@ismailsaymaz

Herkes aynı düşünmüyor

Herkes aynı düşünmüyor
Herkes aynı düşünmüyor

EMEP Genel Başkanı Gürkan, parti olarak sürecin sonuna kadar arkasında olduklarını söyledi.

Zübeyir Aydar'ın açıklamalarını değerlendiren sosyalist partilerin temsilcileri, "Sosyalistlerin hepsini aynı kefeye koymak hata" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

KCK Yürütme Kurulu Üyesi Zübeyir Aydar’ın dün Radikal’e yaptığı açıklamada sosyalistlerin kendilerini anlayamadığını belirterek, ”Çözüm sürecine destek veriyoruz diye bazıları tarafından eleştiriliyoruz. Şunu bilmeliler: Bugüne kadar ne söylediysek aynı fikirlere sahibiz. Devleti yöneten kesimle barış yapıyoruz diye merkezi hükümetçi, devletçi, orducu yahut AKP ’li olduğumuz anlamını çıkarmamak lazım” dedi. Aydar’a sosyalistlerden yanıt geldi. Parti temsilcilerinin değerlendirmeleri şöyle:
EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan: Aydar’ı eleştirdiğimiz nokta sosyalistler kavramının genelleştirilmesi. Tek bir sosyalist hareket yoktur. ‘Sosyalistler bizi anlamıyor’ diyerek genelleştirmek, Türkiye gerçekliğine uygun değil. Parti olarak biz her zaman Kürtlerin ulus olmaktan kaynaklı taleplerinin yanında yer aldık. Barış sürecine gelince de ‘ABD’nin bölgeye dair oyunu mu’ diye bir değerlendirmeyi düşünmedik hiçbir zaman. Kürt halkının anadil, etnik kimliğe dayanmayan vatandaşlık tanımı, ulus olma taleplerinin çözümü Türkiye’nin demokratikleşmesinin yolunu da açacak. Bu sürece dair ‘AKP’nin politikasının parçası demek, halkın mücadelesine inanmamak demektir.
ÖDP Genel Başkanı Alper Taş: Sosyalistler dışında BDP ’lileri ve Kürtleri anlayan başkaca hareket var mı? Sosyalistler savaşın en kızgın anında, bugün barış diye dolaşanların korktuğu dönemde, Kürt sorununda adil demokratik çözüm talep etmiş bir gelenektir. Savaşın şiddetlendiği konjonktürde barışın müzakerelerle olabileceğinin altını çizmiştir. Biz de Aydar’ın mantığını anlamıyoruz. Sosyalistler barışı tereddütsüz savunuyor. Fakat barışın gerçek bir temele oturması, barışın İran’la savaşa dönüştürülmemesi, başkanlık sistemi gibi bir sivil diktatörlüğe dönüştürülmemesi için uyarıcı tutum alıyor. Kürt hareketi ile sosyalist hareketi ayrıştıracak söylemlerden uzak durulması iyi olur.
SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan: Belki haklılık payı olan bazı değerlendirmeler vardır ama sosyalistlerin tümünü ortak çuvala doldurup değerlendirmek siyaseten hatalıdır. Evet, bu memlekette kendine sosyalist deyip de ulusalcılığa yönelenler var ama diğer taraftan Kürt halkıyla kader birliği yapmış, haklı mücadelesinin yanında olmuş enternasyonal sosyalistler var, biz de bu kulvardayız. Doğrusu, Meclis’e girmek ya da iktidar olmak temel sorunumuz değildir. Bizim temel sorunumuz, ülkenin demokrasi ve özgürlükler cenneti olmasıdır. Evet, bir kısım sosyalistler açısından bu süreç, BDP’nin AKP ile yakınlaşması olarak değerlendirilebilir. Ancak biz sürece olumlu bakıyoruz.
TKP Merkez Komite Üyesi Mehmet Kuzulugil: Kürt hareketi Türkiye siyasetine kendi merkezinden bakıyor. Bunun sonucu olarak, aslında onlar bizi anlamıyor. Kürt siyaseti bizim eleştirilerimize hep aynı kalıpla yaklaşıyor. Ne rezerv koysak, ‘Siz emperyalistlerle ve AKP ile uzlaşıyorsunuz’ dediğimizi sanıyor. Bir kere, Aydar’ın sandığı gibi, “Kürt sorunu çözüm yoluna girerken sosyalistler için iktidar alanı açılacaktır” yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Kürt sorunu sosyalist mücadele için engel değil, mücadelenin nedenlerinden biridir. Herhalde Hizbullah’ın tekrar kendini göstermesini Kürt hareketi de görüyordur. Sadece bizim için değil, Kürdistanlı sosyalistler için de yeni zorluklar çıkacaktır. Aydar, “Bir tarafta AKP, diğer tarafta ulusalcılar, ortada sosyalistler var” diyor. Biz bu ikiliğin karşısındayız. Bizim şerhimiz, görüşmeler sonucu siyasetin tümüyle AKP eline bırakılmasınadır.


