Her yerde Nevruz ateşi

Türkiye, İran ve Orta Asya'da Nevruz coşkusu vardı. AB'den gelen isimlerin de izlediği Diyarbakır'daki kutlamaya 250 bin kişi katıldı. Eski DEP'li Leyla Zana, "Biz bu ülkenin her şeyine ortağız" diye konuştu. Civan Haco, "Diyarbakır'a gelmek hayalimdi, gerçek oldu" dedi. Sahneye 'Newroz piroz be' (Nevruz kutlu olsun) sözleriyle çıkan İbrahim Tatlıses, hayatında böyle kalabalık görmediğini belirtti.

DİYARBAKIR - Birçok kültürde baharın gelişini simgeleyen Nevruz Bayramı, dün Türkiye'de de kutlandı. Kutlamaların en büyüğü Diyarbakır'da yapıldı. DEHAP ve Demokrasi Platformu tarafından organize edilen kutlamaya yaklaşık 250 bin kişi katıldı.
Büyük bir ateşin yakıldığı kutlamaları yaklaşık 150 yabancı gözlemci ve Norveç'in Ankara Büyükelçisi Hans Wilhelm Longva'nın yanı sıra Avrupa Parlamentosu Milletvekili Feleknaz Uca da izledi. PKK ve 'Yaşasın Apo' sloganı atılan kutlamaya eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Selim Sadak, Ahmet Türk ve Abdullah Öcalan'ın kardeşleri katıldı.
'Değişimden yanayız'
DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yaptığı konuşmada, Kürt sorununun orduyla çözülemeyeceğini belirtti. Leyla Zana ise şunları söyledi: "Biz bu ülkenin her şeyine ortağız. Türkiye'de Kürt sorunu 80 yıldır inkâr edildiği için bir sonuç alınamıyor. Biz değişimden yanayız. Kendi geleceğiyle ilgili karar vermek en çok bu halkın hakkı."
Kutlamalarda önce Civan Haco sonra da İbrahim Tatlıses konser verdi. Diyarbakır'a gelmenin kendisi için rüya olduğu belirten Haco, "Bu rüyam gerçek oldu" dedi. Tatlıses de 'zafer işareti' yaparak Kürtçe 'Newroz piroz be' (Nevruz kutlu olsun) diyerek konsere başladı. Tatlıses, "Hayatımda böyle bir kalabalık görmedim" diye konuştu.
Resmi kutlama
İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'nda yapılan kutlamayı ise İstanbul Valiliği Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Koordinatörlüğü organize etti. Kutlamaya katılan Vali Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 66. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İhsan Balabanlı ve Türk dünyası temsilcileri, Nevruz ateşi üzerinden atlayarak, Türklerin Ergenekon'dan çıkışını temsilen demir dövüp, yumurta tokuşturdu.
Mersin'de ise korsan gösteri düzenlendi. Müdahale eden polis 28 kişiyi gözaltına aldı. (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7415627415620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.