Her şey okul için

Dünya Çalışma Örgütü (ILO) ile Milli Eğitim'in ortak projesinde, Adana'da geçici işçi çadırları gezilerek çocukların okula gönderilmesi için çaba harcanıyor.
ILO'nun 320 bin dolar katkı sağladığı projede, çadırlarda kalan tüm çocuklar kayıt altına alındı. Uzmanlar, zorlama yerine iknayla sonuç almayı hedefliyor.

ADANA - Çocuk işçiliğin önlenmesi için, Dünya Çalışma Örgütü'nün
(ILO) desteğiyle, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Adana'da yeni bir proje başlatıldı. ILO'nun 320 bin dolarlık destek sağladığı 'Adana Karataş'ta Mevsimlik Gezici Tarım İşçiliğinde Çocuk Çalıştırılmasının Önlenmesi' projesi kapsamında, tarım işçilerinin çadırları tek tek geziliyor.
MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ikisi kadın üç kişilik ekip, Karataş Kaymakamlığı'nca Yemişli Köyü'nde tahsis edilen eski sağlık evi binasını, irtibat bürosu olarak düzenledi. Çadırlardaki tüm çocukları kayıt altına alan görevliler, çoğunluğu Türkçe bilmeyen tarım işçileriyle Kürtçe konuşuyor. Ekip görevlilerinden sosyal destek uzmanı Ayşegül Özbek, zorlamayla değil, eğiterek ve ikna yöntemiyle çalıştıklarını söyledi.
Kardeşler bilgisayar başına
Ekip, bazı çadırlarda ilgi ve destekle karşılanırken, bazılarından ise tepki görüyor. "Onlar okula giderse biz nasıl geçineceğiz?" diyerek tepki gösteren bu aileler, okul çağındaki kız çocuklarının, kardeşlerine bakıyor olmalarını da bir başka mazeret olarak gösteriyor.
İrtibat bürolarının ikinci katına üç bilgisayar yerleştirdiklerini, okula giden çocuklar ile onların kardeşlerinin buradan faydalanmasına izin vereceklerini belirten Özbek, "Bu, ödül niteliğinde olacak. Ayrıca okula kazandırdığımız çocukların, bakmakla yükümlü oldukları kardeşlerini de buraya alacağız. Böylece kardeşe bakma mazereti de olmayacak. Bu projeyle 1000 çocuğun okula, 1750 çocuğun mesleki eğitime yönlendirilmesi, ailelerine de aile planlaması ve sağlık hizmetlerinin götürülmesini hedefliyoruz" dedi.
Alternatifler sunuluyor
Özbek, kız ya da erkek olsun tüm çocukları okula kazandırabilmek için ailelere alternatifler sunduklarını anlattı: "Çocuğunu hiçbir etki olmadan kendiliğinden çadırına en yakın okula gönderen aileler var, ancak bunlar parmakla sayılacak kadar az. Bu yüzden işimiz oldukça zor. Ailelere, tarım işçisi olarak çalışmaya giderken, çocuklarını yatılı okula göndermelerinin daha doğru olacağını anlatıyoruz. Böylece bu çocuklar eğitimden kopmuyor. Aksi takdirde okula birkaç ay geç başlayıp, birkaç ay erken bırakmak zorunda kalıyor. Dileyen ailelere ise çocuklarını gönderebilecekleri en yakın okulu tespit ediyoruz. İki yıl süreli projenin başarıya ulaşması halinde pilot uygulama yaygınlaşacak. Bu projeden Çukurova'da pamuk toplayan tarım işçisi çocuktan, Karadeniz'de fındık toplayan çocuğa kadar bütün çocuklar faydalanacak" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7473487473480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.