Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk

Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk
Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk
Orman ve imar talanı, çevre hakkı konusunda mücadele veren STK ve gruplardan binlerce kişi 'İstanbul Kent Mitingi' için sokağa döküldü.

İstanbul Kadıköy’de ‘kenti ve doğayı savunmak için’ düzenlenen İstanbul Kent Mitingi’ne binlercce kişi katıldı. Miting, Kent Hareketleri, Kuzey Ormanları Savunması, Forumlar Arası Kentsel Dönüşümle Mücadele Çalışma Grubu öncülüğünde çok sayıda meslek örgütü, sivil toplum kuruluşu ve siyasal parti tarafından düzenlendi. CHP , Halkevleri, İşçi Partisi, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, DİSK, KESK, Türkiye Sakatlar Derneği gibi çok sayıda parti ve sivil toplum kuruluşu eyleme destek verdi.
Söğütleşme, Haydarpaşa Numune Hastanesi ve Ayrılık Çeşmesi önünde buluşarak üç ayrı kortej halinde Kadıköy İskelesi önüne yürüyen gruplar, başta orman alanlarının imara açılması ve kentsel dönüşüm olmak üzere ‘Yağmaya karşı haydi İstanbul’u savunmaya’ sloganıyla hükümetin uygulamalarını protesto etti. 

Kadıköy'deki İstanbul Kent Mitingi'ne polis müdahalesi


Gaz öldürüyordu 

Son günlerin en önemli gündem maddesi olan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu da mitinge katılanların slogan ve pankartlarında yer buldu. Mitinge gelen bazı vatandaşların ellerinde ayakkabı kutuları olduğu görüldü. Yürüyüş sırasında ‘Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk’ ve ‘Yolsuzluğa karşı omuz omuza’ sloganları atıldı. Eyleme gelenler de polis noktalarından üzerleri aranarak meydana alındı. Polis meydan ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.
Sloganlar eşliğinde Haydarpaşa ve Söğütlüçeşme’den Kadıköy Meydanı’na yürüyen gruplardan bir kısmı arama noktasında üzerlerini aratmak istemeyince polisle tartıştı.
Gerginliğin büyümesi üzerine biber gazı kullanan polis, kendilerine taş atan kalabalığı tazyikli suyla dağıtmaya çalıştı. Yaklaşık 15 dakika boyunca süren gerginliğin ardından polis geri çekilirken, grup meydana doğru gelmeye başladı. Polisin sıktığı gazdan etkilenenler çevredeki işyerlerine sığındı. Gazlı müdahale nedeniyle kalp krizi geçiren Elif Çermik (65) Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yoğun gaz nedeniyle çok sayıda kişi de fenalaştı. 

Salıcı: Yolsuzluk çarkı açık 

CHP’li vekiller Mahmut Tanal, Melda Onur ile İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın da katıldığı CHP korteji ‘Bakanlarınıza, Çocuklarınıza, Kutularınıza Sahip Çıkın’ pankartıyla yürüdü. Salıcı, gazetecilerin soruları üzerine “Her şey ortada. Çelik kasalar, para sayma makinesi, bol miktarda para var. İşin arkasında faiz lobisi, Yahudi lobisi ve Başbakan’ın tabiriyle dış mihraklar olduğu söyleniyor. Biz gördüğümüze inanırız. Ortada açık net şekilde yolsuzluk çarkı var. Çete Bakanlar Kurulu’nun kendisi. Çete başı Sayın Başbakan. Biz bu işin sonuçlanmasını istiyoruz. Hükümetin bir an önce istifa etmesini istiyoruz” dedi.

