@ismailsaymaz

Herkes aynı düşünmüyor

Herkes aynı düşünmüyor
Herkes aynı düşünmüyor

EMEP Genel Başkanı Gürkan, parti olarak sürecin sonuna kadar arkasında olduklarını söyledi.

Zübeyir Aydar'ın açıklamalarını değerlendiren sosyalist partilerin temsilcileri, "Sosyalistlerin hepsini aynı kefeye koymak hata" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

KCK Yürütme Kurulu Üyesi Zübeyir Aydar’ın dün Radikal’e yaptığı açıklamada sosyalistlerin kendilerini anlayamadığını belirterek, ”Çözüm sürecine destek veriyoruz diye bazıları tarafından eleştiriliyoruz. Şunu bilmeliler: Bugüne kadar ne söylediysek aynı fikirlere sahibiz. Devleti yöneten kesimle barış yapıyoruz diye merkezi hükümetçi, devletçi, orducu yahut AKP ’li olduğumuz anlamını çıkarmamak lazım” dedi. Aydar’a sosyalistlerden yanıt geldi. Parti temsilcilerinin değerlendirmeleri şöyle:
EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan: Aydar’ı eleştirdiğimiz nokta sosyalistler kavramının genelleştirilmesi. Tek bir sosyalist hareket yoktur. ‘Sosyalistler bizi anlamıyor’ diyerek genelleştirmek, Türkiye gerçekliğine uygun değil. Parti olarak biz her zaman Kürtlerin ulus olmaktan kaynaklı taleplerinin yanında yer aldık. Barış sürecine gelince de ‘ABD’nin bölgeye dair oyunu mu’ diye bir değerlendirmeyi düşünmedik hiçbir zaman. Kürt halkının anadil, etnik kimliğe dayanmayan vatandaşlık tanımı, ulus olma taleplerinin çözümü Türkiye’nin demokratikleşmesinin yolunu da açacak. Bu sürece dair ‘AKP’nin politikasının parçası demek, halkın mücadelesine inanmamak demektir.
ÖDP Genel Başkanı Alper Taş: Sosyalistler dışında BDP ’lileri ve Kürtleri anlayan başkaca hareket var mı? Sosyalistler savaşın en kızgın anında, bugün barış diye dolaşanların korktuğu dönemde, Kürt sorununda adil demokratik çözüm talep etmiş bir gelenektir. Savaşın şiddetlendiği konjonktürde barışın müzakerelerle olabileceğinin altını çizmiştir. Biz de Aydar’ın mantığını anlamıyoruz. Sosyalistler barışı tereddütsüz savunuyor. Fakat barışın gerçek bir temele oturması, barışın İran’la savaşa dönüştürülmemesi, başkanlık sistemi gibi bir sivil diktatörlüğe dönüştürülmemesi için uyarıcı tutum alıyor. Kürt hareketi ile sosyalist hareketi ayrıştıracak söylemlerden uzak durulması iyi olur.
SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan: Belki haklılık payı olan bazı değerlendirmeler vardır ama sosyalistlerin tümünü ortak çuvala doldurup değerlendirmek siyaseten hatalıdır. Evet, bu memlekette kendine sosyalist deyip de ulusalcılığa yönelenler var ama diğer taraftan Kürt halkıyla kader birliği yapmış, haklı mücadelesinin yanında olmuş enternasyonal sosyalistler var, biz de bu kulvardayız. Doğrusu, Meclis’e girmek ya da iktidar olmak temel sorunumuz değildir. Bizim temel sorunumuz, ülkenin demokrasi ve özgürlükler cenneti olmasıdır. Evet, bir kısım sosyalistler açısından bu süreç, BDP’nin AKP ile yakınlaşması olarak değerlendirilebilir. Ancak biz sürece olumlu bakıyoruz.
TKP Merkez Komite Üyesi Mehmet Kuzulugil: Kürt hareketi Türkiye siyasetine kendi merkezinden bakıyor. Bunun sonucu olarak, aslında onlar bizi anlamıyor. Kürt siyaseti bizim eleştirilerimize hep aynı kalıpla yaklaşıyor. Ne rezerv koysak, ‘Siz emperyalistlerle ve AKP ile uzlaşıyorsunuz’ dediğimizi sanıyor. Bir kere, Aydar’ın sandığı gibi, “Kürt sorunu çözüm yoluna girerken sosyalistler için iktidar alanı açılacaktır” yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Kürt sorunu sosyalist mücadele için engel değil, mücadelenin nedenlerinden biridir. Herhalde Hizbullah’ın tekrar kendini göstermesini Kürt hareketi de görüyordur. Sadece bizim için değil, Kürdistanlı sosyalistler için de yeni zorluklar çıkacaktır. Aydar, “Bir tarafta AKP, diğer tarafta ulusalcılar, ortada sosyalistler var” diyor. Biz bu ikiliğin karşısındayız. Bizim şerhimiz, görüşmeler sonucu siyasetin tümüyle AKP eline bırakılmasınadır.