Her yer çocuklar için tuzak dolu

İstanbul'un en kötü kentleşen ilçelerinden Esenler'de, vitesi boşta bırakılmış bir kamyonet dokuz yaşındaki Sümeyye ve yedi yaşındaki kardeşi Nurbanu Yıldız'ın ölümüne yol açtı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
VAHAP ŞATIR / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul'un plansız yapılanmış varoşlarında sokaklarda oynamak zorunda kalan çocuklar, trafiğin kurbanı oluyor. Önce de benzer kazaların yaşandığı Esenler'de, bu kez 9 yaşındaki Sümeyye ve 7 yaşındaki kardeşi Nurbanu Yıldız, bir kamyonetin altında kalarak can verdi.
Esenler, Cengiz Topel Caddesi, 458. Sokak, önceki gün her zamanki gibi çocuklarla doluydu. Sümeyye ve Nurbanu Yıldız da evlerinin önünde her zaman olduğu gibi evcilik oynuyordu. Bu sokakta büyüyen Sümeyye ilköğretim okulu üçüncü sınıf öğrencisiydi, Nurbanu ise okula bu yıl başlamıştı. Her gün birlikte okula gidiyorlardı. İki yaşında bir kardeşleri daha vardı.
Sürücü kontağı kapatmadı
Sümeyye ile Nurbanu oyunlarının ortasındayken saat 19.30 sıralarında tüp dağıtımı yapan 34 ZG 5478 plakalı kamyonet, yolu çok dik olan sokağa girdi. Kamyoneti kullanan İsmail Varlı, el frenini çekti ancak kontağı açık bıraktı ve kamyoneti viteste bırakmadı. Tüpü adrese vermek için araçtan uzaklaştı. Bu sırada kamyonet, sokaktan aşağı doğru kaymaya başladı. Sokaktaki vatandaşlar, ezilmemek için kaçıştı. Sümeyye ve Nurbanu kamyonetin altında kalarak olay yerinde yaşamını yitirdi.
Sokaktakilerin linç etmek istediği sürücü Varlı, polislerce kurtarılarak gözaltına alındı. İki kız kardeş ise dün Esenler'deki Kemer Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Aileler park istiyor
Sümeyye ve Nurbanu'nun ezildiği sokaktan sadece birkaç sokak uzaklıkta, 6 Mayıs 2003 günü Fırat Yıldırım isimli 6 yaşındaki bir çocuk, oyun oynarken su dağıtan bir kamyonun altında kalarak yaşamını yitirmişti. İki kız kardeşin ezilerek hayatını kaybettiği sokakta yaşayan Yılmaz Hasmanoğlu, "Çocuklarımızın oyunlar oynayabileceği bir park yok. Mecburen sokakta oynuyorlar. Ben onlar oynarken başlarında bekliyorum. Çünkü arabalar geçiyor. Bir çocuk parkı istiyoruz" diyor.
Genellikle kalabalık ailelerin yaşadığı, 40 bin nüfuslu mahallede çok az sayıda çocuk parkı bulunuyor. Kazanın olduğu bölgedeki tek parkın içi ise bir lokantaya kiralanmış, çocukların oyun oynayacağı alan büyük ölçüde kapatılmıştı. İki salıncak ve bir kaydırağın bulunduğu park, tek bir sokağın çocukları için bile yeterli değil.