsa da bu kez Yargıtay'a başvurup temyiz etti.
İş artık komediye dönüştü
Bütün bu davalar da başka bir mizah konusu oldu. Bir ara DGM 'suçlu yayıncı' oldukları için aralarında Arthur Miller, Harold Pinter gibi ünlü yazarların olduğu, dünyanın çeşitli ülkelerinden 100'ü aşkın yazarı aramaya bile kalktı. Ancak yapılan gaf anlaşılmış olacak ki, örneğin DGM kapısına 'suçlu' olarak gelen Miller'i karşılarında bulunca ifadesini alamadılar bile.
Aziz Nesin, bu 'sivil itaatsizlik' eyleminin beş yıllık öyküsünü anlatan 'Düşünceye Özgürlük 2000' kitabı için yazdığı mesajda, "Görüş bildirecek hal kalmadı gülmekten. Aynı suçu işleyen 26 kişiden yalnızca birine dava açıp sonra onun da beraatını istemelerine mi güleyim, yoksa onun beraatını temyiz edişine mi; Genelkurmay mahkemesindeki 'Tavşanın suyunun suyu' davasının acıklılığına mı güleyim, yoksa sanıkların heyete '... biriniz hukukçu bile değil, sivilleri yargılamakta inat ederseniz toptan yok olacaksınız' diye uyarmalarına mı? 'Sokakta yürümek'ten gözaltına alınanlara mı, 'W' harfinin başına gelenlere mi?" diyordu.
Bir dileğini de yazmıştı: "Bu kitapla açılacak yeni davada bir sanık sandalyesini benim için boş bırakın. Hep yanınızdayım."
O günden beri 'düşünce suçu'ndan çok kişi sanık oldu, onların 'suçları'na katıldığı için her sanığa başka sanıklar katıldı ve Aziz ustanın koltuğu hep boş bırakıldı.
'Düşünce Suçu(?!)'na Karşı Girişim' bugüne kadar pek çok 'sivil itaatsizlik' hareketine kaynaklık etti ve çok farklı görüşlerden 'düşünce suçlusu'nu bir araya getirerek 10. yılını doldurdu. 'Düşünce suçu' işleyenler, onların 'suç ortakları' yarın saat 18.00'de Taksim'deki Atatürk Kitaplığı'nda 10. yaş günlerini kutlayacak. Elbette 'üzülerek'.
Çünkü bir 'sivil itaatsizlik' olarak bugüne dek yaşamaları, bu ülkede düşüncenin hâlâ suç olduğunu gösteriyor. Bu yüzden farklı 'düşünce suçluları' buluşup Voltaire'nin 250 yıl önceki "Görüşlerinizin hiçbirine katılmıyorum. Ama bunları özgürce açıklayabilmeniz için sonuna kadar yanınızda olacağım" sözlerini 2005 Türkiyesi'nde söyleyecekler birbirlerine. Ta ki düşünce suç olmaktan çıkana, düşüncelerini ifade edenlere bu kadar hoyrat ve ceberrut davranmayan bir devlete sahip olana kadar!


    http://www.radikal.com.tr/7356167356160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.