Her mülteci için bir müebbet hapis

Her mülteci için bir müebbet hapis
Her mülteci için bir müebbet hapis
63 ölümlü mülteci faciasında 'sağ kurtulan yolcuyu da konuşmasın diye boğmaya çalıştığı' iddia edilen kaptana 64 kez müebbet hapis istendi.

İZMİR- Türkiye ’nin ‘bilinen’ en büyük mülteci facilarından birinin ardından, rekor cezalar istendi. İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli sahilinde 36’sı çocuk 63 kişinin ölümlerine neden oldukları ileri sürülen 6 sanık hakkında dava açıldı. Tekne kaptanı Burhan Yılmaz hakkında 36’sı ağırlaştırılmış 64 ömür boyu, yardımcısı Mustafa Mucuk için de 36’sı ağırlaştırılmış 63 kez ömür boyu hapis cezası istendi.
17 sayfalık iddianamede kaptan Burhan Yılmaz’ın, tekne battıktan sonra karaya çıkmaya çalışan yolculardan Hüseyin Şabaz’ı, kendisini ele vermemesi için başına suya batırarak öldürmeye çalıştığı da yer aldı. 

Tamamı Suriyeliydi 
6 Eylül 2012 tarihinde ’umut yolcuları’nın bulunduğu Sailor adlı tekne, Zilli Burun Mevkii’nde, aşırı yük nedeniyle önce su almaya başlamış. Ardından karadan 25- 35 metre açıkta batmıştı. Olay çevredeki vatandaşların su yüzünde parçalanmış tekne parçaları görüp durumu yetkililere bildirmesiyle ortaya çıktı. Jandarma, sahil güvenlik ve sağlık ekipleri önce su yüzünde ardından teknede kilitli bölmede toplam 63 kişinin cesetlerine ulaştı.
Teknenin kaptanı Burhan Yılmaz, yardımcıları Mustafa Mucuk ve Hacı Çoban ile Suriye uyruklu organizatörler Sezar İbrahim, Milat Korkis ve Muhammet Mardini tutuklandı. 

Doktor Yuri kim? 
Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca olay günü tutulan tutanakta aşırı yüklü teknede yolcuların bulunduğu bölmenin kilitli olduğu belirtilerek “Teknenin batmasının nedeni ise aşırı yük ve kayalıklara çarpması sonucu, sancak kıç omzunda yara, yırtık oluşmasından kaynaklanmıştır. Teknenin yolcu taşıma kapasitesi 33 kişidir. Ancak kapasite aşımı, teknenin batmasına tek başına neden olmamıştır. Teknenin battığı yerde, coğrafi yapı olarak karadan bağımsız büyük kaya parçaları mevcuttur” denilmişti.
Cumhuriyet Savcısı Kazım Yıldız, 17 sayfadan oluşan iddianameyi hazırlayarak sanıklara ağır cezalar istedi. Batan tekneden sağ kurtulanların da ifadesinin yer aldığı iddianamede, ’Doktor Yuri’ (Macid Berko) adına sık sık rastlandı.
Savcı Kazım Yıldız, iddianamede örgütün hiyerarşisinin ve gizliliğinin olduğunu belirterek nasıl çalıştıklarına da ayrıntılı şekilde yer verdi. Savcı Yıldız, sanıklardan kaptan Burhan Yılmaz ile Mustafa Mucuk’un diğer sanıklar tarafından tanınmadıklarını, örgüt üyelerinin kod isim kullandıklarını, bu nedenle örgütün yapılanmasının çözümünün zor olduğunu kaydetti. Ancak ayrılan ve gizli olarak yürütülen soruşturmada örgütün faaliyetleri ve hiyerarşisi yönünden delillerin bulunduğunu da söyledi.
Savcı Yıldız, tekne battıktan sonra kaptan Yılmaz’ın, karaya çıkmaya çalışan yolculardan Hüseyin Şabaz’ı kendisini ele vermemesi için başına suya batırarak öldürmeye çalıştığını da iddia etti. Bu nedenlerle Yılmaz’ın, 36’sı çocuk ölen 63 kişi ile öldürmeye çalıştığı Şabaz yönünden 36’sı ağırlaştırılmış toplam 64 kez ömür boyu ve 18 yıl, Mustafa Mucuk hakkında 36’sı ağırlaştırılmış toplam 63 kez ömür boyu ve 18 yıl, Sezer İbrahim, Milat Korkis, Hacı Çoban ve Muhammet Mardini’nin de 18’er yıl hapis cezası ile yargılanmalarını istedi. (DHA)

Kaptan: Kendileri atladı 


Kaptan Burhan Yılmaz ise ifadesinde kaçakları götüreceğinden haberi olmadığını öne sürerek şunları söyledi: “Turan, telefonla arayıp ’Misafirler var’ diyerek onları da almamı söyledi. Belirtilen yere gittim. Karaya yanaştım. Kıyıdan 30- 40 kişi tekneye atladı. Bu sayı arttı. Tekne batmasın diye sığ yere sürdüm. Kadın ve çocukları aşağıya ben indirmedim. Yolcuların başında kimse yoktu. Tekne kayaya çarpıp batmaya başladı. Yolcuların inmesini söyledim. Ama kimse beni dinlemedi.”