Her yerde çatışma var: Diyarbakır'da bir ölü

Her yerde çatışma var: Diyarbakır'da bir ölü
Her yerde çatışma var: Diyarbakır'da bir ölü

Diyarbakır'da polis havaya ateş açtı.

Öcalan'ın hapishane koşullarının kötülüğü gerekçesiyle pek çok kentte gösteri yapıldı. Polisin müdahale ettiği olaylarda arbede yaşandı. Diyarbakır'daki olaylarda kurşunla yaralanan bir üniversite öğrencisi yaşamını yitirdi

 

Ferit ASLAN- Mehmet TÜRK- Cem EMİR- Bayram BULUT- Serdar SUNAR/ DİYARBAKIR, (DHA)

DTP'nin İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını protesto amacıyla bugün Diyarbakır'da düzenlediği gösteride olaylar çıktı, üniversite öğrencisi 23 yaşındaki Aydın Erdem nereden atıldığı henüz belirlenemeyen kurşunla yaşamını yitirdi. Molotof kokteyli, havai fişet ve taşla saldıran göstericilere karşı polisin göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanıp hava ateş açmasıyla kent savaş alanına döndü.
DTP, Diyarbakır'da yürüyüş düzenleyeceğini belirterek günler öncesinden kentte bildiriler dağıttı ve halkın mitinge katılması için çağrıda bulundu. Bugün saat 11.00 sıralarında DTP il binası ile E Tipi Cezaevi yakınlarında protesto gösterisine katılmak için yaklaşık 10 bin kişi toplandı. Polis, kentte çok sıkı güvenlik önlemleri alırken, gün boyu kent üzerinde helikopterler uçuş yaptı.


YÜRÜYÜŞE İZİN VERİLMEDİ

DTP'lilerin öncülüğündeki kalabalık, yürüyüşe geçince önlem alan polis, bunun izinsiz olduğunu bildirerek engel oldu. Bunun üzerine DTP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ve Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir, Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak ile görüşme yaparak izin verilmesini istedi.
DTP'li milletvekilleri ve Osman Baydemir'in 3 kez görüştüğü Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak da onlara, “Kimsenin burnunun dahi kanamasını istemiyoruz. Bütün Türkiye'de benzer olaylar yaşanıyorsa ve bugüne kadar Diyarbakır’da böyle büyük çapta bir olay yaşanmamışsa bu sizin sağduyunuz ve bizim çalışmalarımız sayesindedir. Yürüyüşe izin verilmedi. Miting yapacaksanız başvurunuzu yapın size izin verelim. Güvenlik önlemi alalım yapın. Ancak, bu kalabalık ile yürümenize izin veremeyiz. Bu kalabalığın içerisinde 500 kişi ellerindeki molotof kokteylleri ve taşlarla vatandaşa zarar vermemesini garantisini kimse veremez. Sizden sağduyu bekliyoruz. Biz bize bu sorunu sağduyu ile çözebiliriz. Siz bu kitleyi konuşarak dağıtabilirsiniz” dedi.
DTP’liler ise, Burukank’ın konuşması üzerine, toplanan kalabalığın en azından kısa mesafe yürümesine izin verilmesini, ardından basın açıklaması yapılması halinde dağılacağını söyledi. Görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmayınca DTP milletvekili ve belediye başkanlarını taşıyan otobüs, ayrıldı. DTP'liler daha sonra il binasına gitti.


OLAYLAR BAŞLIYOR

Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine DTP önünde toplananlar, öğlen saatlerinden itibaren ellerinde bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın posteri ve PKK flamalarıyla sloganlar atarak yürüyüşe geçti ve engel olmak isteyen polise taş atıp sopalarla saldırdı. Bunun üzerine polis, göstericilere tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba atarak müdahale etti. Göstericiler de molotof kokteyli ve havai fişek atıp karşılık verdi.
Buradaki arbede saat 14.00 sıralarında iyice yoğunlaşırken, bu kez hemen yakındaki Ak Parti il binasına yönelen kalabalık, binayı taş va molotof kokteyli ile tahrip etti. Bina önünde önlem alan polisler havaya uyarı ateşi açarak göstericilerin içeri girmesini önledi. Bir başka grup da ara sokaktaki bir marketler zincirinin şubesini tahrip etti.
Ak Parti il binasının karşısında bulunan bir dershanedeki ilköğretim okulu öğrencileri de göz yaşartıcı gazdan etkilendi. Öğretmenleri ile dışarı fırlayan öğrenciler, zor durumda kalırken bazıları gözyaşlarını tutamadı.


