'Her şeyi tek başıma yapamam'!

'Her şeyi tek başıma yapamam'!
'Her şeyi tek başıma yapamam'!
Dün İmralı'da görüştüğü kardeşi, Abdullah Öcalan'ın görüşlerini aktardı. 'Kandil ve Avrupa'nın çözüm sürecindeki önemine vurgu yapan Öcalan, kendisinin bir mahkum olduğunu ve tüm sorunları tek başına çözemeyeceğini söylemiş.

Radikal.com.tr - İmralı Adası’nda dün ağabeyiyle bir görüşme yapan Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununun çözümüne ilişkin bir projeyi hükümete verdiğini söyledi. Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) konuşan Mehmet Öcalan’ın aktardığına göre, “Sorunun çözümünün en önemli ayaklarından birinin Kandil ve Avrupa ’da olduğunu belirten” Abdullah Öcalan, “Bu insanlar oradalar. Zaten hareketi yürütenler onlardır. Kuş ile onlara haber gönderemem” dedi.
Dün akşam adadan döndükten sonra kısa bir açıklama yapmakla yetinen Mehmet Öcalan bugün DİHA’ya daha geniş açıklamalarda bulundu. PKK ’ya yakın internet sitelerinde de yer alan habere göre Abdullah Öcalan Paris'te 3 Kürt kadının ölümüyle sonuçlanan suikastleri de şu sözlerle değerlendirdi: “Kim beni buraya getirdiyse, o katliamı da onlar yaptı.” 

Öcalan'ın Avrupa ve Kandil'in önemini vurgulamasının yanında kendi koşullarının 'her şeyi çözmek için yetersiz' olduğunu bir kaç kez tekrar etmesi dikkat çekerken, Suriye Kürtlerine de mesaj göndererek "Ermeniler ve Araplarla birlikte" davranmalarını istedi.

Dün İmralı Adası'na giderek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşen kardeş Mehmet Öcalan görüşmenin içeriğine dair ayrıntıları Dicle haber Ajansı (DİHA)'ya anlattı.
“Durumu iyi görünüyordu” dediği ağabeyinin kendisine, dışarıda neler olduğunu, kamuoyunun süreç hakkında ne düşündüğünü sorduğunu söyleyen Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan’ın sözlerini şöyle aktardı:

BURAYA GELENLER SAMİMİ
“Ben burada bir mahkûmum. Ben burada her şey hakkında, ‘böyle yapacağım’, ‘şöyle yapacağım’ dersem bu ahlaki ve doğru bir şey değildir. Ben bu süreci yürütürüm; ancak dışarıya doğruları söyleyin. Buraya istihbarat ile görüştüm. Belki buraya gelen insanlar samimidir. Ben onları şey görmüyorum; ama tek onlar değildir. Başka güçler vardır. Bu güçler bu sürece ne kadar destek veriyorlar bunu bilmiyorum. Buraya gelenler samimidir; ama onların da bir yere kadar sınırı vardır. Doğru işlerse elimizden geleni yapıyoruz. Ama benim yapacaklarım sınırlıdır. Her şeyi benim omuzlarıma atıyorlar. Bu doğru değil. Ama elimizden ne gelirse, Kürt sorununun çözümünde doğrularımızı söyleriz. Heyete isteğimizi, üzerime düşenleri onların eliyle hükümete gönderdim. Ne istiyoruz, ne yapabiliriz, nasıl çözülür, bildiklerimizi hükümete verdik. Hükümet buna ne ad verirse versin, bu yol çözüm yoludur. Onlar bu isteklerimizi, Kürt sorunu nasıl çözülür değerlendirecekler. Ama tekrar söylüyorum ben bir mahkûmum. Her şeyi bana bağlamayın, bağlasanız da ben yapamam" dedi.


