Her TC vatandaşı bunu taşıyacak

Kimlik bilgilerinin tek bir elektronik kartta toplanmasını öngören vatandaşlık kartıyla ilgili Başbakanlık genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

ANKARA - Kimlik bilgilerinin tek bir elektronik kartta toplanmasını öngören vatandaşlık kartıyla ilgili Başbakanlık genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Parmak izi ve iris bilgilerini kimlik bilgilerini tek kartta toplayacak vatandaşlık kartının, nüfus cüzdanlarının yerini alması hedefleniyor.
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, parmakizi, iris okuma teknolojisi gibi 'biyometrik unsurlar'ı da içeren elektronik vatandaşlık kartı için eylem planı hazırladı.
Önce sağlık ve güvenlik
Buna göre vatandaşlık kartı, öncelikle sağlık ve sosyal güvenlik alanında kullanılacak. Pilot çalışma, TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında imzalanan protokolle başlatıldı.
Önce TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilecek işletim sistemi UEKAE'de test edilecek. İkinci aşamada, bir ilçede 10 bin vatandaşlık pilot uygulama gerçekleştirilecek. Üçüncü aşamadaysa 300 bin vatandaşı kapsayacak şekilde, ikinci aşamanın uygulandığı ilçenin bağlı bulunduğu ilde denenecek.
Parmak izi de olacak
Halen kullanımda olan nüfus cüzdanının yerini alacak olan vatandaşlık kartı üzerinde sadece statik bilgiler yer alacak, değişken bilgilere yer verilmeyecek. Vatandaşlık kartı ile sağlanan hizmetlerde, hizmetin özelliğine göre farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama yöntemleri (şifre, fotoğraf, biyometrik veri) kullanılabilecek. Biyometrik kimlik doğrulama yöntemi olarak parmak izi eşleştirmesi kullanılacak. Parmak izi verisi sadece karta bulunacak, merkezi bir veritabanında tutulmayacak. Kartta TÜBİTAK-UEKAE ürünü milli akıllı kart işletim sistemi kullanılacak.