ÜNİVERSİTELİ GENÇ ÖLDÜ

Gruplara ayrılan göstericiler birkaç noktada birden polisle çatışmaya başlayınca, tazyikli ve göz yaşartıcı bombayla müdahalede yetersiz kalan polis zaman zaman havaya ateş açtı. Göstericilere müdahale eden polisler sık sık ‘orantılı güç’ kullanılması yönünde uyarıldı.
Turgut Özal Bulvarı üzerinde göstericilerle polis arasında çıkan arbede sırasında, henüz nereden geldiği ve kimin attığı belli olmayan kurşunla Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Aydın Erdem, yaşamını yitirdi. Erdem’in cesedi kesin ölüm nedeninin saptanması için Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde otopsiye alındı.
Göstericiler kentin birçok semtinde ateşler yakarak polise direnirken, helikopterlerdeki polisler, gösterilericileri havadan belirleyip, ekiplere bildirdi. Kentin bazı kesimlerinde göstericilerle polis arasında arbede sürerken, olayların yoğunlaştığı Urfa yolu üzeri savaş alanına döndü. Polisler, gözaltına aldığı yaşı küçük göstericileri daha sonra serbest bıraktı.
DTP il binası önünde sıkılan gazlar hafif rüzgarın da etkisiyle binanın içine girdi. Polis, yetkilileri DTP il binasına herhangi müdahalede bulunulmadığını ve gaz sıkılmadığını belirtti.
Bu arada sıkılan gazlardan 2 polis memuru etkilendi. Bu polisler ambulanslarla hastaneye götürüldü. Göstericiler hareket eden ambulansa da taşlarla saldırdı.


“ÖLDÜRÜLSEK DE AÇILIMDAN VAZGEÇMEYİZ”

Diyarbakır Ak Parti İl Başkanı Mehmet Baki Aksoy, saldırıya uğrayan parti binasında basın toplantısı yaptı. Aksoy, parti binasının kapıları ve camlarının kırıldığını, bina içerisine molotof kokteyli atıldığını belirterek, “Bir saate yakın parti binamız içinde can pazarı yaşanmıştır. Bir siyasi partinin düzenlediğini yürüyüşün ardından partimizin hedef alınmasını kınıyoruz. Başkasının canına ve malına zarar verilmesini doğru bulmuyoruz” dedi.
Ak Parti iktidarıyla birlikte faili meçhul cinayetlerin, köy yakma ve boşaltmaların son bulduğunu kaydeden Aksoy, demokratik açılım ile birlikte, bazı sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin rahatsız olduğunu söyledi. Bazı kesimlerin bölge halkının özgürlük içinde yaşamasını istemediğini öne süren Aksoy, “Ak Parti bunu hak etmemiştir. Sürekli yapılan eylemlerin ardından partimiz hedef alınıyor. Cana ve mala kastetmek özgürlük değil. Bu kaosu ve terörü azdırır. İnadına, demokratik açlıma devam edeceğiz, sürecin engellenmesine izin vermeyeceğiz. Belki öldürülebiliriz. Ama bölge halkının huzuru için kanımızın son damlasına kadar inadına özgürlük diyoruz” diye konuştu.
DTP önünde toplanan grubun, partilerine saldırdığını ifade eden Aksoy, “DTP dünden beri bildiri dağıtıp çağrı yapıyor. Demokratik açılım sürecinden rahatsız olan DTP dünden beri bildiri yayınladılar. DTP önünde toplanan grup buraya saldırdı. Demokratik açılım sürecinden rahatsız olan örgütler, siyasi partiler var. Birilerinin değirmenine taşınan su kesilecek. Kan ve gözyaşı üzerinden siyaset yapamayacaklar. Açılımla birlikte bölge halkı huzura kavuşacaktır. Cenazeler gelmeyecektir. Bunlar can havliyle yapılan eylemlerdir.”

DHA(GG/ESM) (FOTOĞRAF)


MERSİN’DE POLİSE TAŞ YAĞDI

Mustafa ERCAN- Mustafa İNSAN/MERSİN (DHA)

