Her gün 1885 kaza oluyor, Kadıköy liderliği bırakmıyor

Geçen yılın nisan ayında başlayan ve kazadan sonra polis yerine sürücülerin tutanak doldurmasını sağlayan uygulamaya çabuk alışıldı. 1.5 yılda sürücüler tarafından 1 milyon 138 bin kaza tespit tutanağı tutuldu. Türkiye'nin en çok kaza yapılan ilçeleri Kadıköy, Çankaya ve Yenimahalle olduİLKER PEHLİVAN


İSTANBUL - Araç sahipleri, trafikte yeni bir dönem başlatan kaza tespit tutanaklarına hızlı alıştı. Geçen yıl nisan ayında başlayan ve polis yerine sürücülerin tutanak doldurmasını öngören uygulama ile şimdiye kadar 1 milyonun üzerinde tutanak tutuldu. Büyük şehirlerde trafik sıkışıklığının önüne geçmek için düzenlenen uygulama bazı yerlerde sorunları da beraberinde getirse de küçük ölçekli kazalarda oldukça işe yaradı.

Polisin yükü azaldı
Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin (Tramer) verileri Türkiye’nin kaza haritasını da ortaya çıkardı. Buna göre Nisan 2008’den 26 Kasım 2009’a kadar tüm Türkiye’de 1 milyon 138 bin kaza tespit tutanağı tutuldu. Uygulamanın amacı trafikteki sıkışıklığın önüne geçmekti. Uygulama ayrıca trafik polisi onayı gerekmediği için polisin üzerindeki yükü de hafifletti. Tramer’in rakamları, kazalarda polise giden veya gitmeyen vakaların sayısını göstermese de trafik polislerinin ne kadar büyük bir yükün altından kurtulduğu ortaya çıktı.

Yüzde 2.78’i iptal
Kaza tutanaklarıyla birlikte Tramer, şimdiye kadar TÜİK’ten ve bazı araştırma şirketlerinden başka kimsenin tutmadığı kaza istatistiklerini de ortaya koydu. Tramer, artık her ay kaza ve sigorta istatistiklerini detaylı şekilde açıklıyor. Söz konusu istatistiklerle günlük, aylık ve yıllık kaza rakamları, illere göre kaza istatistikleri, yapılan ödemeler, sigorta hasarları gibi veriler internet sitesinden açıklanıyor. Bu veriler Türkiye’de günde ortalama 1885 adet kaza yapıldığını gösteriyor. 2008-2009 yıllarında tutulan 1 milyon 138 bin kaza tutanağının 490 binlik kısmı geçen yıl, 648 bin adetlik kısmı ise 2009’da tutuldu. Yine rakamlara göre tutanakların yüzde 94’ü şirket onayı ile sonuçlanırken yüzde 2.78’i iptal edildi. Kaza tutanaklarının yüzde 5.71’i ise komisyon onayıyla sonuçlandı.

En az kaza Kilis’te
Veriler, en çok otomobil bulunan İstanbul’un kazalarda da buna bağlı olarak lider olduğunu gösteriyor. İstanbul 225 binden fazla kaza ile liderliği açık ara elinde tutuyor. Türkiye’nin en büyük şehirleri kaza rakamlarında da aynı sıralamaya sahip. Sıralama nüfus ve araç sayılarına bağlı olarak gerçekleşiyor. En az kaza yapılan kent 115 adetle Kilis. Kilis’i bu sıralamada Ardahan, Tunceli ve Hakkâri izliyor.
Tramer ilçe bazında kaza istatistiklerini de tutuyor. Buna göre Türkiye’nin en çok kaza yapılan ilçesi İstanbul Kadıköy. Kadıköy’de 18 bine yakın kaza tutanağı yazılmış. Tramer’in istatistiklerinde bunun nedeni açıklanmıyor. Ancak Kadıköy’ün İstanbul’un en önemli merkezlerinden biri olduğunu göz önüne alınca daha çok kaza yapılmasının nedeni de tahmin edilebiliyor.

Kaza geçmişi de cepte
Tramer’in sistemi sayesinde otomobillerin kaza geçmişi de sorgulanabiliyor. Sorgulama ile ikinci el araç alacaklar talibi olduğu aracın kaza geçmişini görebiliyor. Turkcell ile anlaşmalı olarak devreye alınan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak araçların hasar geçmişlerini, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu Turkcell 5664’e mesaj atarak sorgulayabiliyor.