Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk

Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk
Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk
Orman ve imar talanı, çevre hakkı konusunda mücadele veren STK ve gruplardan binlerce kişi 'İstanbul Kent Mitingi' için sokağa döküldü.

İstanbul Kadıköy’de ‘kenti ve doğayı savunmak için’ düzenlenen İstanbul Kent Mitingi’ne binlercce kişi katıldı. Miting, Kent Hareketleri, Kuzey Ormanları Savunması, Forumlar Arası Kentsel Dönüşümle Mücadele Çalışma Grubu öncülüğünde çok sayıda meslek örgütü, sivil toplum kuruluşu ve siyasal parti tarafından düzenlendi. CHP , Halkevleri, İşçi Partisi, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, DİSK, KESK, Türkiye Sakatlar Derneği gibi çok sayıda parti ve sivil toplum kuruluşu eyleme destek verdi.
Söğütleşme, Haydarpaşa Numune Hastanesi ve Ayrılık Çeşmesi önünde buluşarak üç ayrı kortej halinde Kadıköy İskelesi önüne yürüyen gruplar, başta orman alanlarının imara açılması ve kentsel dönüşüm olmak üzere ‘Yağmaya karşı haydi İstanbul’u savunmaya’ sloganıyla hükümetin uygulamalarını protesto etti. 

Kadıköy'deki İstanbul Kent Mitingi'ne polis müdahalesi


Gaz öldürüyordu 

Son günlerin en önemli gündem maddesi olan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu da mitinge katılanların slogan ve pankartlarında yer buldu. Mitinge gelen bazı vatandaşların ellerinde ayakkabı kutuları olduğu görüldü. Yürüyüş sırasında ‘Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk’ ve ‘Yolsuzluğa karşı omuz omuza’ sloganları atıldı. Eyleme gelenler de polis noktalarından üzerleri aranarak meydana alındı. Polis meydan ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.
Sloganlar eşliğinde Haydarpaşa ve Söğütlüçeşme’den Kadıköy Meydanı’na yürüyen gruplardan bir kısmı arama noktasında üzerlerini aratmak istemeyince polisle tartıştı.
Gerginliğin büyümesi üzerine biber gazı kullanan polis, kendilerine taş atan kalabalığı tazyikli suyla dağıtmaya çalıştı. Yaklaşık 15 dakika boyunca süren gerginliğin ardından polis geri çekilirken, grup meydana doğru gelmeye başladı. Polisin sıktığı gazdan etkilenenler çevredeki işyerlerine sığındı. Gazlı müdahale nedeniyle kalp krizi geçiren Elif Çermik (65) Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yoğun gaz nedeniyle çok sayıda kişi de fenalaştı. 

Salıcı: Yolsuzluk çarkı açık 

CHP’li vekiller Mahmut Tanal, Melda Onur ile İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın da katıldığı CHP korteji ‘Bakanlarınıza, Çocuklarınıza, Kutularınıza Sahip Çıkın’ pankartıyla yürüdü. Salıcı, gazetecilerin soruları üzerine “Her şey ortada. Çelik kasalar, para sayma makinesi, bol miktarda para var. İşin arkasında faiz lobisi, Yahudi lobisi ve Başbakan’ın tabiriyle dış mihraklar olduğu söyleniyor. Biz gördüğümüze inanırız. Ortada açık net şekilde yolsuzluk çarkı var. Çete Bakanlar Kurulu’nun kendisi. Çete başı Sayın Başbakan. Biz bu işin sonuçlanmasını istiyoruz. Hükümetin bir an önce istifa etmesini istiyoruz” dedi.

Kadıköy bu sloganlarla inledi
İki ayrı koldan Kadıköy Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen grup, ‘Evime, kentime, mahalleme, parkıma ve ormanıma dokunma’, ‘Afet değil talan yasası’, ‘Evimi yıkanın villasını yıkarım’, ‘Barınma hakkımız satılamaz’, ‘Sermaye def ol, İstanbul bizim’, ‘Karnımız bu yalanlara TOKİ’ yazılı pankart ve döviz taşıdı.
Yol boyunca ‘Çevre talanına son’, ‘Ormanları koruyacağız’, ‘Temiz su hakkımız’ şeklinde sloganlar atan katılımcılar, zaman zaman davul zurna eşliğinde halay çekti.
Katılımcılar sık sık ‘Hükümet istifa’, ‘Yolsuzluğa, yağmaya, rüşvete son’, ‘Birlikte yaptınız, birlikte hesap vereceksiniz’, ‘Halk yolsuzluğun hesabını soracak’ sloganları attı. Miting nedeniyle yoğun güvenlik önlemi alan polis, meydana giriş çıkışları araç trafiğine kapattı.