MERSİN’de Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) düzenlediği miting sonrası DTP ilçe binası önünde toplanan PKK yandaşları, çevrede güvenlik önlemi alan polislere taş yağdırdı.
DTP’nin toplantısına katılan Van Milletvekilleri Fatma Kurtulan ve Özdal Uçar ile Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş için Otoban Serbest Bölge çıkışında karşılama yapıldı. Milletvekillerini taşıyan otobüs yaklaşık 300 araçlık konvoy eşliğinde 5 kilometrelik güzergahta ilerleyip, Mithatpaşa Mahallesi’nde bulunan Alyans Düğün Salonu’na geldi. Kalabalık düğün salonuna sığmayınca, DTP’nin toplantısı sokak mitingine döndü. Yaklaşık bin kişinin katıldığı mitingde terör örgütü PKK ve Abdullah Öcalan lehinde sloganlar atıldı, Öcalan’ın posterleri taşındı.
Otobüsün üzerinden kalabalığa hitap eden Fatma Kurtulan, insani taleplerle alanlarda olduklarını belirtti. Kurtulan, geçmiş dönemlerde partisine mensup bir milletvekilinin “Yanlış hesap, Silopi’den döndü” yönünde açıklamalarda bulunduğunu ifade ederek şöyle konuştu:
“AKP geçtiğimiz haftalarda bir açılımdan bahsetti. Tüm Kürtler, ‘Bu açılımda samimilerse, Kürt sorununu demokratik çözümle özdeşleştireceklerse, her şeye varız’ dedi. Ama gelinen süreçte görüldü ki, bu açılım bir tasfiyeymiş. Bunu nereden anladık? En son Silopi’deki olaylar herkes için bir dönemeçti. Silopi’de Sayın Öcalan’ın çağrısıyla bir grup dağdan geldi ve tüm barış sevdalıları, meydanlara gelip, barışa kucak açtı. Ama İzmir’de ve Çanakkale’de istenmeyen olaylara maruz bırakıldık. İşte milletvekilimizin sözü burada da çok geçerli oldu. Yani AKP’nin açılımı da Silopi’den geri döndü. Şu an her zamankinden daha çok hak ihlali yapılıyor” dedi.


‘29'UNCU İSYANIN LİDERİ ÖCALAN’

Konuşmasını zaman zaman yağmur altında sürdüren Kurtulan, önümüzdeki süreçte daha da güçlenerek mücadelelerine devam edeceklerini savundu. Abdullah Öcalan’ın sorunların çözümünde etkili olacağını öne süren Kurtulan şöyle devam etti:
“Sorunun çözümü Sayın Öcalan’ın elindedir demiştik. Diyalog için demokratik bir süreçten bahsediyorsanız, bunun yolunun diyalogdan geçtiğini de söylemiştik. ‘Her şeyden önce onunla görüşeceksiniz’ demiştik. 29’ncu isyanın lideri kimse, onunla görüşmek zorundalar. 29’ncu isyanın lideri Sayın Öcalan’dır. Ona bağlı, onun talimatları ile hala hareket etmekte olan bir PKK gücü vardır ve onun arkasında milyonlarca halk vardır. Bizi anlamıyorlar. ‘Sorunun anahtarı, çözümü oradadır’ diyoruz, hala bunu anlamıyorlar ve anlamamakta da ısrar ediyorlar. Biz Sayın Öcalan’ın koşullarının düzeltilmesi, İmralı Cezaevi’nin lağvedilmesini talep ederken, onlar daha küçük bir yere götürüyorlar.”
Konuşmasının başında Kürtçe sözler söyleyen Nezir Karabaş ise, Türkçe yaptığı konuşmasında partisinin kapatılmasıyla ilgili çalışmalara değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“10 yıllardır mücadele ediyoruz. Ama 2 yıldır parlamentoda temsil ediliyoruz. Bizler mücadeleye parlamenter olarak başlamadık. Partimizi kapatmak, milletvekilliğimizi düşürmek isteyenlere sesleniyorum; bizim eğer parlamentoda siyaset yapma koşullarımızı bitirirseniz, eğer bir tek milletvekilimize dokunursanız, meydanlarda siyaset yapmaya devam ederiz.”
DTP Van Milletvekili Özdal Uçar ise konuşmasının tamamını Kürtçe olarak yaptı.


YİNE POLİSİ TAŞLADILAR

Mitingin sona ermesinin ardından topluluk bir kilometre uzaklıkta Şevket Sümer Mahallesi’nde bulunan DTP Akdeniz İlçe binası önünde toplandı. Burada aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık yüz kişi çevrede güvenlik önlemi alan polisleri taşladı. Bu sırada bazı esnaf işyerlerinin kepenklerini kapattı. Kısa süreli olarak sokak aralarında devam eden taşlama, polisin müdahalesi ile son buldu.

