Her okula bir sosyolog

Her okula bir sosyolog
Her okula bir sosyolog
Yeniden Sosyoloji Derneği, taciz gibi hem okulda hem dışarıda yaşanan sorunlara karşı proje hazırladı: Her okula bir sosyolog.
Haber: VOLKAN KALKAN / Arşivi

Adalet Bakanlığı’nın 2011 verilerine göre İstanbul ’da 1486 tecavüz, 2 bin 488 çocuk istismarı, 2 bin 223 çocuk tacizi yaşandı. İzmir’de tecavüz sayısı 568, Ankara ’da istismar edilen çocuk sayısı 1161... Bu sorunların günışığına çıkmasında ve çözülmesinde okullardaki rehberlik hizmetlerinin de payı önemli. Ancak Türkiye ’de 1000 kişiye bir rehberlik öğretmeni düşüyor. İzmir’deki Yeniden Sosyoloji Derneği, okullardaki rehberlik çalışmalarını kuvvetlendirmek için her okulda bir de sosyolog olması gerektiğini vurguluyor. Dernek bunun için ‘okul sosyoloğu’ projesi hazırladı ve Milli Eğitim Bakanlığı ’na çağrıda bulundu.
Yeniden Sosyoloji Derneği, okullardaki suç unsurlarını en aza indirmek için kolları sıvadı ve ‘okul sosyoloğu’ adı altında bir proje hazırladı. Derneğin başkan yardımcısı Fatma Aslanoğlu’na göre, okullardaki rehberlik eğitiminin yetersiz olması şiddet, çocuk istismarı, tecavüz gibi sorunları beraberinde getiriyor. 

Şiddet yaygınlaşıyor

Rehberlik servislerinde öğrencilerin sosyal çevresine göre değerlendirilmediğini anlatan Aslanoğlu, şöyle konuşuyor:
“Bireyin yaşadığı çevre, sosyalleştiği kurum ve içinde bulunduğu sosyo-kültürel ve ekonomik bağlam; bireyin ahlaki gelişimini, psikolojik yapısını, zihniyet anlayışını ve kişisel tercihlerini etkileyecektir. Ailesi ve sosyal çevresiyle bireyi inceleyen de elbette ki sosyologdur. Okul sosyoloğunun öğrenciyi sosyal çevresiyle bir bütün içinde araştırması gerekir. Okullarımız şiddet ocağı haline geldi. Çocuklarımız okul önlerinde çetelerce tehdit altında. Küçük bedenleriyle tecavüze uğrayan öğrenci sayımız çok, okuldan kaçan, suça sürüklenen, istismar edilen, sapkın davranışlar gösteren öğrenci sayımızda artış var. Bunu da okul sosyoloğu projesiyle en aza indirebiliriz.”
Dernek, okullara rehber öğretmen yanında bir de okul sosyoloğu atanması gerektiğini savunurken bu konuda geliştirdikleri projeyi de Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine sunmaya hazırlanıyor.

BİR NEVİ YAŞAM KOÇU


Aslanoğlu’nun verdiği bilgiye göre okul sosyoloğunun görev alanı:
Okulun halkla ilişkiler faaliyetini, veli-öğretmen-okul idaresi ilişkilerini organize eder.
Okul-aile birliğinin düzenli çalışması için rehberlik yapar.
Aile sosyolojik profilini ortaya çıkarır. Böylece öğrencileri ailesi ve sosyal çevresi bağlamında değerlendirme imkânı olur.
Öğrenci sorunlarını belirlemek için araştırmalar yapar.
Öğretmenler arasında sosyal ilişkileri güçlendirecek sosyal ve kültürel faaliyetler organize eder.
Öğretmenlerin sorunlarını tespit eder, okul idaresiyle çözüm yolları üretir.
‘Sosyometri’ uygulamaları yaparak sınıftaki toplumsal ilişki örüntüsünü ortaya çıkarır ve öğretmene danışmanlık yapar.
Dezavantajlı öğrenci ve ailelerine destek ve yardım sağlar. Uyuşturucu, sigara, internet bağımlılarını belirleyip onların tedavisi için yönlendirir. Bir nevi ‘yaşam koçluğu’ yapar.
Riskli davranışlı öğrencileri tespit edip rehberlik ve psikiyatri eşgüdümünde çözer.
Anket çalışması ile öğrencilerin sosyolojik profilini tespit eder.
Öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin düzenli olarak sosyolojik analizlerinin yapılmasını sağlar.


