Herkes okuyacak herkes yazacak

İlköğretimde okullaşma oranını yüzde 99'a çıkaran 8 yıllık ilköğretim uygulamasına
'doping' gibi bir kampanya geliyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İlköğretimde okullaşma oranını yüzde 99'a çıkaran 8 yıllık ilköğretim uygulamasına 'doping' gibi bir kampanya geliyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in emekli öğretmen eşi Semra Sezer'in, 'Herkes okuyacak, eğitim düzeyi yükselecek' sloganıyla 19 Mayıs'ta başlattığı 'Ulusal Eğitime Destek Kampanyası' için tüm hazırlıklar tamamlandı. Kampanya 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü'nde start alacak.
Eğitim olanağından yararlanamamış herkese ulaşmayı hedefleyen kampanya için Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere diğer bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, valilikler ve basın-yayın organları harekete geçiyor. 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü'nde 'eğitsel etkinlikler'i ülke geneline yayılacak kampanya çerçevesinde Türkiye'deki okuma yazma oranını yüzde 80.5'ten yüzde 100'e çıkarma görevini üstlenen Milli Eğitim Bakanlığı, valiliklerle işbirliğine giderek tüm eğitim teşkilatındaki çalışmaları yoğunlaştırdı.
Öğretmenlere ek ücret
Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, 2003 yılına kadar sürecek kampanyanın amacını şöyle anlattı:
"Eğitim olanağından yararlanamamış, zorunlu öğretim çağını geçirmiş genç kız ve kadınlar başta olmak üzere yetişkin nüfusun tümünün eğitim gereksinimleri belirlenecek. Eksik eğitimlerini tamamlayabilmelerine yönelik programlar uygulanacak. Temel yaşam becerileri kazanmalarına ve gelir getirici, istihdam kolaylığı sağlayıcı mesleki
eğitimden yararlanmalarına olanak sağlanacak."
Bostancıoğlu, yapılacakları da şöyle sıraladı:

 • Kursların açılacağı mekânlar ile bu kurslarda görev alacak öğretmenler şimdiden belirlenecek.
 • Öğretmen görevlendirmelerinde norm kadro fazlası öğretmenler ile maaş ve ücret karşılığı derslerini dolduramayan öğretmenler öncelikle görevlendirilecek.
 • Kurslarda görev almak isteyenler tespit edilecek.
 • Kampanya kapsamında açılacak kurslarda ders ücreti ödenmek suretiyle öğretmen ve öğretici çalıştırılması halinde bunların ücretleri il ve ilçelerde kampanya hesabına yatırılan kaynaklardan ödenecek.
 • Kampanya hakkında çevreyi bilgilendirecek, motivasyonu sağlayacak etkinlikler düzenlenecek.
 • Eğitim fakülteleri ile işbirliği yapılarak sınıf öğretmenliği bölümü son sınıf öğrencilerinin gönüllü öğretici olmaları için çalışmalar düzenlenecek.
 • Okuma yazma kurslarına aile desteği sağlanması için televizyon programları ve aile ziyaretleri yapılacak.
 • Kursiyerlere materyaller ücretsiz dağıtılacak.
 • Birinci kademe okuma yazma kurslarını bitiren vatandaşların ikinci kademeye, ikinci kademeyi bitirenlerin de 'açık ilköğretim'e yönlendirilmeleri sağlanacak.
 • Kursların tanıtımı için hazırlanacak radyo televizyon programları, pankart, afiş ve her türlü ilanlarda başvuru birimi halk eğitim merkezleri olacak.
  Kampanyaya maddi destek sağlamak için de her il ve ilçede banka hesapları açılıyor.