Her okula ibadethane geliyor

Her okula ibadethane geliyor
Her okula ibadethane geliyor
MEB'in lise sistemini sil baştan düzenleyen ve tüm lise yönetmeliklerinin birleştirildiği yönetmelikte, 'tüm okullara ibadethane açılması' da bulunuyor.

Radikal.com.tr - MEB 'in yeni Ortaöğretim Yönetmeliği'nin 99 maddesinde, "Talep olması halinde ibadet ihtiyaçlarını karşılayacak uygun mekan ayrılabilir" ifadesi yer alıyor. Uzmanlar bu ifadeyle okullarda tüm dinlere yönelik ibadethane açılabileceğini savunuyor. MEB yetkilileri okullarda talep olması halinde mescit açıldığını, ancak diğer dinlere yönelik bir talep gelmediğini söylüyor.
Bu maddeyle Alevi öğrencilerin yoğun olduğu yerlerde talep gelmesi halinde okul içinde ibadet yeri açılıp açılamayacağı sorusu gündeme gelirken, Bakanlık yetkilileri, "Talep gelirse değerlendirilir" demekle yetindi.

Vatan'dan Kıvanç El'in haberine göre, yönetmeliği değerlendiren eğitimci Alaaddin Dinçer düzenlemeyi, "Herkes biliyor ki bu düzenleme her okula mescit anlamına gelir. Diğer dinlere ilişkin bir adım atılacağını sanmıyorum. Alevi vatandaşlar talep ettiğinde bir adım atılmayacaktır. Burada kriter ne olacak? Kaç öğrenci talep ederse, nerede açılacak, hiç bir bilgi yok yönetmelikte. Tamamen ucu açık bir düzenleme" değerlendirmesinde bulundu.

İMAM HATİP ÖĞRETMENİNE MAHALLE GÖREVİ
Yönetmeliğin 86. maddesinde de dikkat çeken bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme ile İHL öğretmenlerine mahalleyi gezerek, halkla ilişki kurma görevi verildi. Yönetmelikte, " Anadolu imam-hatip ve imam-hatip lisesi meslek dersleri öğretmenleri gerek ders saatleri içerisinde, gerekse ders saatleri dışında olmak üzere öğrencilerin mesleki becerilerinin geliştirilmesi için çevreyle ilişki kurmalarına rehberlik ederek mesleki uygulamalarının verimli olması yönünde çalışmalar yapar, dinî konularda halkın bilgilendirilmesine yönelik faaliyetlere katılır" denildi. Eski yönetmelikteki imam hatip öğretmenlerinin müftülük kontrolünde müftülerle beraber iş birliği yapacağı ifade edilirken, yeni düzenlemede bu hüküm yer almadı. Böylece İHL öğretmenleri kendileri mahallede dini bilgilendirme çalışması yapabilecek.

Her okula ibadethane


  http://www.radikal.com.tr/1149964114996427

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şalom Canlar Diyelüm Aveeeee Fatiha - ibretnüma

  Çok da iyi olmuş çok da güzel olmuş. Hristiyan öğrencilere ve Alevi öğrencilere öncelik de verilsin hatta. Kartonu serip namaz kılardık biz, Müslüman'a kolay ama Alevi için saza, Hristiyan için Şapele ihtiyaç var. Okulların bir köşesinden Kur'an yükselsin; diğer yerinden saz, diğer köşesinden latince ilahiler. Yahudiler sarsın şallarını dua etsin. Böyle yerde nefret kalmaz. Misal: Hristiyan'ı bir olgu olarak bilmek başkadır ibadetini görmek, onun dinini hissetmek başkadır. İslam'ı "roketatarlı bir Cihad dini" olarak görmezsin Kur'an tınılarını duyunca. Bir lisede bunlara pek ala yer vardır. Kalplerde de.

