Her yere Türk bayrağı

Mersin'deki Nevruz kutlamaları sırasında bayrağa saldırdıkları belirtilen iki kişi yakalanırken, eyleme tepkiler yayılıyor. İstanbul'da, Kapalıçarşı dahil birçok yerden başlayarak, Diyarbakır, Ankara, Şanlıurfa, Antalya gibi çeşitli illerde, ev ve işyerlerine bayraklar asıldı. RTÜK, TV kanallarını bugün ekranlarına bayrak yerleştirmeye davet etti. DEHAP, saldırıyı araştırmak üzere Mersin'e heyet yolluyor.

ANKARA - Türkiye dün, pazar günü Mersin'deki Nevruz kutlamaları sonrasında
'küçük bir grup'un alevlendirdiği bayrak kriziyle uyandı. Bayrağa saygı yürüyüşleri düzenlendi, sokaklarda Türk bayrakları dağıtıldı. Bayrak krizi, siyasetin de gündemine oturdu.
Başbakan'dan DEHAP'a
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin Mersin'deki Türk bayrağına saldırı girişimine geç tepki vermesiyle ilişkiyi eleştiriler anımsatılınca, verdiği yanıtta günleri şaşırdı.
Başbakan Erdoğan, "Olay pazartesi günü (aslında pazar) meydana geldi. Ben yurtdışındaydım. Dışişleri Bakanımız Abdullah Gül'den açıklama yapmasını ben istedim. Grup toplantısında gerekli açıklamayı yaptı. Ancak bu tür şeyler duygusallık içinde yapılmaz. Hiç kimsenin Türk bayrağına el uzatmaya, hakkı yok. Buna müsaade etmeyiz.
İçişleri Bakanlığımız yasal takibatı başlatmıştır. Burada 1991-93 doğumlu çocukların seçilmiş olması manidardır. Şahsen DEHAP'ın yöneticilerine de bu konuda daha hassas olmaları öneririm ki o mitinglerde açılan bayraklar milletimizi rahatsız etmektedir."
RTÜK ekrana bayrak istedi
RTÜK ise bütün TV kanallarını bugün tüm gün ekranlarına, tıpkı ulusal bayramlarda olduğu gibi Türk bayrağı yerleştirmeye davet etti. RTÜK'ten dün yapılan açıklamada, bayrağa saldırı girişimi nefretle kınandı.
İHD: Barış korunmalı
İHD Genel Başkanı Alataş ise, bayrağa yönelik çirkin saldırının ardından öne çıkan davranışların ülkenin barış ortamına zarar verdiğini hatırlattı. Alataş, "Ülkemiz bayrağına yapılan çirkin saldırı hepimizi üzmüştür. Ancak, insanlarımız arasındaki barış ortamını bozmaya yönelik bu tür provokatif davranışların, gereğinden fazla büyütülerek, daha büyük olayları tahrik edecek boyutlara taşınmaması da son derece önemlidir" dedi. Mazlum-Der Genel Başkanı Başkanı Ayhan Bilgen ise kamplaşmayı artıracak söz ve davranışlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.
'Kürtlere mal etmeyin'
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise olayın tüm Kürt toplumana mal edilmesini eleştirdi. Baydemir, "Bir iki genç veya çocuğun eline bayrağı verip, böyle bir saygısızlıktan sonra bunu bütün Kürtlere ve DEHAP'a mal etmek kabul edilebilir değil. Böyle bir tartışmanın Türkiye'nin geleceğine katkısı olmayacaktır. Tepki gösterenler ne kadar bayrağa sahip çıkıyorsa biz de o kadar sahip çıkıyoruz. Hiç kimse kendisini bizden fazla yurtsever olarak gösterip ülkeyi şovenizme götürmeye hakkı yoktur." dedi.
Siyasiler tepkili
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar olayın 'lafla geçiştirilemeyeceğini' belirtirken, partililerinin mitinglere parti bayrağı yerine Türk bayrağıyla gelmesini istedi. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de Türkiye'nin özelliklerini ve duyarlılıklarını erozyona uğratmak isteyenler mutlaka ve mutlaka hüsrana uğrayacaklarını kaydetti. ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu ise "Saldırıyı bahane ederek milliyetçi ve otoriter güçlerin çatışmayı teşvik edici davranışları kabul edilemez" dedi.
Sivil toplumdan kınama
Türk-İş ve Hak-İş, DİSK, Anadolu Üniversitesi (AÜ) Senatosu, Demiryol-İş Sendikası, Bem-Bir-Sen ve Toplumsal Düşünce Derneği Genel Başkanı Fethi Bolayır, Türk Parlamenterler Birliği (TPB), İzmir Barosu Başkanı Nevzat Erdemir, Dicle Üniversitesi (D.Ü) Senatosu, Kocaeli Üniversitesi Senatosu, Mersin Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Mesut Yaşar Ertekin, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam yaptıkları açıklamalar ile Mersin'deki olayı kınadı.
DEHAP heyeti Mersin'de
DEHAP'tan yapılan açıklamada Genel Başkan Yardımcısı Aleddin Erdoğan başkanlığında heyetin bugün olayı incelemek için Mersin'de olacağı açıkladı.
Başkenttekırmızı çarşamba

