Her yer gökkuşağı!

Her yer gökkuşağı!
Her yer gökkuşağı!
Beyoğlu Belediyesi tarafından griye boyanan Salıpazarı merdivenleri, sosyal medyadan gelen tepkilerin ardından belediye ekiplerince tekrardan renklendi.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Geçen hafta 64 yaşındaki orman mühendisi Hüseyin Çetinel’in fırçasıyla gökkuşağına bürünen Salıpazarı Yokuşu merdivenleri renk değiştirmeye devam ediyor. Merdivenlerin, önceki gün sabaha karşı Beyoğlu Belediyesi ekiplerince griye boyanması üzerine sosyal medya ayağa kalktı. Yoğun tepkilerin ardından geri adım, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın Twitter’dan yaptığı gece yarısı açıklamasıyla geldi.
“Merdivenlerin rengârenk boyanması orijinal ve güzel bir proje” yorumunu yapan Demircan, “Şahsen bu projeyi hem bu merdivenlerimizde hem de Beyoğlu’ndaki başka merdivenlerimizde uygulayabileceğimizi düşünüyorum. Böyle güzel projeleri olanlar lütfen benimle ya da belediyemizle irtibata geçsinler. Vatandaşımızdan kabul alalım uygulayalım” dedi.

Renklere şikâyet gelmiş

Mahalle sakinlerine sunulmamış bir projeyi uygulamanın şık olmayacağını söyleyen Demircan, renkli merdivenlerle ilgili olarak belediyeye şikâyetler geldiğini söyledi: “Bir vatandaşımız şahsi bir karar almış böyle güzel bir projeyi Beyoğlu’na kazandırmış bulunuyor. Lakin ciddi bir usul hatası yapılmış. Belediyeye müracaat edilmediği gibi orada yaşayan vatandaşlarımıza da proje aktarılmamış, mahalleli ve kurallar ihmal edilmiştir. Bunun içindir ki belediye birimlerimize şikâyetler yapılmış, bu şikâyetleri dikkate alan arkadaşlarımız renkleri kapatmak zorunda kalmıştır.”
Renkli merdivenlerle ilgili ön çalışmalarının tamamlandığını belirten Demircan, “Mahalleliyle bir araya gelip konuyu tartışacak, minik bir plebisit yapacağız. Benim oyum evettir. Mahalle sakinlerimizin de öyle olacağını umuyorum. Beyoğlu’nda renkli merdivenler dönemi başlayacak diyebilirim” dedi.
Bu açıklamanın ardından Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı ekipler, dün gece yarısı Salıpazarı Yokuşu’na gelerek merdivenleri tekrardan ‘renkli’ haline çevirdi. Ancak soğuk ve sıcak renklerin birlikte kullanılması ve bazı basamaklar arasındaki ton uyumsuzluğu sosyal medya kullanıcılarının pek hoşuna gitmedi. 

Merdivenler renklendi

Öte yandan Cihangir’deki gökkuşağı merdivenleri furyası Türkiye ’nin çeşitli kentlerine de yayılmaya başladı. Kızıltoprak İstasyonu merdivenleri, Diyarbakır’daki Sanat Sokağı, Ankara Seyranbağları merdivenleri ve Kuzguncuk, Bakırköy, Çankaya’daki merdivenler de gökkuşağına büründü.