  oooh maşallah.ülkemizde demorsi 500km hızla gidiyor... - okkes cavus

  okullarda ibadet hane çok güzel. hırıstiyan bir kişi dahi olsa ona kilise gibibir yer. her dine göre ibadet yeri alevilere cem evi çocuklar cem yapacak bölümde sazlar eşliyinde cemler le dini gereksinimleriniyerine getirecekler. peki sazlar çok ses yapacak başka öğrenci ders yapacak, bu ibadetler hangi saatlerde yapılacak. ders saati içindemi yoksa akşam dersler bitincemi. beyler çok manidar çok dıramatik bir durum. bırakın okulları her genç ciddi bir şekilde okulunu okusun. akşam evinde de ibadetini yapsın. imamhatip öğretmenleri mahallede dini bilgier için mahalleliyle irtibat kuracak .güzel diyer dinlerin temsilcisi öğretmen varmı? varsa onlarda mahallelilerle kim olursa olsun çatkapı ben sizinle irtibat kurmaya dinimi anlatmaya geldim diyebilecekmi. bu model hangi nato veya avrupa veya medeni ülkelerde var. bu uygulama .pekiii dinin temsil edecek öğretmeni yoksa, o dini kim temsilen halkla irtbata geçecek. bu uygulama ülkemiz için hiçde hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. ülkemiz çok mozaikli bu mozaikler kendilerini her alanda temsil edemezlerse, halklar arası burukluk kırgınlık ve kin olacaktır sonuç hiçde normal omaz gibi gözüküyor .........

  Gozumun nuru namaz - Ayse Sule

  Bes vakit namaz, inanan ve inandigi gibi yasayan muslumanlar icin bir ihtiyactir. Aynen nefes almak, yemek yemek, su icmek gibi onemlidir. Bunu musluman olmayan Batili toplumlar bile bilir ve saygiyla karsilarlar. Bu yuzdendir ki, okul, isyeri, hastahane, alisveris merkezi gibi kamusal alanlari dahi, hele ki talep varsa, religious accommodation prensibine gore duzenlemeye ozen gosterirler. Ayni ozeni Turkiye'de gostermek istediginizde ise, her ne hikmetse kiyamet kopar. Sigaradan vazgecmeyenler icin bile mekansal duzenlemeler yapilan bir cagda, namazindan vazgecmeyen musluman genclerle ve onlarin taleplerine duyarlilik gosterenlerle ugrasmaniz biraz garip kacmiyor mu?

  Laiklik ilkesin ne oldu? - AmericanTurkish

  Turkiye musluman bir ulke, ama ayni zamanda laik bir ulke. Bu su demek din ve devlet isleri ayridir. Devletin okullarinda ibadet yerleri acmak, din dersini zorunlu kilmak laiklik ilkesi ile uyusuyor mu? Amerika'da cogunluk hristiyan bir ulke, ama hangi okulunda ibadet yeri var? Avrupa'da hangi okulda ibadet yeri var? Fransa'da dini simgeleyen kisisel aksesuar bile yasak. Katolik nufusun agirligi olan Fransa'da hacli kolye bile takmaya izin yok, bas ortusune de. Neden acaba? Amerika'da son yillarda "mutlu noeller" demek bile baska dinden olanlari rahatsiz ediyor diye "mutlu tatillere" donustu. Neden acaba? Tamam madem "ibadet odalari" istiyorsunuz, o zaman esit davranin alevilere, hristiyan ve musevilere de devletin okullarinda ibadet odalari acin. Hatta din dersi derken tum diger dinleri de ogreten din derslerini saglayin. neden cekiniyorsunuz acik ve esitlikci olmaktan? Bir gun gelecek kizlar oglanlar ayri okusun diyeceksiniz. Hafta sonu tatili Cuma gunu baslasin diyeceksiniz. Camiye gitmeyen ahaliyi tesbit edip taciz edeceksiniz. Basini ortmeyene mahalle baskisi uygulayacaksiniz. Ben turbana asla karsi cikmadim, ortunmek isteyen ortunsun, ama sizde "otekilerin" haklarin saygi gosterin desem nasil olur?

  Dogrusunu bir yorumcumuz soylemis... - Turk

  Dogrusunu bir yorumcumuz soylemis. Okullari camiye cevirelim! Ben bir adim daha ileri gideyim: Okullari kapatin. Egitimi camilere kaydirin... Devami var: Milli Egitimin butcesi, Dinayetle birlestirilir. Ogretmenler imam yardimcisi olurlar. Laik kafali olanlarina baska isler bulunur veya bulunmaz?... Memleketteki butun ahlaki ve gezisel sorunlara cozum bulur; onumuzdeki elli yilda nurlu ufuklara ulasmis oluruz... Siz sag, ben selamet...

  vızzz - isakent

  cahiliye dönemi zihniyetiniz Müslüman bir ülkede ensemizde boza pişirmeniz yetti aslında sivrisinek misali umurumuzdada değilsiniz evlatlarımızı istediğimiz gibi yetiştirecegiz

  NE YAPSINLAR - pispor

  camilerde cemaat azalınca şimdi bu yola başvurdular ama buda boş bensem bundan sonra fazla cami yapmayın cemaat hızla azalıyor ilerde din dersi gibi zorunlu olacak haydi namaza