'Her şey güllük gülistanlık değil'

'Her şey güllük gülistanlık değil'
'Her şey güllük gülistanlık değil'

Mehmet Öcalan İmralı da ağabeyi Abdullah Öcalan ile görüştü.

Kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşen Abdullah Öcalan'ın "Süreçten çok memnun değilim. Her şey güllük gülistanlık değil" dediği öğrenildi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Abdullah Öcalan’ın, İmralı’da kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı görüşmenin detayları ortaya çıkmaya başladı. Öcalan’ın kardeşine çözüm sürecinde kendisini rahatsız eden konuları ve Taksim Gezi Parkı protestolarını değerlendirdiği belirtildi.
Yaklaşık 4 aydan bu yana ağabeyi Abdullah Öcalan ile görüşmesine izin verilmeyen Mehmet Öcalan, önceki gün saat 08.10’da Gemlik Jandarma Bölük Komutanlığı’na gelerek 10.10’da KEM-2 romorkörü ile İmralı Adası’na gitti. Öcalan kardeşler bir saat görüştü.
Görüşmede Öcalan’ın, Taksim ve sokak olaylarına yönelik müdahaleler ile hükümetin olaylara yaklaşımını ‘çözüm süreci’ çerçevesinde değerlendirdiği ifade edildi. Göstericilere uygulanan polis şiddetinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Öcalan’ın “Müdahalelerde, güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanımı olayları tırmandırdı. Bu tür bir müdahale yapılmamalıydı” dediği öğrenildi.
Çözüm sürecinin birinci aşaması olan çekilmeye ilişkin görüşlerini de kardeşiyle paylaşan Öcalan, PKK ve BDP ’nin süreci hassasiyetle yürüttüğünü ve önümüzdeki 10-15 gün içinde PKK’nın çekilme sürecinin tamamlanacağını anlattı. Bunun ardından ikinci aşamaya geçileceğini söyleyen Öcalan’ın önümüzdeki günlerde bir yol haritası açıklamayı düşündüğü ve bu yol haritasında ikinci aşamanın nasıl işleyeceğine ilişkin bilgilere yer vereceğini anlattığı da öğrenildi.

Memnun değilim

Öcalan’ın, görüşmede sürecin gidişatından yana rahatsızlıklarını da anlatarak, “Süreçten çok fazla memnun değilim. Hükümet gereken adımları atmıyor. Oysa vakit geçirmeksizin atılması gereken adımlar var. Her şey güllük gülistanlık değil” dediği de belirtildi.

BDP heyeti Kandil’de PKK yöneticileri ile görüştü

İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan, dün Kuzey Irak’a giderek Kandil’de PKK’nın yöneticileri ile bir araya geldi. Murat Karayılan dahil bazı PKK yöneticileri ile bir araya gelen Demirtaş ve Buldan, PKK yöneticilerine Öcalan ile yaptıkları görüşmenin detaylarını anlattılar. Önümüzdeki 10 gün içerisinde İmralı’ya bir ziyaretin daha gerçekleştirileceği ve Öcalan’ın genel bir açıklamasının alınarak kamuoyuna duyurulacağı kaydedildi.