Her şey 5-10 saniye içinde olup bitti

Her şey 5-10 saniye içinde olup bitti
Her şey 5-10 saniye içinde olup bitti

THYuçağı Tekirdağ, İstanbul?dan havalandıktan sonra sorunsuz bir sefer gerçekleştirdi. Uçak inişe hazırlanırken, Schiphol Havalimanı yakınında düştü. Teknik ekipler gece geç saatlere kadar uçakta inceleme yaptı. FOTOĞRAF: ap

*Kazadan kurtulmayı başaranlar, olayın hemen ardından televizyonların canlı yayınlarındaydı: 'İnişe geçiyoruz anonsu yapıldı. Uçak inişe geçerken birden hızla alçaldı. Ne oluyoruz diyene kadar, 5-10 saniyede gerçekleşti'
*'Sarsıntı yaşadık, arıza sinyaliyle inişe geçtik...' 'Uçak bir anda düştü ve üçe ayrıldı. Uçağın kırılan yerlerinden dışarı çıkabildik...' 'Ben arkada oturuyordum. Kuyruk kesiminden çarptık. Sürüklendik, panik içinde bağıranlar oldu...'

Yaralananların çoğu, uçağın parçalanan bölümlerinde oturanlardı. Kazanın hemen ardından çekilen görüntülere, bir yolcunun yaşadığı şok yansıdı. 
FOTOĞRAF: REUTERS


İSTANBUL - Uçak kazasından kurtulanlar olayın hemen ardından televizyonlara canlı yayında bağlanarak yaşadıklarını anlattı. Tanıkların anlatımlarına göre her şey 5-10  saniye içinde olup bitti. Uçak birdenbire hızla inişe geçti ve ilk olarak uçağın arkası yere değdi. Bir tanık “‘Ne oluyor’ diyene kadar darbeyi hissettik ve düştük” dedi. Uçağın düşme nedeni konusunda yetkililer dün açıklama yapmazken, kazayı yaşayanların sıcağı sıcağına, henüz facianın boyutları belli olmadan önceki anlatımları şöyle:

Pilotun son anonsu
Yolcu Akbank Hollanda Genel Müdürü Tuncer Mutlucan: Normal iniş geçme anonsları yapıldı. ‘İnişe geçiyoruz’ denildi. Pilotun son anonsu ‘15 dakika sonra iniyoruz’ oldu. Bundan yedi-sekiz dakika sonra da düştük. Tam inişe geçtiği sırada birdenbire hızla alçaldı. Uçağın arkası yere değdi. Tarla gibi bir yere indik. O kadar hızlı oldu ki,  ‘Ne oluyor’ diyene kadar darbeyi hissettik ve düştük. Düşme olayı 5-10 saniye içinde gerçekleşen bir hadise. Uçak büyük ihtimalle bir hava boşluğuna girdi, normal alçalmanın dışında çok alçaldı. Sis falan görmedim. Bir tarlaya girdi. Ben kendi imkânlarımla uçaktan çıktım. Benimle birlikte 15-20 kişi de uçaktan kendisi çıktı. Geride kalanlar, sıkışanlar da vardı, onları da gelen ekipler çıkardı. Yeteri kadar ambulans geldi, yolculara yardım etti. 

Birden çok alçaldık
Yolcu Kerem Uzel: İnişe geçildiği anonsundan itibaren yükseklik 600 metreydi. Birden hava boşluğu gibi çok fazla alçaldık. Kuyruk kesiminden çarptık. Ben en arkada oturuyordum. Yol kenarında tarlaya sürüklendik. Pencere kısmı açılmıştı. Ben oradan atlayarak indim. İlk önce benim bulunduğum noktaya çarptığımızı hissettim. Sonra da sürüklendik. Bağrışmalar oldu. Durur durmaz kendi imkânlarımızla uçaktan çıktık. Benim sıramdakilerin tamamı kendi çıktı. Diğer yolcuları ise gelen yer ekibi tahliye etti. Yaralıları ambulansla hastanelere sevk ettiler. 

