Her "Siyasal" mezunu "Mülkiyeli" değildirHer "Siyasal" mezunu "Mülkiyeli" değildir


Her "Siyasal" mezunu "Mülkiyeli" değildir
Kime "Mülkiyeli" deneceği konusundaki polemik yeniden alevlendi.

Ankara

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Yalçın Karatepe ile Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamalarda diğer Siyasal Bilgiler Fakülteleri’ne “Mülkiyeli” denmesine tepki gösterildi.  Karatepe,”Mülkiye Fakültemizin ‘göbek adı’ değil, resmi adıdır”, Mülkiyeliler Birliği Başkanı Sevilay Çelenk ise, “ Türkiye ’de 1859’dan beri kesintisiz olarak tek bir Mülkiye vardır: Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi” dedi. 

İstanbul ’da başlayan “Rüşvet ve Yolsuzluk” operasyonunun ardından polis teşkilatı başta olmak üzere kamuda atama furyası başladı. Radikal’de önceki gün yayınlanan haberde bu atamalarda “akademi” kökenlilerin yerine “Mülkiyeli”lerin tercih edildiği belirtilmişti. Çoğunlukla İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunlarının da “Mülkiyeli” olarak anılması eski bir tartışmayı yeniden gündeme taşıdı.işte o açıklamalar: 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Yalçın Karatepe:
“…1859 yılında “Mekteb-i Mülkiye” adını taşıyan okul kurulur. Bu okul 1936 yılına kadar eğitim-öğretim faaliyetini İstanbul’da sürdürür.
Ankara’nın genç Cumhuriyet’in Başkent i olması nedeniyle, devlete memur yetiştiren okulun da Ankara’da olması gerektiğini söyleyen Atatürk ’ün talimatıyla Ankara’ya taşınır ve adı Atatürk tarafından “Siyasal Bilgiler Okulu” olarak değiştirilir. 1946 yılında Ankara Üniversitesi’nin kuruluşuyla birlikte adı “Siyasal Bilgiler Fakültesi” olur ve üniversiteye bağlanır.
Bu kısa tarihçede görüldüğü gibi “Mülkiye” Fakültemizin “göbek adı” değil, resmi adıdır. Bu nedenle bugün adında “Siyasal Bilgiler” olan herhangi bir fakülte “Mülkiye” ismini kullanamaz, mezunlarına “Mülkiyeli” diyemez. 

Kuruluşundan beri ülkeye hizmet eden, kişisel menfaat peşinde koşmayan, toplumsal faydanın bireysel çıkarın önünde olduğuna inanan kadrolar yetiştirmeye devam eden Fakültemiz, bu görevini aynı inançla bundan sonrada sürdürecektir.” 

Mülkiyeliler Birliği Başkanı Sevilay Çelenk:
“Türkiye'de 1859'dan beri kesintisiz olarak tek bir Mülkiye vardır: Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF). Diğer SBF'ler, bizim fakültemizin adının, itibarından kaynaklı olarak benimsenmesi sonucu sonradan kurulan eğitim kurumlarıdır. Türkiye Üniversiteleri bünyesinde bugün çok sayıda SBF mevcut olduğu halde, “başka Mülkiye yok”tur. “Mülkiye,” okulumuzun, kuruluş yıllarındaki adından gelen tarihsel bir isimdir.”


  http://www.radikal.com.tr/116744711674477

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  evet bir tek Mülkiye var! - user998770

  Babam., dayım ve ben AÜ SBF mezunuyuz ve bununla gurur duyuyoruz. Okulumuzun eğitimi , hocaları ve öğrencileri eşsizdir ve başka hiç bir okulla kıyas kabul etmeyecek derecede ağırdır. Babam da ben de daha sonra Harvard'da okuduk.Babam vefat ettiğinden kendi adıma konuşayım, ne yüksek lisansım ne de doktoramda ne de Harvard'da SBF deki kadar zorlanmadım.Bir tek derste 10 kaynak kitap okuduğumu,bazı hocalarımızın kitabı bırakın dipnotları bile sorduklarını bilirim.Dr.Gül Özer

  Mülkiye mi? - asd66

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin isminin arkasına saklanma ve 100 yıl öncesinin mantığıyla kendini önplanda tutma çabasını anlayamıyorum. Mülkiye İstanbul'dan Ankara'ya taşınmış olabilir. Ancak şu an ne o günkü hocalar var ne de mülkiye İstanbul'da değil. Mekteb-i Mülkiye dediğiniz şey İstanbul'da ortaya çıkan bir kurumdur. Ankara'ya taşınmıştır. Ama orda kalmış geri dönmemiştir. Yerine 70'li yıllarda İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi kurulmuştur. Hatta buna İ.Ü. Hukuk Profesörleri önayak olmuştur. Bana göre Osmanlı ve Cumhuriyet Kuruluş Dönemi Mekteb-i Mülkiyesi diye birşey kalmamıştır. Eğer bir amme yönetimi ruhu devam ediyorsa bu kesinlikle İstanbul'dandır. Kimse kusura bakmasın ama Türkiye'nin kalbi Ankara değil İstanbul'dur.