ŞEMDİNLİ'DEKİ OLAYLAR

IRAK'taki Kandil Dağı ve Mahmur kampından 19 Ekim'de Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye gelen 34 PKK'lıdan 9'u bugün de Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde DTP öncülüğünde düzenlenen mitinge katıldı. Miting sonrası yürümek isteyen göstericilerin, polisi taşlaması üzerine olaylar çıktı. Polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullandı. Göstericiler, Hükümet Konağı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ile AK Parti ilçe binasını da taş yağmuruna tuttu.
Şemdinlİ'de, Kandil ve Mahmur'dan gelen 9 PKK'lı, DTP İlçe binası önünde düzenlenen mitinge katıldı. Yapılan konuşmaların ardından, yaklaşık bin kişi, terör örgütü PKK ve bölücübaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak yürüyüşe geçti. ‘Dağılın’ uyarılarını dinlemeyerek yürümeye devam eden göstericilere polis müdahale etti. Bunun üzerine göstericiler polislere taş atmaya başladı. Polisler de kendilerine taş atan grupları göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak dağıtmaya çalıştı.
Ancak dağılmamakta ısrar eden göstericiler, ilçeyi savaş alanına çevirdi. Polis araçları, Hükümet Konağı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve AK Parti ilçe binaları, taş yağmuruna tutuldu. Polisin müdahalesiyle ara sokaklara dağılan göstericiler buralar da zaman zaman taşkınlık yapmaya devam etti.

 
HAKKARİ DE KARIŞTI

Hakkari'de de öğlen saatlerinde Bağlar Mahallesi'nde toplanan 50 kişilik grup, terör örgütü PKK lehine sloganlar atıp, ateş yakarak yola barikat kurdu. Araçların geçişine izin vermeyen göstericiler, polis araçlarını da taşladı. Polis göstericileri dağıtmak için, gözyaşatırıcı bomba ve tazyikli su kullandı.
Bu sırada polis aracına molotof kokteyli atmak isteyen bir gösterici polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Sokak aralarına dağılan göstericelerle, polis arasında kovalamacalar yaşandı.NUSAYBİN’DE İZİNSİZ GÖSTERİ


Mehmet Ali BULUN


MARDİN'in Nusaybin İlçesi'nde izinsiz gösteri yapan gruptakiler, kendilerine müdahale eden polislere taş attı. Polis grubu dağıtmak için tazyikli su kullandı.
Nusaybin'de, İmralı'da ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasını çeken bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının kötüleştiğini öne süren grup, izinsiz gösteri yaptı. İlçede esnaf kepenklerini açmezken, göstericiler Demiryolu Köprüsü Mevkii'nde toplanıp PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Çoğunluğunu çocukların oluşturduğu grup, barikatlarla yolları kapatırken, müdahale eden polislere taşlı saldırıda bulundu. Polis, göstericileri dağıtmak için gaz bombası ile tazyikli su kullandı. İlçede gösteriler ara sokaklarda sürdü.-İSTANBUL' DA DA OLAYLI GÜN 


Sultangazi’de izinsiz gösteri yapmaya çalışan grup, polisin müdahalesiyle dağıtıldı.
Gazi Mahallesi’nde son durak olarak bilinen noktada, Demokratik Toplum Partisi (DTP) irtibat bürosu önünde toplanan bir grup, terör örgütü ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atarak izinsiz gösteri yapmak istedi. Bölgede sabah saatlerinden itibaren önlem alan güvenlik güçleri, panzerler desteğiyle göstericilere müdahale etti.
Polisin müdahalesiyle, emniyet güçlerine taşla karşılık veren göstericiler, ara sokaklara girerek dağıldı. Bazı göstericiler, ara sokaklarda toplanarak gösteriyi sürdürmek isterken, toplanan gruplar emniyet güçlerinin tekrar müdahalesiyle dağıtılıyor.
VİRANŞEHİR’DE ÖCALAN YÜRÜYÜŞÜ

