Her tatil babayla geçirilmez

Her tatil babayla geçirilmez
Her tatil babayla geçirilmez
Yargıtay, boşandıkları için çocuklarını sadece hafta sonları görebilen çiftleri yakından ilgilendiren bir karara imza attı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Çocukların tüm hafta sonlarını sadece anne ya da baba ile geçirmelerini doğru bulmayan Yargıtay, ‘tatil günlerinin çocuğun yaşı da gözetilerek anne ve baba tarafından paylaşılmasının adil olacağını’ belirtti.
Yargıtay’a kadar giden olayda Ankara ’da yaşayan Ahmet Serdar T., Rus uyruklu Olga K. ile evlilik dışı bir ilişki yaşadı. Çiftin 2005 yılında Melis isminde bir kızları oldu. Çift daha sonra ayrıldı. Ahmet Serdar T., başka bir kadınla evlendi. Melis’i nüfusuna geçiren Ahmet Serdar T., küçük kızın velayetinin kendisine verilmesi için dava açtı.
Mahkeme velayetin annede kalmasına hükmederken cumartesi sabah 08.00’den pazar günü saat 18.00’e kadar babasının yanında kalmasına izin verdi. Anne, Melis’in her hafta sonunu babasıyla birlikte geçirmesine itiraz etti. Bunun üzerine temyize gidip bozma verilen ve yeniden yerel mahkemenin aynı kararında direndiği dava, Yargıtay Genel Kurulu’nun gündemine taşındı. Kurul, “Babanın çocuğu her hafta sonu alması sakıncalı olabilir” diyerek yerel mahkemenin direnme kararını bozdu. Kurul, gerekçeli kararında olası sakıncaları şöyle anlattı: “Tatil günleri ve hafta sonlarında kişi kendini psikolojik bakımdan daha rahat hisseder. Çocuğun bu ayrıcalıklı günleri sadece bir tarafta geçirmesi, sıkıntılı günleri ise velayeti üstlenenle (anne) geçirmesi, velayeti üstlenenden soğumasına, karşı tarafa bağlanmasına yol açabilir. Böyle bir durumda velayeti üstlenen, çocuğuna fazla zaman ayıramayabilir.”