'Her şeyi tek başıma yapamam'!

'Her şeyi tek başıma yapamam'!
'Her şeyi tek başıma yapamam'!
Dün İmralı'da görüştüğü kardeşi, Abdullah Öcalan'ın görüşlerini aktardı. 'Kandil ve Avrupa'nın çözüm sürecindeki önemine vurgu yapan Öcalan, kendisinin bir mahkum olduğunu ve tüm sorunları tek başına çözemeyeceğini söylemiş.

Radikal.com.tr - İmralı Adası’nda dün ağabeyiyle bir görüşme yapan Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununun çözümüne ilişkin bir projeyi hükümete verdiğini söyledi. Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) konuşan Mehmet Öcalan’ın aktardığına göre, “Sorunun çözümünün en önemli ayaklarından birinin Kandil ve Avrupa ’da olduğunu belirten” Abdullah Öcalan, “Bu insanlar oradalar. Zaten hareketi yürütenler onlardır. Kuş ile onlara haber gönderemem” dedi.
Dün akşam adadan döndükten sonra kısa bir açıklama yapmakla yetinen Mehmet Öcalan bugün DİHA’ya daha geniş açıklamalarda bulundu. PKK ’ya yakın internet sitelerinde de yer alan habere göre Abdullah Öcalan Paris'te 3 Kürt kadının ölümüyle sonuçlanan suikastleri de şu sözlerle değerlendirdi: “Kim beni buraya getirdiyse, o katliamı da onlar yaptı.” 

Öcalan'ın Avrupa ve Kandil'in önemini vurgulamasının yanında kendi koşullarının 'her şeyi çözmek için yetersiz' olduğunu bir kaç kez tekrar etmesi dikkat çekerken, Suriye Kürtlerine de mesaj göndererek "Ermeniler ve Araplarla birlikte" davranmalarını istedi.

Dün İmralı Adası'na giderek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşen kardeş Mehmet Öcalan görüşmenin içeriğine dair ayrıntıları Dicle haber Ajansı (DİHA)'ya anlattı.
“Durumu iyi görünüyordu” dediği ağabeyinin kendisine, dışarıda neler olduğunu, kamuoyunun süreç hakkında ne düşündüğünü sorduğunu söyleyen Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan’ın sözlerini şöyle aktardı:

BURAYA GELENLER SAMİMİ
“Ben burada bir mahkûmum. Ben burada her şey hakkında, ‘böyle yapacağım’, ‘şöyle yapacağım’ dersem bu ahlaki ve doğru bir şey değildir. Ben bu süreci yürütürüm; ancak dışarıya doğruları söyleyin. Buraya istihbarat ile görüştüm. Belki buraya gelen insanlar samimidir. Ben onları şey görmüyorum; ama tek onlar değildir. Başka güçler vardır. Bu güçler bu sürece ne kadar destek veriyorlar bunu bilmiyorum. Buraya gelenler samimidir; ama onların da bir yere kadar sınırı vardır. Doğru işlerse elimizden geleni yapıyoruz. Ama benim yapacaklarım sınırlıdır. Her şeyi benim omuzlarıma atıyorlar. Bu doğru değil. Ama elimizden ne gelirse, Kürt sorununun çözümünde doğrularımızı söyleriz. Heyete isteğimizi, üzerime düşenleri onların eliyle hükümete gönderdim. Ne istiyoruz, ne yapabiliriz, nasıl çözülür, bildiklerimizi hükümete verdik. Hükümet buna ne ad verirse versin, bu yol çözüm yoludur. Onlar bu isteklerimizi, Kürt sorunu nasıl çözülür değerlendirecekler. Ama tekrar söylüyorum ben bir mahkûmum. Her şeyi bana bağlamayın, bağlasanız da ben yapamam" dedi.


‘BİZİM TARAFIMDAN TIKANMAZ’
Kürt sorununun bir parçasının Kandil'e bir parçasının ise Avrupa'ya bağlı olduğunu söyleyen Abdullah Öcalan, “Bu insanlar oradalar. Zaten hareketi yürütenler onlardır. Kuş ile onlara haber gönderemem. İsimler üzerine sorunlar çıkarıyorlar. Bu sorun isim sorunu değildir. Ahmet ile Ayla bundan 40 gün önce geldiler. Bundan sonra bir şey olacaksa, biz dedik, bunun bir parçası Kandil'de bir parçası Avrupa'dadır. Onlar da bu sorun nasıl çözülecek görüşlerini söylemeliler. Tekrar ediyorum bu sorunu çözmek için halka veya Kandil'e kuşlarla haber gönderemem. Kuşlarla bu iş olmaz. Bir an önce heyet gelsin, danışalım. Kürt sorunu nasıl çözülecek, bu projeyi de kısmen devlete, hükümete verdik. Süreç bizim tarafımızdan tıkatılmaz. Eğer süreç tıkatılırsa, Kürt de Türk de zarar görür. Bölgede yaşayan herkes zarar görür. Bunun için herkes ona göre sürece hazır olsun” dedi.

‘SURİYE’DEKİ HALKIMIZ UYANIK OLSUN’
Suriye'deki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Abdullah Öcalan, “Suriye'de Kürtler, Araplar, Ermeniler, Türkmenler her renkten insanlar var. Suriye halkı çok iyi. Doğrudur Suriye'de çok kaldım. Suriye'de bir yılda iki yılda ne olacak net değildir. Kürtlere, tüm Suriye'de yaşayan halklara söylüyorum, Kürtlerin yaşadığı yerlerde, ekmekten, sudan, yemekten önce, önümüzdeki günlerde olacak büyük şeyler için bunun önüne büyük bentler oluştursunlar. Bunun için büyük güçlerini bu bentlerde kursunlar, uyanık olsunlar. Suriye Kürtlerinin büyük bir zahmetle yaptığı serhıldanı, hürmet ve saygı ile selamlıyorum” diye konuştu.