Her kafadan bir sayı

Tren kazasındaki ölü ve yaralı sayısı konusunda kriz merkezlerinden ve yetkililer tarafından duyurulan rakamlarda bir çelişkiler silsilesi yaşandı.

ANKARA - Tren kazasındaki ölü ve yaralı sayısı konusunda kriz merkezlerinden ve yetkililer tarafından duyurulan rakamlarda bir çelişkiler silsilesi yaşandı. Akşam saatlerinde tren kazası haberi veren televizyonlar haberleri 'şimdilik 14 ölü var' diye temkinli şekilde vermeye başladı.
Önce Saat 21.00 sıralarında Bilecik Valisi sıcağı sıcağına ölü sayısının 70 civarında olduğunu duyurdu. Ardından Pamukova Beyediye Başkanı ölü sayısını 50 olarak açıkladı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar da bilgileri 112 acil servislerinden ve hastanelerden aldığını belirterek
ölü sayısını 128, yaralı sayısını 57 olarak duyurdu. Daha sonra Anadolu Ajansı ölü sayısını abonelerine 139 olarak duyurdu.
120 kişilik vagonda 139 ölü!
23.40'ta ise şaşırtıcı bir gelişme oldu ve Ulaştırma Bakanlığı Kriz Merkezi yazılı bir açıklama yaparak ölü sayısının 36, yaralı sayısının 43 olduğunu bildirdi.
Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Türker, kazadan iki vagonun etkilendiğini bu vagonlarda da 120 kişi bulunduğunu belirterek, "120 kişinin bulunduğu vagonlarda 139 kişi ölemez" dedi. Türker daha sonra da Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ünüvar'ı arayarak açıkladığı ölü sayısını düzeltmesini istedi. Bu gelişmenin ardından Sağlık Bakanlığı Basın Müşavirliği basına Müsteşar Ünüvar'ın verdiği rakamların 'basın haberlerine dayandığını, gerçeği yansıtmadığı' bilgisini verdi.
Bakanlık, Ünüvar'ı yalanlarken ölü sayısını da 36 olarak ilan etti. Bu arada sıcağı sıcağına 70 kadar ölü olduğunu açıklayan Bilecik Valisi Ayhan Çevik de ölü sayısını 36'ya düşürdü. Çevik kazadan 45 kişinin de kurtulduğunu belirtmesine karşın diğer yolculara ne olduğunu açıklamadı.