‘BİZİM TARAFIMDAN TIKANMAZ’
Kürt sorununun bir parçasının Kandil'e bir parçasının ise Avrupa'ya bağlı olduğunu söyleyen Abdullah Öcalan, “Bu insanlar oradalar. Zaten hareketi yürütenler onlardır. Kuş ile onlara haber gönderemem. İsimler üzerine sorunlar çıkarıyorlar. Bu sorun isim sorunu değildir. Ahmet ile Ayla bundan 40 gün önce geldiler. Bundan sonra bir şey olacaksa, biz dedik, bunun bir parçası Kandil'de bir parçası Avrupa'dadır. Onlar da bu sorun nasıl çözülecek görüşlerini söylemeliler. Tekrar ediyorum bu sorunu çözmek için halka veya Kandil'e kuşlarla haber gönderemem. Kuşlarla bu iş olmaz. Bir an önce heyet gelsin, danışalım. Kürt sorunu nasıl çözülecek, bu projeyi de kısmen devlete, hükümete verdik. Süreç bizim tarafımızdan tıkatılmaz. Eğer süreç tıkatılırsa, Kürt de Türk de zarar görür. Bölgede yaşayan herkes zarar görür. Bunun için herkes ona göre sürece hazır olsun” dedi.

‘SURİYE’DEKİ HALKIMIZ UYANIK OLSUN’
Suriye'deki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Abdullah Öcalan, “Suriye'de Kürtler, Araplar, Ermeniler, Türkmenler her renkten insanlar var. Suriye halkı çok iyi. Doğrudur Suriye'de çok kaldım. Suriye'de bir yılda iki yılda ne olacak net değildir. Kürtlere, tüm Suriye'de yaşayan halklara söylüyorum, Kürtlerin yaşadığı yerlerde, ekmekten, sudan, yemekten önce, önümüzdeki günlerde olacak büyük şeyler için bunun önüne büyük bentler oluştursunlar. Bunun için büyük güçlerini bu bentlerde kursunlar, uyanık olsunlar. Suriye Kürtlerinin büyük bir zahmetle yaptığı serhıldanı, hürmet ve saygı ile selamlıyorum” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/112206111220616

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  radikal gökhan - Efendisiz65

  sen çocuk katili görmüşsün de görmezden geliyorsun. senin çocukların da öldürüldüğü katliamların neredeyse tamamının derin devlet tarafından yapıldığını başta o dönemin özel timcileri dahil devletin kabul ediyor ama sizde hala gece karanlığında güneş gözlüğü havası var. siz kürtlere akıl vereceğinize durup derdinize yanın. senin kürtlere öfke duyan faşistlerin öfkesi de balondur. senin lider diye tanımladığın kişi için kaç kişi cezaveine girmeyi göze aldı şu ana kadar ki kalkıp öcalanı türkiyenin en nefret edilen kişisi ilan ediyorsun. türkiye zaten nefret ülkesi bunun için öcalana gerek yok ki. sizin gibi işi gücü nefret pompalayan insanlarla dolu bu ülke. ermenileri kestiniz, rumları kovdunuz, çerkezleri katlettiniz, kürtleri katletmeye devam ve hala laylaylom bir devletin evlatlarıyız diye yüzünüz azıcık kızarmadan geziyorsunuz.. kaç kez dinledin öcalanı? kaç çocuk öldürdüğüne tanıklık ettin? devletinin sana öğrettiği yalanlardan başka kaç yalan bilirsin ki sen?

