Herkes bayrağa sahip çıktı

Mersin'deki Nevruz gösterilerinde Türk bayrağına saldırılmasına tepki yağdı. Cumhurbaşkanı Sezer: Lanetliyorum. Başbakan Erdoğan: Çirkin ve alçakça. CHP lideri Baykal: Çapulcular. Genelkurmay: Bayrağı korumak için yemin ettik. Kimse sabrımızı sınamasın. DEHAP lideri Bakırhan: O bizim de bayrağımız. Provokasyon yapılmak isteniyor.

ANKARA - Mersin'deki Nevruz kutlamaları sırasında Türk bayrağına saldırılmasıyla ilgili olarak sert bir açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, olayı 'alçaklık' olarak niteledi. Bayrak yakılması girişimine Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan da çok sert tepkiler geldi.
Genelkurmay Başkanlığı'nın bayrağa saldırı olayıyla ilgili dün yaptığı açıklama özetle şöyle:
Densiz saldırı: Hiçbir değerden nasip almamış bir grup tarafından, baharın gelişini kutlamak adına düzenlenen masum etkinlikler, yüce Türk ulusunun sembolü ve her zerresi şehit kanıyla bezenmiş şanlı Türk bayrağına saldırı densizliğinde bulunulacak kadar ileri götürülmüştür. Türk milleti, engin tarihinde iyi ve kötü günler görmüş, sayısız zaferler yanında ihanetler de yaşamıştır. Ancak hiçbir zaman kendi vatanında, kendi sözde vatandaşları tarafından yapılan böyle bir alçaklıkla karşılaşmamıştır.
Gaflet ve dalalet: Savaş meydanında vuruştuğu bir düşmanın bayrağına dahi saygı gösteren bir ulusun, kendi bayrağının, kendi topraklarında, sözde kendi vatandaşları tarafından böyle bir muameleye maruz kalması, hiçbir şekilde mazur görülemez, bu haince bir davranıştır. Hem bir ülkenin vatandaşı olmak, havasını teneffüs etmek, suyunu içmek, karnını doyurmak, hem de o ülkenin en kutsal ortak değeri olan bayrağına el kaldırmaya yeltenmek gaflet, dalalet ve hıyanetten başka bir şekilde tarif edilemez.
Bayrak sahipsiz değil: Dost ve düşman herkes şunu çok iyi bilmelidir ki bu ülkenin bölünmez bütünlüğünün sembolü olan Türk bayrağı, sahipsiz değildir. Başta yüce Türk milleti ve onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri, tıpkı atalarının yaptığı gibi bayrağını koruma ve kollamaya, bunun için gerekirse kanının son damlasını akıtmaya hazırdır, yeminlidir. Onun vakar ve ciddiyetini, sabrını yanlış yorumlayanlara, yanlış hesap peşinde koşanlara Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, vatan ve bayrak sevgisini denemeye kalkışanlara, tarihin sayfalarına bakmalarını öneririz.
'En hafif sözcükle...'
Türk bayrağına yönelik saldırıya diğer tepkiler ise şöyle:
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer: Ulus-ülke bütünlüğü konusunda içeride ve dışarıda kimse yanlış hesap yapmasın. Mersin'de devletimizin ve onu oluşturan ulusumuzla ve ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik ve onun simgesi olan bayrağını yırtmaya çalışan böyle bir davranışta bulunanları ve buna azmettirenleri en hafif sözcükle lanetliyorum.
Meclis Başkanı Bülent Arınç: Bayrağa kasıtla yapılan bu küçültücü hareketin affedilmesi mümkün değildir. Bunu yapanların her şeyinden şüphe ederiz. İnanıyorum ki bu provokasyondur. Kutlamaları yapanlar eminim ki böyle bir hakareti düşünmemişlerdir.
Başbakan Tayyip Erdoğan: Bayrağımız; milletimizin, ortak tarihimizin, kültürümüzün bir simgesidir. Bayrağımızın üzerinde spekülasyona, farklı tasarruflara girilmesini, bayrağımıza yönelik bu tür çirkin ve alçakça yaklaşımlar içerisinde bulunulmasını, bu milletin birer ferdi ve evladı olarak hiçbir zaman kabul etmemiz mümkün değildir. Hiçbir zaman bayrağımıza laf ettirmeyiz.
CHP lideri Deniz Baykal: Bayrak bir milletin onuru, şerefinin timsali. Atatürk, İzmir'in kurtuluşu sırasında Yunanistan bayrağının yerden kaldırılmasını emrediyor. Bir Atatürk'ün anlayışına bakın, bir de bir ilimizin bir meydanındaki çapulculuğa bakınız. Bunların söyleyelim ki aklından geçirenler geçiremez olsunlar.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Saldırıyı Türk özel sektörü olarak şiddetle tel'in ediyor, bu büyük ülkenin kendisine emanet edilen her ortak değere, sahip çıkacak kudrette olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.