‘Geç müdahale ettiler’
Yolcu Hüseyin Sümer: Ne olduğunu anlayamadan uçak düştü. Otobana inmektense rotasını tarlaya kırdı. 5-10 saniyelik bir hadise. Uçak anında üç parçaya ayrıldı. Uçağın kırılan yerlerinden dışarı çıkabildik. 5-10 kişi ağır yaralı, hafif yaralı olan arkadaşlarımız da var. Fakat boynu kırılan, beli kırılan kişiler de var. Hollandalı yetkililer bizi bir bölgede bekletiyorlar. Yaralıları henüz hastaneye sevk etmiş değiller. Oluşturdukları bölgede müdahale ediyorlar. Bize Hollandalı yetkililer geç ulaştı. Hiç kimse anlayamadan uçaktan indik. Benim düşüncem zemin yağmurdan dolayı yumuşak olduğu için kurtulduk sert bir zemin olsaydı kurtulamazdık. Pilot otoban yerine toprak zemine indi. Ölü sayısını bilmiyorum ama hostes ön taraftan koşarak geldi. Pilotların biri ölmüş olabilir.  

Büyük panik yaşandı
Yolcu Mustafa Bahçecioğlu: Ben Hollanda demiryollarında güvenlik önlemleri teknik görevdeyim.  Sarsıntı yaşadık. Arıza sinyaliyle inişe geçtik. Tarlanın ortasındayız. Öyle bir gürültüyle indik ki. 135 kişiden çoğu yaralı. Sadece beş-altı kişide yaralanma yok. Uçağın arkası koptu. Önü de koptu. Uçakta büyük bir panik yaşandı.

Bir hostes ağır yaralıydı
Bir yolcu: Uçak iniş sırasında türbülansa girdi. Yumuşak bir zemine düştü. Uçağın açık yerlerinden kendimizi kurtardık. Ön tarafta ne oldu, hiç bilmiyorum. Bir anda uçağın parçalandığını gördük. Olay bir anda oldu. Yardım ekipleri ulaştı. Yaralılardan kiminin bacağı kırıldı, kiminin kaşı gözü açıldı. Hosteslerden biri çok ağır yaralıydı. Hayatını kaybetmiş olabilir. 

Kokpit tarafından çakıldı
Görgü tanığı İlhan Karaçay (Türk gazeteci olay yerinden ilk izlenimlerini anlattı): Kokpit tarafından yere çakıldı. Uçaktan bazı yolcular inip uçağın etrafında dolaşıyor. Eşyalar sağa sola dağılmış vaziyette, yolcular eşyalara bakıyorlar. Uçağın motorları ayrılmış durumda... Otoyol tamamen kapalı durumda, ambulanslar ve itfaiye ekipleri etrafta. Uçak havaalanına yakın bir tarlaya düştü...

‘Havada süzülüyordu’
Kaza anına havalimanı yakınından bisikletiyle geçtiği sırada tanıklık eden Thomas Freidhoff, İngiliz haber ajansı BBC’ye uçağın düşmeden önce havada bütün itme gücünü kaybetmiş gibi süzüldüğünü söyledi. Freidhoff gördüklerini şöyle anlattı:
“Uçağın burnu havadaydı ve kuyruk bölümü yerle 45 derecelik açıdaydı. Kazadan sadece saniyeler sonra insanlar kuyruk bölümünden çıkmaya başladı. Düzinelerce insanın hızla uçaktan çıktığını gördüm ve tam yardım istemek için 911’e telefon edecektim ki ilk siren seslerini duydum. Beş dakika içinde olay yerine 10 veya 15 ambulans gelmişti.” (Radikal)

150 sağlık görevlisi olay yerinde

Kazanın ardından yaralıları olay yerinden taşıyan ambulans ve helikopterlere, arazi araçları da eşlik etti.    FOTOĞRAF: AFP

Kazanın hemen ardından, Hollandalı kurtarma ve sağlık görevlileri olay yerine akın etti. Yetkililer kazaya 60 ambulans ve 150 sağlık görevlisiyle müdahale edildiğini söyledi. Yaralılar Amsterdam’daki 11 ayrı hastaneye kaldırılırken, 84 yaralıdan altısının durumunun kritik olduğu belirtildi. Bu arada bazı yolcular, kazaya geç müda-  hale edildiğini, yaralıların olay yerinde bekletildiğini öne sürdü.