@ismailsaymaz

Herkese ibret olsunBeş yaşındaki Dilara Dumru'nun rögar çukuruna düşerek ölmesinin ardından bu kez alışılmadık bir şey oldu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Ali Çodur'u görevden aldı. Topbaş, inşaatı yapan MVM İnşaat'la sözleşmeyi feshettiğini ve bu firmanın iki yıl ihalelere katılamayacağını da söyledi.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
EMRE BOZTEPE / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Dilara'nın annesiyle el ele yürürken 'ölüm tuzağına' düşüp ölmesinin ardından 'fatura' kesildi, sorumlular hesap vermeye başladı. Peki bu olay ders oldu mu? Hayır. İstanbul'un dört bir tarafındaki şantiyelerde çukurların ağzı yine açık, çocuklar yine şantiye alanlarındaki dev boruları oyun alanı yapıyor. Yıllar süren 'kuralsızlığın ve denetimsizliğin' getirdiği cesaretle şantiyeler tehlike saçıyor.
Beş yaşındaki Dilara Dumrul, sadece iki gün önce İstanbul'un Bahçelievler ilçesi Şirinevler Tavukçu Deresi ıslah çalışmaları sırasında kartonla örtülmüş rögar çukuruna düşerek öldü. Ancak onun yaşındaki çocuklar bugün aynı tehlikenin yanında oyunlar oynuyor. Altınşehir Bayramtepe Mahallesi Ahmet Yesevi Caddesi'nde günlük hayatın içinde iş makineleri var. Yapılan işi anlatan tabela, düşmüş ve ters çevrilmiş; üzerinde 'İSKİ, Özburak İnşaat Kanal Çalışması' yazıyor.
Caddenin iki yanında uyarı levhaları yok, onun yerine İSKİ'nin döşediği atık su boruları dizilmiş. Bu borular araçların girişini engelliyor, ancak paletli büyük iş makinelerinin arasında insanlar yürüyor. Caddenin çevresi çoğu kırılmış atık su kanal borularıyla dolu. Anneler çocuklarının elini sıkıca tutarak caddeyi geçiyor. Meraklı esnaf, bir kepçenin yanında toplanmış, açılan çukurun derinliğine bakıyor. Çalışan diğer bir kepçenin hemen yanında ise üç çocuk, kumlarla oynuyor. Yanlarında bir mıcır tepesi, çevrelerinde derin kanallar var.
Başka bir sokaktaki çalışmada da hiçbir uyarı, güvenlik şeridi ve önlem yok. Çocuklar, altyapı kablolarının çıktığı kanalın kenarında yürüyor, üzerinden atlıyor. Sokakta yürüyen Recep Hasanoğlu, 'Güvenlik önlemi yok, tehlikeli değil mi?' sorusuna gülüyor: "Senin o dediğin, Etiler'de olur."
'Lüks semt' farklı değil
Ancak varoşlar dışında da aynı 'tedbirsiz manzaralar' var. Yeniköy'deyiz. Bir süredir devam eden İSKİ'nin kanalizasyon ve altyapı çalışmaları kapsamında açılan çukurların çevresinde yeterli uyarı levhası ve güvenlik önlemi yok. Kimi çukurların çevresinde bariyerler bulurken, kimileri sadece şeritlerle çevrilmiş. Bir banka önündeki, şimdilik çalışma yapılmayan çukurun, yola bakan cephesinde bariyer varken, kaldırıma bakan cephesi boş.
Başka bir çukurda yol kenarında bariyer, kaldırım üzerinde eski borular ve toprak yığını göze çarpıyor.
Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Altyapı Koordinasyon Müdürlüğü'nün sürdürdüğü Tarabya Kavşağı'ndaki çalışmalarda da benzer görüntüler hâkim. Toprak yığınının doldurulup bırakıldığı yol girişinde belediyenin 'çalışmalardan ötürü özür dilediği' levha yere fırlatılmış. Ne bir güvenlik şeridi var ne bariyer.
Dilara'nın öldüğü Tavukçu Deresi ıslah çalışmalarında bile değişen bir şey olmamış. İnşaatı yapan MVM Turizm İnşaat, Tavukçu Deresi üzerindeki Kerimçavuş Caddesi'nin girişini ve çıkışını sac paravanlarla kapatmış. Ancak yayaların bile girmesi tehlikeli olan şantiye alanına tam dokuz noktadan araçla girmek mümkün. Yayaların geçişi için bir engel yok. Araçların girmesini engellemek için sokakların caddeye çıktığı noktalara toprak yığınları dökülmüş. Ancak araçlar toprak tepeleri kolaylıkla aşıyor.
Üst üste yığılmış beton kanalizasyon boruları da oyuncak olmuş. İlkokul beşinci sınıfta okuyan 11 yaşındaki İzzettin, Süleyman ve Talip boruların üstüne tırmanıp 'Kim daha güçlü?' oyunu oynuyor. Tavukçu'dan birkaç kilometre uzaklıktaki Ayamama Deresi ıslah çalışmasında da farklı bir tablo yok. Kalyon İnşaat'ın şantiyesine her isteyen girebiliyor.
Sanki daha iki gün önce küçük bir kız, annesinin elinden ölüme kayıp gitmemiş gibi... İstanbul hep aynı...