Kadıköy bu sloganlarla inledi
İki ayrı koldan Kadıköy Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen grup, ‘Evime, kentime, mahalleme, parkıma ve ormanıma dokunma’, ‘Afet değil talan yasası’, ‘Evimi yıkanın villasını yıkarım’, ‘Barınma hakkımız satılamaz’, ‘Sermaye def ol, İstanbul bizim’, ‘Karnımız bu yalanlara TOKİ’ yazılı pankart ve döviz taşıdı.
Yol boyunca ‘Çevre talanına son’, ‘Ormanları koruyacağız’, ‘Temiz su hakkımız’ şeklinde sloganlar atan katılımcılar, zaman zaman davul zurna eşliğinde halay çekti.
Katılımcılar sık sık ‘Hükümet istifa’, ‘Yolsuzluğa, yağmaya, rüşvete son’, ‘Birlikte yaptınız, birlikte hesap vereceksiniz’, ‘Halk yolsuzluğun hesabını soracak’ sloganları attı. Miting nedeniyle yoğun güvenlik önlemi alan polis, meydana giriş çıkışları araç trafiğine kapattı.


  http://www.radikal.com.tr/116752111675213

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gün Kaymağı Götürenleri Savunma Günü! Vurun Mücahitler! - AhilikYemini

  Göç önemli bir problemdir. Bunu aşabilmek için, şehrinize alt yapı yatırımları yaparsınız. Eğer diğer şehirler, ekonomik olrak güçsüz, istihdamsız ve yatırımsız ise siz yatırım yaptıkça, şehriniz göç alır. Şehirler arası ekonomik dengeyi sağlamadıkça, bu sarmaldan kurtulamazsınız. Sürekli büyüttüğünüz kentiniz, tüm doğal kaynaklarını tüketir. Ormanları tükenir, su havzaları kirlenir. Bu yaptığınız yeni yatırımlar karlı arsalar, rant bölgeleri oluşturur. Kaymak tabaka her daim sizi destekler. Ekonomik birikim olarak güçlü oldukları için, değerlenecek arsalara önceden yatırım olanakları vardır. Eğer şehirler arası ekonomik dengeyi savunur, kentinizin doğal kaynaklarını savunmaya kalkarsanız sizi vatan haini, otporcu, zellocu, faiz&vaiz lobici ilan etmeye hazır bir kitleyi karşınızda bulursunuz. Bu insanların en temeldeki derdi, öğrendikleri dogmalar eşliğinde, sorgulamadan inandıkları iktidarı korumak ve bilmeden kendilerini sömürenleri desteklemektir. Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzlukları kabine tarafından gerçekleştirilirken bunun dış güçlerin bir oyunu olduğunu idda ederler. Otpor, CIA, MOSSAD, KGB, İran-Rusya-ABD-AB ülkenize karşı birleşimiştir. İngiltere kralı, rahmetli başkan Kennedy, Taçsız Kral Pele, Bakenbauer, Kaleci Mayer, Nadia Komanachi, Biricik Bardo, Fenerbahçeli Cemil'de potansiyel suçlular arasındadır.

  yolsuzluklara karşı... - kaşınan adam

  Vatandaşın parası ile İstanbulda ayrı Ankarada ayrı saray gibi Başbakanlık konutu yapılıyor.Üstelik binlerce ağaç katledilirek.Küçük uçağı beğenmeyen Başbakan yeni 200-300 kişilik 300-400 milyon dolar devlet kasasından vererek yolcu uçağı alıyor. Hiç bir başbakanın harcamaya cesaret edemediği milyar TL lerle telafuz edilen tutarları örtülü ödenekten harcıyor.Gelişmiş batı ülkelerinde devlet adamları bankadan biraz ucuz kredi aldı diye görevinden istifa etmek zorunda kalıyor,yada ekmek fiyatları artırıldı diye milyonlarca kişi protesto eylemi yapıyor. Bizdede yolsuzluklara karşı bu tür eylemler yapmanın zamanı geldi geçiyor.

  kimi kandırıyorsunuz? - wollywood

  'Evime, kentime, mahalleme, parkıma ve ormanıma dokunma? diyen üçkağıtçı kişiler, siz gelin devletin arazisine kaçakkonduları dikin sonrada emeğimiz diyin...ne komiksiniz ya:) varını yoğunu satıp kredi ile ev alanın suçu ne peki.hiç boşuna yel yapmayın.ya 2b parasını ödeyin ya da başınızın çaresine bakın.