Mustafa MERT

ŞANLIURFA'nın Viranşehir İlçesi'nde, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını protesto için DTP İlçe teşkilatı tarafından yürüyüş düzenlendi. İlçe merkezinde ön saflarında küçük çocukların katıldığı, PKK ve Öcalan lehine sloganların atıldığı yürüyüşte konuşan DTP Viranşehir İlçe Başkanı Adnan Etli, “İlk olarak saçları kazıtılan, daha sonra fiziki saldırıya kalan ve son olarak da cezaevi koşulları ağırlaştırılan Sayın Öcalan’ın yaşamı sonlandırılmaya çalışılmaktadır” iddiasında bulundu.
Öcalan'a destek amacıyla yapılan yürüyüşe katılmak isteyenler, öğle saatlerinde Vatan Caddesi'nde toplanmaya başladı. DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ve Viranşehir Belediye Başkanı DTP'li Leyla Güven'in gelişi ardından yaklaşık 500 kişilik kalabalık ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti. Ön saflarında yaşları 8- 15 arasında değişen çok sayıda çocuk ile ellerinde PKK'nın renklerini simgeleyen bez parçaları taşıyan kadınların bulunduğu kalabalık, PKK ve Öcalan sloganları eşliğinde yürürken, çevredeki bazı işyerlerindeki kişiler alkışlarıyla gruba destek verdi. Üzerinde, ‘Özgür önderlik, özgür kimlik. Yada sonuna kadar direniş ve intikam’, ‘Çözümün dili Öcalan’, ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’, ‘Söyleyecek sözümüz, çözümü geliştirecek gücümüz var’, ‘Öcalan'ın özgürlüğü özgürlüğümüzdür’ yazılı döviz ve pankart taşıyan kalabalık, PKK ve Öcalan lehine attıkları sloganlar eşliğinde yaklaşık 2 kilometre yürüdü. Cumhuriyet Meydanı'nda son bulan yürüyüş sırasında gazetecilere basın açıklamasını okuyan DTP İlçe Başkanı Adnan Etli, son dönemlerde uygulanan politikaların inkar ve imhayı dayattığını ileri sürdü. Bölücübaşı Öcalan'dan ‘Kürt halk önderi' diye söz eden Etli şöyle dedi:
“Demokratik Açılımın' özünde Kürt halkının taleplerine yönelik çözümsüz politikalar esas alınmıştır. AK Parti iktidarının esas hedefi Kürt halkının elde ettiği kazanımları geri almaya yöneliktir. İçinde bulunduğumuz süreç halkımızı kandırma ve tasfiye sürecidir. Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan, ilk olarak saçları kazıtılarak, ardından fiziki saldırıya maruz kalarak, son olarak da cezaevi koşulları ağırlaştırılarak yaşamı sonlandırılmaya çalışılmaktadır.”
Etli, ‘Kürt halkının iradesi' olarak nitelendirdiği Öcalan'a özgürlük isterken toplananlar bir süre daha slogan atmayı sürdürdü. Polisin de yoğun güvenlik önlemi aldığı basın açıklaması ardından hep birlikte sloganlar eşliğinde Kışla Mahallesi’ndeki DTP İlçe Başkanlığı'na yürüyen kalabalık, buradan olaysız dağıldı.

 

BATMAN’DA 5 BİN KİŞİ TOPLANDI


Arif ARSLAN- Turan KOYUNCU

İMRALI'da çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasını çeken PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi isteğiyle DTP'nin Batman ve Siirt’te düzenlediği mitinglerde olaylar çıktı.
Batman’da aralarında DTP Batman milletvekilleri Bengi Yıldız, Ayla Akat Ata ile belediye başkanlarının da bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi DTP il binası önünde toplandı. Üzerinde Abdullah Öcalan’ın resmini ve ‘Güneşimizi 6 metrekareye hapsedeceğinizi mi sandınız’ yazısı bulunan pankartla yürüyüş yapmak isteyen göstericilere, kentte sıkı önlem alan polis izin vermedi. Milletvekilleri ile polis arasındaki tartışmalardan sonra yürümelerine izin verilmeyen göstericiler oturma eyleminde bulundu.
Milletvekilleri ve göstericiler bir süre oturduktan sonra yeniden yürümek üzere harekete geçince polis yine engel oldu. Göstericiler polisleri taş atmaya başlayınca ortalık bir anda karıştı. Çıkan arbedede polisler göstericileri dağıtmak için tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba ile müdahale etti. Atılan gazlardan milletvekili Ayla Akat Ata’ta etkinlendi. Olayların sürdüğü bulvar üzerinden daha sonra milletvekilleri ayrıldı. Polisle çatışan göstericiler, MHP il binası ile bankalara da taşlarla saldırdı. Göstericilerle polisler arasında ara sokaklarda çatışma bir süre devam etti.


SİİRT’TE POLİS MÜDAHALE ETTİ

Siirt’in Eruh yolu üzerinde bulunan DTP il binası önünde toplanan yaklaşık 1000 kişi, Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesini istedi.
Burada DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik yaptığı konuşmanın ardından göstericiler dağılırken, PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak Çakmak Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Polisin tüm uyarılarına rağmen Kadın ve Doğum Hastanesi önüne kadar gelen göstericiler burada slogan atmayı sürdürünce polis müdahale etti. Göstericilerin taş atarak karşılık vermesi üzerine polis, göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su ile müdahale etti. Polis, göstericiler dağıtmak için havaya ateş açarken, cıkan arbedede 4 gösterici yaralandı.
Arka sokaklara kaçan gösterecilerle polis arasındaki kovalamaca bir süre devam ederken 8 kişi gözaltına alındı.  (dha, aa)