Başkentte birkaç bayrak protestosu birden düzenlendi. Güvenpark'ta toplanan Türkiye Kamu-Sen üyeleri, zaman zaman İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu aleyhine sloganlar attı. Basın açıklamasının ardından Ankaralılara Türk bayrağı dağıtıldı. Türk Eğitim-Sen üyeleri de Atatürk Bulvarı'ndaki Kızılay Postanesi önünde basın açıklaması yaptıktan sonra vatandaşlara bayrak dağıttı. Ankara Oto Sanatkârları Odası'na üye bir grup esnaf ise Türk bayrağına saldırıyı protesto etmek amacıyla, oluşturdukları araç konvoyuyla Anıtkabir'i ziyaret etti. Oda Başkanı Şerafettin Kaya ve esnaf, Atatürk'ün mozolesine çelenk koyduktan sonra saygı duruşunda bulundu. Oto sanayicileri, daha sonra konvoy halinde işyerlerine döndü.
FOTOĞRAF: ÜMİT KOZAN/DHA
Diyarbakır'da dev bayraklar

Daha önce sadece resmi günlerde bayrakların asıldığı Diyarbakır Orduevi ve askeri lojmanlarına (solda) dün sabah saatlerinden itibaren dev Türk bayrakları asıldı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin birçok ilinde çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından bayrağa saygı mitingleri düzenleneceği öğrenildi. Diyarbakır'daki miting bugün Dağkapı Meydanı'nda yapılacak.
Samsun, Niğde, Kahramanmaraş ve İskenderun'da da siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, esnaf ve vatandaşların evlerine ve işyerlerine Türk bayrakları astıkları görüldü.
FOTOĞRAF: İbrahim Yakut/AA

Buz gibi bir protesto
Antalyalı dondurma ustası Cengiz Aslan, bayrağı hakareti protesto için 1 metreye 1.5 metre ebadında dondurmadan (sağda) bayrak yaptı. Bursa'da ise bir grup motosikletli genç Yıldırım ilçesi Gökdere Bulvarı'ndan Türk bayraklarıyla çıkarak Bursa kent içinde protesto turu attı.
Kuvayı Milliye de eylemdeydi

Gaziantep'te, Atatürk Anıtı önünde toplanan Gaziantep Kuvayı Milliye ve Mücahit Gaziler Derneği üyeleri adına açıklama yapan dernek başkanı Mehmet Özkahraman, Türk milletinin bayrak için canını verdiğini, Kurtuluş Savaşı mücadelesinin de bunun en güzel örneği olduğunu söyledi. Gaziler açıklamanın ardından Şehitkamil Belediyesi'nin Yaşlılar Haftası organizasyonu kapsamında 'Gelibolu' belgeselini izlemek için sinemaya gittiler.
FOTOĞRAF: AA
(Radikal, dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7418387418380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.