  http://www.radikal.com.tr/1143975114397516

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PDR cilerin nefret söylemleri - cesetoffline

  İlk önce bu PDR cilerin bizden neden bu kadar nefret ettiğini çözmek gerekiyor yahu gelip bu habere bile olur olmaz yorumlarda bulunmuşlar. Sosyologlar Türkiye'de işsiz, adam da gelir kendi alanıyla uğraşsın der. Biz kendimize alan açmaya çalışıyoruz iş vardı da biz mi beğenmedik siz mi? Biraz insafa gelin yaw.

  OKUL SOSYOLOĞU - ikirenk

  Bireyin yaşadığı çevre, sosyalleştiği kurum ve içinde bulunduğu sosyo-kültürel ve ekonomik bağlam; bireyin ahlaki gelişimini, psikolojik yapısını, zihniyet anlayışını ve kişisel tercihlerini etkileyecektir. Ailesi ve sosyal çevresiyle bireyi inceleyen de elbette ki sosyologdur. Okul sosyoloğunun öğrenciyi sosyal çevresiyle bir bütün içinde araştırması gerekir. Okullarımız şiddet ocağı haline geldi. Çocuklarımız okul önlerinde çetelerce tehdit altında. Küçük bedenleriyle tecavüze uğrayan öğrenci sayımız çok, okuldan kaçan, suça sürüklenen, istismar edilen, sapkın davranışlar gösteren öğrenci sayımızda artış var. Bunu da okul sosyoloğu projesiyle en aza indirebiliriz.? ANLATILMAK İSTENENİ EN GÜZEL AÇIKLAYAN PARAGRAF BUDUR

  PDR'Cİ OLARAK DEĞİL KENDİ ALANIMIZDA ATANMAK İSTİYORUZ - gizem_ozdemir

  Projede emeği geçen tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.Bu proje, Sosyologun ne olduğunu anlatmakla birlikte gerekliliğini de ortaya koymaktır. PDRci arkadaşlara da buradan sesleniyorum: biler pdrci olarak atanmak istemiyoruz.Biz kendi mesleğimizin adıyla işimizi yapmak istiyoruz.bize bu konuda destek olun.İşsizlik nedeniyle sizin alanlarınıza kaydırma olmaması için bizlere kendi alanımızda çalışmamız için destek çıkın.Bu konuda birlik olmalıyız.

  Objektife yanıt - Toplum Bilimci

  Bizler zaten eğer müsadeniz olursa kendi işimizi yapacağız Okul Sosyoğu projesi adındanda anlaşıldığı gibi sosyoloji bölümünün alanıdır.Ayrıca bu çalışmalar Avrupa'daki bütün gelişmiş ülkelerde yıllardır uygulanmakta Türkiye'de bu projede üzerine düşeni yapmak zorundadır.Bunu da Pdr ile ilişkilendirip kendinize lütfen pay biçmeyin ve boş yere ortalığı karıştırmaya çalışmayın.Sosyologlar diğer Avrupa ülkelerinde gördüğü değeri elbette bizim ülkemiizdede görecektir.Nedir bu insanlardaki sosyolog korkusu ,burada sizi endişelndiren nedir?Kendi alanımız ,uydurulmuş bir şeyde yok ortada bizler Avrupa'daki gelişmelere paralel olarak ülkemizdeki çalışmaları destekliyoruz.Yola taş koymak yerine destek verilmesini beklerdik.Ülkemiz adına gayet güzel bir gelişme.Rehberliğin güçlendirilmesi,Pdr -Sosyoloji eş güdümünde daha etkin bir hizmet verilmesini sağlamak amaçlanmaktadır.Saygılarımla.

