@ismailsaymaz

Her kutu, bir mutluluk

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın (KEDV) başlattığı 'Kadınlara Yönelik Hediyelik Kutu Projesi', Kasımpaşalı 150 ev kadınını meslek sahibi etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın (KEDV) başlattığı 'Kadınlara Yönelik Hediyelik Kutu Projesi', Kasımpaşalı 150 ev kadınını meslek sahibi etti. Proje kapsamında hâlâ 25 kadın eğitim görüyor, 75'i de eğitim için bekliyor. Mezunlar, KEDV atölyelerinde ortaklaşa ya da evlerinde bireysel üretime başladı, yaşamlarının ilk kazançlarını elde etti, ilk kez hesap numarası aldı, ilk kez bankayla tanıştı.
Kasımpaşa'da, Beyoğlu Belediyesi'ne ait zabıta binasının ilk katı genç, yaşlı, evli, bekâr, onlarca kadını ağırlıyor. Kadınlar, atölyede usta Okan Bilgin'den kutu yapımını öğreniyor.
Avrupa Birliği'nden destek
Proje koordinatörü Fügen Yıldırım, Bilgin'in çevresinde kümelenen topluluğun yedinci kursiyer grubu olduğunu söylüyor. Avrupa Komisyonu'ndan alınan 130 bin avroluk fon ve İş-Kur ortaklığıyla geçen martta uygulanmaya başlanan proje kapsamında bugüne kadar 150 kadına meslek ve pazarlama eğitimi verilmiş.
Her birinde 25 kadının bulunduğu altı ayrı kursiyer grubu, 21 günlük eğitimin ardından piyasaya yönelik kutu üretimine geçmiş. Yeni kursiyer grubu eğitimini sürdürürken, mezunlar da atölyede siparişler için hazırlık yapıyor.
Bir çocuk annesi Sevim Sevimli, kursu bitirenlerden. Sevimli, 1650 kutunun üretimine katılmış. Bu onun, 'boncuk diziminden' sonraki ilk iş deneyimi: "Buraya başlayınca eşim, ne 'Git' ne de 'Gitme' dedi. İlk paramı kazandıktan sonra bir süre atölyeye devam etmeyince, eşim, 'Gitmiyor musun' diye sordu." Sevimli, bu işle birlikte ilk kez banka hesap numarası almış.
Sonay Mamati, bekâr. Ev tekstili, ahşap boyama ve dikiş gibi sertifika aldığı birçok kursu bitirdiği halde bu eğitimleri gelire dönüştürememiş. 28 yaşındaki Mamati, ilk kazanç getiren bu kursta kalıcı olmayı düşünüyor: "Belki zevk için tezhip kursuna gidebilirim."
İnternetten pazarlıyor
İki çocuk annesi Nevin Gürcüoğlu katıldığı kutu yapımından 1000 YTL kazanmış. Melek Kalın ise kutu yapımını evinde sürdürüyor. Yaptığı kutuları bir tanıdığının sayesinde internet üzerinden satmaya başlamış. Kalın, siparişlere hazırlıklı olduğunu söylüyor.
Yeni kursiyerler, daha ikinci günde kutu yapımına alışmış. İki çocuk annesi Nuray Bilgiç, eve katkıda bulunmak ve kızlarının eğitim giderlerini paylaşmak için iş yaşamına atılmış, bu atölyeye gelmiş. Dört çocuk annesi Gülten Bingöl, öğrenci kızı Gülistan'ın tavsiyesi üzerine kursa katılmış. Bingöl, KEDV öncülüğünde Nurtepe'de bir kooperatif açtıklarını, burada aldığı eğitimi Nurtepe'ye taşıyacağını söylüyor.
Atölye, eğitimin yanı sıra siparişlere de yanıt vermeye çalışıyor. Bir giyim firmasından 700, bir başka kuruluştan 1000, bir nikâh daveti için 350 kutuluk sipariş gelmiş. Beş kadın siparişleri bir haftada çıkarmış. Mezun olan diğer kadınlar da kendi pazarını oluşturmaya çalışıyor. Proje kapsamında 10 kurs verilecek. Halen yedinci kursun eğitimi sürerken, son üç kursun öğrencileri de sıralarını bekliyor.
Kurs aralık ayında bitecek
Proje koordinatörü Yıldırım, aralıkta son bulacak olan kursun kooperatife dönüştürülerek kadınlara devredileceğini söylüyor. Yıldırım, "Amacımız, ekonomik yaşamdan uzak kalan kadınların kendi gereksinimleri etrafında örgütlenebilmesi. Bunu, şimdilik küçük adımlar atsak da başaracağımızı düşünüyoruz" diyor.
Kasımpaşa'daki projeye benzer bir uygulamayı Diyarbakır'da KA-MER 2003 yılında gerçekleştirmişti. KA-MER bünyesinde kurulan atölyede kadınlar kutu üretti. Çarşı Mağazaları'yla yapılan anlaşmayla kadınların ürettiği kutular İstanbul'daki mağazalarda satışa sunuldu. Ancak kadınlar ailevi sorunları ve Çarşı Mağazaları'yla belli bir sayı için yapılan anlaşmanın sona ermesiyle dağıldı. Şu anda aynı uygulama Mardin KA-MER'de devam ediyor.


    http://www.radikal.com.tr/7587517587510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.