Her hafta mezarda adalet isteyecekler

Her hafta mezarda adalet isteyecekler
Her hafta mezarda adalet isteyecekler

Uludereli aileler her perşembe yakınlarının mezarı başında toplanıp adalet isteyecek.

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Şırnak’ın Uludere ilçesinde Roboski adı verilen bölgede 34 köylü, terörist olduğu gerekçesiyle 28 Aralık 2011 akşamı bombalanmıştı. Yakınlarını kaybeden aileler, her perşembe 34 köylünün toplu gömüldüğü mezarlıkta ‘anma etkinliği’ düzenlemeye karar verdi. ‘Cumartesi Anneleri’ gibi bir mücadele içine girdiklerini anlatan anneler, failler bulununcaya kadar her perşembe mezarlıkta toplanacaklarını açıkladı. Aileler ilk anma etkinliğini geçen perşembe düzenledi. Önceki gün de yakınlarını kaybettikleri 57. haftasında 2. kez bir araya geldiler.

57 haftadır fail yok

Karlı bir havada mezar başında toplanan aileler adına konuşan İbrahim Yayladı, şunları söyledi: “Devletin yaşamımızda katliamları normalleştirme çabalarına karşı, biz Roboskili aileler ‘Katliamlar kaderimiz değildir’ diyoruz. Adaletin sağlanmadığı 57. haftada, adalet arayışımız devam ediyor.”
Anma etkinliği sırasında bir de basın açıklaması okundu. Kardeşi Serhat Encü’yü kaybeden Veli Encü’nün okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Olayın üzerinden 57 hafta geçmesine rağmen ne hükümet cephesinden, ne yargıdan ne de burada yaşadığımız katliam için oluşturulan komisyondan hâlâ tek bir ses dahi çıkmamaktadır. ‘Katliam aydınlansın, açığa çıkarılsın, failleri yargılansın’ diyen aydınları, gazetecileri ve Roboski köylülerini cezalandırmaya devam ediyorlar.” Açıklamada, katliamın faillerinin açığa çıkarılmasından başka bir amaçlarının olmadığı da vurgulanarak, “Devlet bir an önce katliam sorumlularını yargı önüne çıkarmak için çaba sarf etmeli. Katliam aydınlanıncaya kadar adalet nöbetimiz devam edecektir” denildi.