Her liseli sınıfı geçecek

Üniversite sınavında 65 bin öğrencinin 'sıfır puan alması'yla ilgili tartışmalar sıcaklığını korurken Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) başarısız öğrencilere sınıf geçme hakkı tanıdı.

ANKARA - Üniversite sınavında 65 bin öğrencinin 'sıfır puan alması'yla ilgili tartışmalar sıcaklığını korurken Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) başarısız öğrencilere sınıf geçme hakkı tanıdı.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 'başarısız öğrenciler' konulu MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 7 Haziran 2005 tarih ve 184 sayılı kararı ile MEB Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme Sınav Yönetmeliği çerçevesinde genelge yayımladı.
2005-2006 öğretim yılından itibaren liselerin dört yıla çıkarıldığı anımsatıldığı genelgeye göre, öğrencilerin ortaöğretimin yeniden yapılandırılması uygulamasından olumsuz etkilenmemeleri, başarısızlıklarının giderilmesi ve oluşabilecek muhtemel mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla bu yıla mahsus olmak üzere, 2004-2005 öğretim yılında, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören öğrenciler ders sınırlaması olmaksızın istedikleri derslerden ortalama yükseltme sınavına, hazırlık sınıfında başarısız olanlar ise seviye tespit sınavına alınacak.
Talepler 5 Ağustos 2005 tarihine kadar okul müdürlüklerince alınacak. Devamsızlık sebebiyle başarısız duruma düşen öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde devamsızlık durumları dikkate alınmayacak. Bütün derslerden en az bir dönem notu bulunanların notları, yıl sonu notu olarak kabul edilecek. Değerlendirme sonucunda başarılı olan öğrenciler de istemeleri halinde ortalama yükseltme sınavına girebilecekler. Bazı derslerden hiç dönem notu bulunmayan öğrenciler bu dersler ile başarılı/başarısız olduğu derslerden ortalama yükseltme sınavına alınacaklar. Okulla ilişiği kesilenlerin durumları yeniden değerlendirilecek.
'Sürekli devamsızlık' sebebiyle kaydı silinenlerden 'hiç dönem notu olmayan' ve okuma hakkını kullanmamış sayılanlar bu haktan yararlanamayacak.


    http://www.radikal.com.tr/7530937530930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.