Her şey kadın sağlığı için...

Dr. Türkiz Gökgöl, 23 yıldır Türkiye'deki kadınların sağlığı için çalışıyor. ABD'de kurduğu Willows Vakfı'nın 16 ilde çalıştığını anlatan Gökgöl, "400 vakıf çalışanı kapı kapı dolaşıp aileleri bilinçlendiriyor. Ana konu üreme hakları ve sağlığı" dedi.

ANTALYA - Türkiye'de üreme hakları ve sağlığı konusunda kadınların bilinçlendirilmesi amacıyla ABD'de kurduğu vakfın başkanlığını yürüten Dr. Türkiz Gökgöl, bu uğurda 23 yıldır hem ulusal hem de uluslararası platformda çalışıyor.
Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi'nde doktora yapan Gökgöl, vakfın kuruluşunu şöyle anlattı: "Öğrenciyken bir toplantıda, kız çocuğu ölen bir annenin, ölüme, erkek çocuğundan farklı olarak acımasızca bakmasından çok etkilendim, bu yönde çalışma yapmaya karar verdim.
1982'de Ankara'da, Aile Sağlığı ve Nüfus Planlaması Vakfı'nı, 1997'de de ABD'nin Virginia eyaletinde Willows Vakfı'nı kurduk. Vakfın Türkiye temsilciliği İstanbul'da. Vakıf, Türkiye'de, üreme sağlığı, üreme hakları, hasta hakları ve meme kontrolü, gebelikten korunma yöntemleri ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar konusunda bilinçlendirme çalışması yapıyor. Sağlık Bakanlığı'yla işbirliği içinde 16 ilde 'Üreme Hakları ve Sağlığı Bilgilendirme Projesi' uygulanıyor. Vakfın koordinatörleri ve bu illerdeki 400 kişi, kadınlar ve eşlerini kapı kapı defalarca ziyaret ediyor."


    http://www.radikal.com.tr/7644777644770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.