  Her okula bir SOSYOLOG şarttır - handanhamdiye

  İnsanoğlu dünyaya geldiği günden beri eğitim ve öğretim hayatıyla sürekli bir mücadele içindedir. Birey anne kucağından ayrılıp okula başladığı andan itibaren yeni bir çevre ile birlikte iyi ya da kötü birçok şeyi öğrenmeye müsait bir konuma gelmektedir. Kişiliğinin şekillenmeye başladığı en önemli evrelerinde çevresinin payı çok büyüktür ve birey genellikle okullarda bu şekillenmeyi sürdürür. Edindiği çevrede güzellikleri model alabilme ihtimali olduğu kadar suça meyil verecek davranışları da model alabilme riski de yüksektir. Suç oranların en aza çekilebilmesi için okullarımızın rehberliğe ihtiyacı olduğu kadar OKUL SOSYOLOGUNUN DA ihtiyacı vardır. Öğrencilerin sorunlarının çözümü için okul, aile, rehberci ve öğrenciye ek olarak bir de sosyologun eklenmesi lazımdır. Yetkililerin bunu bir an önce fark etmesi ve bu doğrultuda da çalışmaların yapılması gerekmektedir.

  PDR VE SOSYOLOGLAR EL ELE - Anarşi

  Sosyologların ne işi var gibi insanların zihninde sorular oluşabilir. Sosyolojinin içeriğini bilen kişi toplumun olduğu her yerde Sosyologun olması gerektiğini bilir. Toplumun sağlıklı işleyebilmesi için toplumun, ailenin psikolojik, sosyal, fiziki sağlığının birinin dahi bozulmaması gerekir. Birinin bozulması diğer alanları da etkiler. Fiziki sağlığı bozulan bir insanın psikolojisi, sosyal durumu bozulması gibi. Siz psikolojik yönünü iyileştireceksiniz biz sosyal yönünü. Biri iyileştirildiğinde hep bir yönü eksik kalıyor ve çözüme ulaşılamıyor. Sosyologları küçümsemeyin yeni projeler üretme, araştırma konusunda, vaka inceleme konusun da çok iyidir Sosyologlar. Kimsenin mesleğini elinden almaya niyetimiz yok, öyle bir iddiamızda yok. Biz ailenin sosyal boyutuna, iletişim boyutuna tespit boyutuna bakıp. Gerekiyorsa size ve büyük ihtimalle gerekecekte size yönlendireceğiz. Birlikte ülkemizin geleceği için el ele çok güzel atılımlar, iyileştirmeler, yenilikler yapmak dileğiyle.

  PDR VE SOSYOLOGLAR EL ELE ! - Anarşi

  Bizim burada PDR'cilik yapacağız diye iddiamız yok. PDR'ciler bu işi yapamaz. Sosyologlar kendi alanı ile uğraşsın diye komik yorumlar yazmayın. Ki Sosyolog, Okul Sosyologu olarak zaten kendi alanı ile uğraşacak. Sosyologun ne işi var demeyin arkadaşlar hele ki PDR'ci olarak. Toplumun olduğu her yerde Sosyolog vardır. Böyle yorum yapıyorsan sen nasıl PDR'cisin diye mesleki bilgini sorgularım. Sosyologlar sizde PDR'ci değilsiniz. Böyle yorumlar yapan arkadaşlar haberi bir daha okusun anlamamışsınız. Toplumun sağlıklı işleyebilmsei için psikolojik, sosyal, fiziki sağlığının yerinde olması gerekir. Bunlardan birinde çıkan sorun diğer alanlarda da sorun çıkmasına neden olur. Siz psikolojik boyutuna bakacaksınız biz sosyolojik boyutuna. Ön yargılı okumayın haberi. Sosyologları küçümsemeyin yeni projeler üretme, araştırma konusunda, vaka inceleme de çok iyidir Sosyologlar. Biz ailenin, öğretmenlerin sosyal boyutunu, sosyolojik boyutunu inceleyip, araştırma yapıp. ( Bunu da mı yapacaksınız demeyin İstatistik, nicel, nitel araştırma, sözlü tarih, anket..... teknikleri eğitimi aldık) Gerekiyorsa büyük ihtimalle de gerekecekte size yönlendireceğiz. Birlikte el ele ülkemiz için güzel atılımlar, iyileştirmeler yapmak dileğiyle.