  Kürt Sorununa Karamsar Bakış - jiyannnn

  "Kürt sorunu" aşılması gereken, büyük bir sorundur. Görüşmeler ile Öcalan elbette istenilen, olması gerekenleri -eminim ki- en doğru dil ile anlatacaktır; fakat Akp'nin asıl temennisi kürt sorununu halletmek değildir, asıl istenilen kürt mücadelesini üstlenmiş gerillaların ülkeden gitmesidir. Süreç bu şekilde ilerleyecektir. Gerillalar silahı bıraktıktan sonra kürt sorunu bitecek mi tartışılır. Ülke ırkçı ve şoven duygulara toptan hakim olmuş bulunuyor. Bir anadil için bile yıllarca mücadele edip, dışlanıp, ezildiler ve böyle olmaya devam ediyor. Karamsar bir hava takınmak istemem eziyet görmüş bir kürt ailesinden geliyorum, dedelerim bu sorunlar yüzünden katledildi ,demek istediğim süreçin bitmesi bütün kürtler ve ezilmiş halklar için umuttur, mutluluktur, neşe kaynağıdır. Fakat bizim Türkiye için dışarıdan ve yasal olarak "özgür ülke" ve "düşünce özgürlüğü olan bir ülke" tanımlarımız gibi olacak. Yazıda var ama eylemde yok... Üzücü, yıkıcı, karamsar bir düşünce doğru. Umarım yanılıyorumdur.

  her şeyi tek başıma yapamam hk. - fgemak

  öcalan doğru söylüyor, bu işlerin müsebbibi emparyal güçler başta ABD ve AB ülkeleri,Türkiye neden bu kadar geri kalmış batılı ülkeler neden Türkiyeden ileride bu soruların hepsinin cevabı emperyal güçler Türkiye gibi afrika,afganistan, pakistan gibi ülkeleri sürekli olarak kendilerine bağımlı bir durumda tutmak onların üzerinden silah satarak teknoloji satarak onların üretmesini siz yapamazsınız bizden daha ucuza alın amerikayı yeniden keşfetmeyin gibi zihinsel tabular topluma medya vasıtasiyle enjekte ediliyor toplum zihinleri çaresizlik moduna sürükleniyor,etnik çatışmaların organizesi provokasyonlar ile toplumun kendini toparlaması doğruyu görmesi engelleniyor bu işte emperyallerin kullandıkları güçler siyasiler, TSK, medya, terör örgütleri, bunlar tesbit edilmeli yeni anayasanın birinci maddesi Emperyalistlerin ülke üzerinde oynacakları oyunlara engel olma maddesi ilk sırada yer alması lazım.bununda toplum zihinlerine iyice yerleştirilmesi için medyada sürekli tekrar edilmesi lazım.

  gercek bir lider - 04emir

  hic bir politik kaygi olmaksizin sadece halklarin esitligine ve ozgurlugune kendini adamis gercek bir baris elcisi sayin OCALAN umarim bu firsat bu defa heba edilmez ve bu guzel ulkenin insanlari baris icinde ve kardesce yasamanin en guzel kosullarini yaratirlar

  Muhatap - Warroş

  A.Öcalan'ın açıklaması aktarılırken "..Dün İmralı Adası'na giderek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşen kardeş Mehmet Öcalan.." şeklinde kullanılann bir detay var... Çok önemlii bir detay olduğu kanaatindeyim: Soz konusu müzakere süreci Radikal camiası açısındann bu noktaya geldi de mi bu ifadeyi kullandınız yoksa acilizliğinizden ötürü DİHA'dan kes-kopyala mı yaptınız? Acizliğe düşmemekk ümidiyle....

  Şaka? - RadikalGokhan

  Türkiye tarihinin en büyük katili ve Türk kamuoyunun en nefret edilen kişisi, hakkında uygulanmamış idam kararı olan bir terörist yöneticisi her şeyi kendim yapamam diyor bir de iyi bir şey yapıyormuş gibi. Hava hiç hayra alamet değil, bu hareketler Türk milleti Kürt vatandaşlara nefrret beslesin ve yüz yıl önceki Ermeni olaylarının benzeri yaşansın diye yapılıyor. Kürt kardeşlerimiz dikkatli olsunlar bu süreçte en büyük zararı kendileri görürler alınlarına bu çocuk katilinin sürdüğü leke karşısında sonsuza kadar tarih önünde boyuları eğik kalırlar. Bu oyuna gelmesinler. Kürt halkının gelenekleri ve tarihi bu çocuk katilinin cinayetleri ile karalanmaya çalışılıyor.