Her okulun önünde sivil polis dolaşacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile İçişleri Bakanlığı bugün 'Okul Güvenliği' protokolü imzalıyor. Her okulun çevresinde sivil polislerden oluşan bir ekip devriye gezecek.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile İçişleri Bakanlığı bugün 'Okul Güvenliği' protokolü imzalıyor. Her okulun çevresinde sivil polislerden oluşan bir ekip devriye gezecek. Öğrenciler madde bağımlılığı, çeteleşme gibi tehditlere karşı sivil polisler tarafından 'tedirgin edilmeden' kontrol edilecekler.
MEB yetkilileri, okullarda şiddetin önüne geçmek için önceki yıllarda hazırladıkları eylem planını bu yıl ilk kez uygulayacaklarını açıkladı. Planda, okullarda şiddete karşı ilgili kurumlarla koordinasyona ilişkin bir madde olduğunu anımsatan MEB yetkilileri, "Şimdi bu hedefi gerçeğe dönüştürüyoruz ve İçişleri Bakanlığı'yla işbirliği yapıyoruz. Amaç okul çevresinde madde bağımlılığı, çeteleşme, şiddet gibi tehlikelere karşı öğrencileri korumak. Bu yıl ilk kez tüm Türkiye genelinde bütün okulları koruma altına alacağız. Bütün okulların çevresinde özellikle de sabah ve akşam saatlerinde, öğrencilerin giriş çıkışlarının yoğun olduğu saatlerde sivil polisler devriye gezecek. Bu amaçla coğrafi bir haritada özellikle riskli bölgeleri tespit ediyoruz" diye konuştu.
"Öğrenciyi tedirgin etmeden, etkin bir koruma sağlamayı amaçlıyoruz" diyen MEB yetkileri, bu nedenle polislerin, okul kapısında nöbet tutmayacağını, ama belli saatlerde okul çevresinde devriye gezeceğini söyledi. Bazı okulların özel güvenlik görevlileri olduğunu ancak okulun dışındaki olaylara müdahale edemediklerine dikkat çeken yetkililere göre olayların çoğu okulun hemen dışında oluyor. Bu yüzden sivil polislerin okul bölgesinde gezinmesiyle olaylar önceden önlenecek.