Her yer kar...

Soğuk ve yağışlı hava Türkiye'yi felç etti. İstanbul'da Avrupa yakasının tamamına yakınında elektrikler kesildi. Birçok ilde okullar erkenden tatile girdi.
Hava sıcaklıkları 10-12 derece azalacak.
Yağışlar gelecek hafta ortasına kadar sürecek. Yoğun kar yağışı kuzey, iç ve doğu bölgelerinde etkili olacak.

İSTANBUL - Marmara Bölgesi'ni etkisi altına alan yoğun kar yağışının yol açtığı kötü hava koşulları İstanbul'u felç etti.
Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi, kar yağışının tipi halini alınca 'çok yüksek yoğunluklu alarm' durumuna geçerek, 'C' planını uygulamaya soktu. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) Avrupa yakasındaki şebekeleri, çöktü.
Avrupa yakası 'karardı'
Şebekelerde meydana gelen arızalar yüzünden, Avrupa yakasının yüzde 80'ine elektrik verilemedi. TEİAŞ Trakya Şebeke İşletme Genel Müdürlüğü, arızaların gün içerisinde artarak devam ettiğini belirtirken, BEDAŞ yetkilileri, TEİAŞ'ın sistem arızasını gidermesinin ardından trafolara
elektrik verileceğini söyledi.
Sular da kesildi
Büyükçekmece'deki Darlık Barajı bölgesinde enerji nakil hatlarındaki arızalar yüzünden elektrik kesintileri yaşanınca, buradan su alan Zeytinburnu, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler ve 500 Evler'e su verilemedi. Elektrik kesintileri sırasında İstanbul Metrosu'nda ve hafif metroda beş dakikalık aksama meydana geldi.
56 ton tuz kullanıldı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ise (AKOM), önceki gün 4 bin 781 personel ve 56 ton tuzla kara müdahale etmişti. Merkez 'C' planına geçince ekiplere İSFALT, İSTON, İSBAK, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, müteahhitlik hizmeti veren kuruluşlar da katıldı. Ancak önlemler İstanbul trafiğinin felç olmasını önleyemedi. Yolda kalan
araçların arkasında uzun kuyruklar meydana geldi, İstanbullular saatlerce araçların içinde bekledi.
Antalya'da hortum
Antalya'da saatteki hızı 110 kilometreyi bulan fırtına ve 9-10 metrelik dalgalar korku yarattı. Kısa süre etkili olan hortum,havalimanında hasara yol açtı. İzmir'de sürücüler, sel nedeniyle araçlarının içinde mahsur kaldı. Kayseri'de de saatteki hızı 120 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle çatı ve antenler uçtu.
Fırtına ve tipi nedeniyle Çanakkale, İzmir, Gökçeada, Marmara ve Bursa'da deniz ulaşımı sekteye uğradı.Hafta ortasına dek sürecek
Türkiye'yi esir alan soğuk ve kar yağışlı hava, önümüzdeki hafta ortasına kadar devam edecek. Hava sıcaklıkları 10-12 derece düşecek. Kar kuzey, iç ve doğu kesimlerinde hayatı olumsuz etkileyecek.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, bugün Batı ve Orta Akdeniz ile Doğu Karadeniz'de etkili sağanak bekleniyor. Orta Karadeniz'in kuzey kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'nun büyük bölümünde karla karışık yağmur görülecek. Türkiye'nin geri kalan bölgelerinde kar etkili olacak. Marmara, İç Anadolu'nun kuzeyi ile Karadeniz'de poyraz ve karayel, Akdeniz'de ise lodos fırtınası bekleniyor.
<.b>Hafta sonu buz gibi
Kar yağışı hafta sonu da yurdun büyük bölümünde etkisini sürdürecek. Meteoroloji İşleri Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Murat Şahin, bugün Marmara'da poyraz fırtınasının etkili olacağını vurgulayarak, "Hava sıcaklıkları tüm yurtta 10-12 derece azalacak. Soğuk hava önümüzdeki hafta ortasına kadar etkisini sürdürecek" dedi.
İstanbul'da fırtına
Bugün İstanbul'da poyraz fırtınası beklendiğini belirten yetkililer, vatandaşları ve yetkilileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Bugün metrekareye 10 kilogram yağış düşmesi, en yüksek sıcaklığın eksi 3, en düşük sıcaklığın eksi 4 derece olması bekleniyor. Yetkililer kar yağışının yarın özellikle Anadolu yakasında etkili olacağını belirtti.
(Radikal, dha, aa)