  Mülkiye - HARAYDIN

  Mülkiye markası okulun resmi adı olmasının sebebi kuruluşunda tek olmasındandır. oysa mülkiye bir kavram ve objektif bir karşılığı olan diplomanın adıdır. O objektif karşılık tekten çoğa erişti ise elbette hepsi Mülkiye olur. Bu CHP nin hala tek parti kafasına sahip olması gibi bir şey. Elbette CHP nin Cumhuriyetin kuruluşundaki tek parti olması onu Cumhuriyetin tek sahibi olma makamında tutmaz. Şimdi her parti Cumhuriyetin CHP ile eşdeğer parçası, sadece biz dediği için bakın 65 yıldır iktidar olamıyor.

  İMLA - HARAYDIN

  Bir kısa hatırlatmadan imlaya geçmek elbette haktır. Ama iddia o değil. Mülkiyenin marka olması üzerine. O marka herkes bilir ki Harbiye//Mülkiye//Tıbbiye kavramlarının çok özel anlam taşıdığı, üç yapraklı bir yoncanın bir yaprağı idi. O marka kaymakam ve vali olmak demekti örneğin Mülkiyeli yaprağı adına, başkası kaymakam vali olmazdı zira. Harbiye//Mülkiye//Tıbbiye bir ayrıcalıklı oligarşi markası.Şimdi mülkiye markasına sadece Ankara Siyasal Bilgiler fakültesinin sahip çıkması halinde Mülkiyeliler birliğinden diğer okul mezunlarını atmanız gerekir, gücünüz yetiyorsa bir deneyin. Mülkiyeliler Mülkiyeli değilse mülkiyeli iddiası nasıl mülkiye anlamı taşır,siz varın yine buradaki ifade ve imlaya takılın.

  Mülkiyeli İmla Yanlışı Yapmaz - baranceylanli

  Beyefendi sanıyorum bizim okul mezunu değil. İmlanın düzeltilmiş hali şu şekildedir : Nasrettin Hocaya demişler eski aylar, kırpıp yıldız yaparlar demiş. HARBİYE//MÜLKİYE//TIBBİYE BU MARKA eski bir markadır. Mülkiye'ye mahsus bir marka değildir. Üç yapraklı bir markanın bir yaprağıdır Mülkiye. Ama kuzum o köprünün altından çok sular aktı, siz hala orada mısınız? Eski çamlar bardak oldu. Şimdi statüsü, diploması ve yarıştığı kulvar aynı olan her okul elbette Mülkiyedir. Mülkiye oligarşisi ile demokrasi yer değiştireli çok oldu. Kuzum siz hala aynı yerde misiniz?

  ESKİ ÇAMLAR BARDAK OLDU - HARAYDIN

  Nasrettin hocaya demişler eski aylar, kırpıp yıldız yaparlar demiş. HARBİYE//MÜLKİYE//TIBBİYE BU MARKA eski bir markadır. Mülkiye'ye mahsus bir marka değildir. Üç yapraklı bir markanın bir yaprağıdır mülkiye. Ama kuzum o köprünün altından çok sular aktı, siz hala oradamısınız, eski çamlar bardak oldu. Şimdi statüsü, diploması ve yarıştığı kulvar aynı olan her okul elbette mülkiyedir.Mülkiye oligarşisi ile demokrasi yer değiştireli çok oldu kuzum siz hala aynı yerdemisiniz?

  Bir Mülkiyeli olarak yürekten katılıyorum. - brandywine06

  Mülkiye tektir. O da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'dir. Diğer üniversitelerin SBF mezunları bu ismi kullanamaz ya da onlara bu isim verilemez. Bunu diğerlerini küçümseyici bir düşünceyle söylemiyorum. Onlar da iyi ve itibarlı okullardır. Ama Mülkiye bir tek okulun ilk kurulduğu zamandan gelen tarihsel adıdır ve ona aittir.