  http://www.radikal.com.tr/1130007113000712

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  boşluğa yumruk atmak - yaralı aslan

  bu ülkede herkesin ne düşündüğünü bilmek şu an imkansız.mesela başta ulusalcı Türkler olmak üzere milliyetçi Türkler ve solcu Türklerin de hatırı sayılır bir kısmı ayrılık taraftarı.ama ayrılıkçı Türk partilerin kurulması yasak olduğu için fikirlerini belirtemiyorlar.ayrılıkçı partiler yasallaştığında eminim ki Türk ulusunun yüzde 80 i ayrılık taraftarı olacaktır ve bu ayrılıkçı parti tek başına iktidar olacaktır

  KÜRT hareketi nedir? - ararat78

  Kürt hareketini sadece kürtlerle sinirlandirmak ve salt ulusal bir hareket olarak bakmak bence cok yanlis,sol cuyum diyen insanin da kendisini kürt hareketinden bagimsiz gormesi ve ayriksi hareket etmeside zaten cok cock yanlis.dogrudur tarihsel bir Kürt isyani -hareketi vardir,ama ozunde kürtler oyle cok ulusalci degildir,pkk hareketi aslinda bir sol hareketidir ama solcular sahip cikamamistir,komplex yasamislardir bundan dolayi pkk hareketi genellesememistir.Kürt hareketinin beyinleri ve ideologlari sadece kürt degil turklerdir ayni zamanda.öcalan aslinda oyle cok ulsalci-kürt milliyetcisi degildir,kendisini ilkokuldan beri yari Kürt,turk,arap olarak gormektedir.ben sadece burdan solculara(eger samimiyseler)cagrida bulunuyorum,gelin Kürt hareketine sahip cikalim,buyutelim,kucultmeyelim marjinallestirmeyelim,ulusallastirmayalim.eger biz sahip cikmazsak,yalniz birakirsak elbette KLASIK BIR ULUS HAREKETI HALINE GELIR.oysa Kürt hareketi her rengin her dusuncenin ve her kulturun gelisebilcegi bir bahce olma kapasitesi vardir ve temeli boyle atilmistir..

  ULUSALCIDAN SOSYALİST OLMAZ. - m.rozbilen

  Sayın Zübeyir Aydar'ın hakkı var.Eski bir sosyalist olarak söylüyorum ki,sosyalistlerimiz sınıfta kalmıştır.Mazlum haklarından dem vurur ama masum ve haklı Kürt hareketinin yanında yer aldıklarını görmedim.Sağ olsaydı che Guvera'nı kulakları çınlasın derdim.Türkiyede sosyalistler neden çoğulcu bir güce varamıyorlar dersiniz?

  Sosyalistler aynı kefeye - adnan murat

  Bence sosyalistlerin hepsini aynı kefeye koyalım. Bir tane sosyalizm var bir sürü farklı yorumu var, artık aynı kefede ezilip özümüzü bulma zamanımız gelmedi mi? Liderlik hırslarınızı bırakın, ne yapın, edin bu birliği sağlayın. Bizim çağımız başlıyor, darmadağın, bölük pörçük olmaz bu iş.

  TKP ve Sosyalizm???!!!! - blueknife

  TKP isimli yapının "Sosyalizm-Komünizm" üzerine herhangi bir tartışmanın öznesi haline getirilmesi ve böyle bir tartışmaya katıştırılması bir felaket. Bu yapı ambleminin rengini sarı-kırmızıdan kırmızı-beyaz'a çevirmiş bir yapıdır aynen Perinçek'in İP'si gibi:-). Bırakın Sosyalisti Komünisti bu yapı tamamen Düzenin yedekte tuttuğu Türkçü Kemalist bir Parti'dir. Kürd Özgürlük Mücadelesinin bu yapıyla bir ilişkisi olmadığı gibi Sosyalism üzerinden bir eleştirisi de yoktur zaten :-)))))

  yenilgi yılları - dgol84

  lenin dediği gibi yenilgi yılları en büyük okuldur.ve en büyük sınav ulusal sorunun çözümünde ki roldur.ya tkp nın dediği gibi kürtler sosyalist devrim oluncaya kadar zulum görerek bekleyecekler,ya emepin dediği gibi sosyalist devrimin olabilmesi için kürt sorunun çözümün gerçekleştirecekler.

  Sosyalistler - mohiqan

  bu güne kadar kürd solu Ve kürd ulusal hareketi ile ayakta kaldılar, kürd ulusal hareketi ve militan gücünün barış sürecine yönelip ateş kes ilanı ve uzlaşı içersindeki rolu bu sosyalit kesim tarafından elbet doğru karşılanmaz ve eleştirilir, çünkü hiç kimse kendisinin beslenme alanını elinden alınmasını ve yok olmasını istemez. Dicle üniversitesinde ve başka üniversitelerdeki bu son zamanlardaki gerginliklerin tek sebebi budur, birilerinin bazı öğrenci kesimini ortaya sürmek istediği açık ve nettir, olaylarda özellikle sabaht tuncel ve aysel tuğluk'un tavırları anlamaya çalışmak söylemlerini okumak kafidir...